اخبار

جهش آمار کرونا در کشور ؛ ۱۱هزار و ۷۵۰ ابتلا در یک روز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید ۱۵هزار فرد مبتلا به کرونا در نوروز سفر رفته‌اند و شهرهای قرمز و نارنجی در ایران دو برابر و نیم شده‌اند. پلیس جلوی بوستان‌ها و تفرجگاه‌های تهران ایستاده تا جلوی ورود مردم را بگیرد……

هشدارهای مقامات درمانی و دولتی ایران در باره فراگیری ویروس جهش یافته انگلیسی و موج چهارم کرونا ادامه دارد. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۱۱۷ مورد رسیده و پیش‌بینی کرد که در روزهای آتی این رقم بیشتر شود.

رئیسی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «بیش از ۱۵ هزار فرد کرونا مثبت با وجودی که می‌دانستند بیمار هستند در ایام نوروز به مسافرت رفتند و بیماری را در سراسر کشور منتشر کردند.»

رئیسی افزود که کد ملی این افراد در اختیار مقامات است ولی مشخص نکرده که برخورد قانونی با آنها چه خواهد بود.

آخرین آمار وزارت بهداشت در روز ۱۳ فروردین، حاکی از مرگ ۹۴ نفر در شبانه روز گذشته است. سخنگوی این وزارت‌خانه خبر داد که در همین فاصله ۱۱هزار و ۷۵۰ بیمار جدید شناسایی شده‌اند که ۱۳۷۱ نفر آنها بستری هستند. سیما لاری با معرفی ۳۲ شهرستان قرمز و ۸۵ شهرستان نارنجی، تاکید کرد که ورود و خروج مسافر از این شهرها ممنوع است.

سیزده بدر ممنوع

به گزارش رسانه، طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، هر گونه اجتماع در بوستان‌ها و فضای سبز شهرها در “روز طبیعت” ممنوع شده است. کاخ موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی شهرهای مختلف ایران نیز بر همین اساس و برای پیشگیری از حضور مردم، در روز ۱۳ فروردین تعطیل شده‌اند. سازمان بهشت‌زهرا نیز اعلام کرده که گورستان در این روز صرفا به روی کسانی باز خواهد بود که مراسم خاکسپاری دارند.

پلیس راهور در این میان برای جلوگیری از حضور مردم در پارک‌‌ها و تفرجگاه‌های تهران، کلیه ورودی‌های این اماکن را مسدود کرده است. خبرگزاری ایسنا به نقل از جانشین فرمانده پلیس راهور نوشت: «از سحرگاه پنجشنبه کلیه همکاران در آماده‌باش صد در صدی هستنند و با شهروندانی که ممنوعیت‌ها را رعایت نکنند و جان دیگران را به خطر بیندازند، مطابق قانون رفتار خواهد شد.»

حسن روحانی، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در آخرین جلسه این ستاد، دستور برخورد جدی با ناقضان قرنطینه را صادر کرد. وزیر راه گفته که در دوران نوروز حدود ۳۳ میلیون سفر انجام شد. به نظر می‌رسد منظور روحانی از نقض قرنطینه، نقض ممنوعیت سفر باشد وگرنه دولت او در طول مدت همه‌گیری، هیچ شهری را قرنطینه نکرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا