حقوق بشر

تداوم حبس برادران حردانی و پورمنصوری و اظهار بی اطلاعی مدیریت زندان از اعمال عفو

شهرام پورمنصوری، فرهنگ پورمنصوری و رسول حردانی هر سه هنگام بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشتند. مادر این خانواده نیز یک‌سال‌ونیم حبس شامل ۴۵ روز انفرادی را تحمل کرد و از آن زمان دچار بیماری قند و دیسک کمر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران – علیرغم انتشار گزارشاتی مبنی بر آزادی چهار زندانی امنیتی به نام های خالد حردانی، رسول حردانی، فرهنگ‌ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری، این شهروندان کماکان در زندان رجایی شهر کرج به سر می برند و به گفته مسئولان زندان، تاکنون دستوری در خصوص عفو و یا آزادی این شهروندان ابلاغ نشده است. روز گذشته برخی رسانه های رسمی دولتی و نزدیک به نهادهای امنیتی از آزادی و عفو این ۴ زندانی پس از تحمل ۲۰ سال حبس خبر دادند.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان، در مراجعه زندانیان به دفتر رئیس اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج، به آنان گفته شده که تاکنون دستوری جهت عفو و یا آزادی آن ها ابلاغ نشده و خود مسئولان زندان نیز خبر آزادی را از رسانه ها و تلویزیون شنیده اند! این در حالی است که روز گذشته برخی رسانه های رسمی دولتی مانند ایرنا و رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی مانند خبرگزاری فارس در گزارشاتی از آزادی این ۴ زندانی امنیتی و عفو صورت گرفته با موافقت رئیس قوه قضاییه خبر دادند.

فرهنگ‌ پورمنصوری تا لحظه تنظیم این گزارش در بند چهار زندان رجایی شهر کرج و خالد حردانی، رسول حردانی و شهرام پورمنصوری در بند ده این زندان کماکان در حال تحمل حبس هستند.

مورخ ۲۳ آبان ۱۳۷۹، یکی از پروازهای اهواز به بندرعباس مورد هواپیماربایی قرار گرفت که در این رابطه ۱۸ نفر شامل ۴ زن و ۱۴ مرد بازداشت شدند.

فرهنگ و شهرام پورمنصوری دو پسر خانواده، خالد حردانی، داماد خانواده، رسول برادر وی، ندا دختر خانواده و همسر خالد و همچنین مادر خانواده پورمنصوری به عنوان متهمان اصلی این رویداد در شعبه ۲۰ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و متهمان ردیف اول یعنی خالد و برادران پورمنصوری در کنار سایر مجازات ها به اعدام، رسول حردانی به ٢٢ سال حبس و بقیه به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شدند.

احکام اعدام این سه زندانی در شعبه ۳۱ دیوان‌عالی کشور تایید شد و پس از فراز و نشیب‌های طولانی این احکام اعدام با یک درجه تخفیف به حبس ابد تقلیل پیدا کرد.

لازم به ذکر است، شهرام پورمنصوری، فرهنگ پورمنصوری و رسول حردانی هر سه هنگام بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشتند.

مادر این خانواده نیز یک‌سال‌ونیم حبس شامل ۴۵ روز انفرادی را تحمل کرد و از آن زمان دچار بیماری قند و دیسک کمر شد.

این زندانیان طی دوران حبس بارها در اعتراض به وضعیتشان دست به اعتصاب غذا زدند و به دفعات از رسیدگی پزشکی محروم بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا