گوناگون

افزایش ۲ برابری آمار مرگ و میر ناشی از کرونا

کرونا همچنان در حال جولان دادن و گرفتن جان مردم است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت از روز ۱۱ فروردین تا ۱۲ بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۷۵۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۷۱ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۹۷ هزار و ۳۱۴ نفر رسید…..

متاسفانه در طول این مدت هم، ۹۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۷۵۹ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۱۴۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.
همچنین سه هزار و ۹۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۲ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۳۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است و ۳۲ شهرستان قرمز و ۸۵ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت “از” و “به” شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.این آمار کشوری است، اما وضعیت در تهران هم خوب نیست و آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۹۹ در پایتخت بیش از ۲ برابر شده است.
رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: مرگ و میر ناشی از کرونا در اواسط اسفند به ۱۵ نفر رسیده بود، اما دوباره آمار رشد کرد و در روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۳۹ نفر بر اثر کرونا در تهران جان باختند.
ناهید خداکرمی ادامه داد: همچنین روز سه شنبه ۱۰ فروردین ۳۸ نفر در تهران بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند. آمار جهش یافته و باید بیش از پیش پروتکل‌ها رعایت شود و در اسفند پروتکل‌ها خیلی رعایت نشد.امکان دارد این آمار در اردیبهشت ماه هم رشد کند.خداکرمی در خصوص آمار مرگ و میر تهرانی‌ها در یک سال گذشته بر اثر کرونا گفت: تاکنون ۲۵ هزار و ۱۵۰ تهرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.وی همچنین در خصوص مشکل کمبود قبر در بهشت زهرا گفت: مشکلی فعلا نداریم و همچنین تعدادی قبر اضطراری وجود دارد و به دنبال ایجاد گورستان جدیدی برای تهرانی‌ها هستیم.
میزان مراجعان سرپایی به بیمارستان در یک هفته گذشته افزایش یافته است. علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه‌ای که با حضور معاونان و مسؤولان درمان و امور بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار شد، از چرخش ویروس کرونا در سطح شهر تهران در طول یک هفته اخیر خبر داد.وی ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در بخش‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران در طول تعطیلات نوروزی، گفت: در طول یک هفته اخیر شاهد افزایش نسبی مراجعان سرپایی مربوط به بیماری کرونا بوده‌ایم و میزان PCR مثبت و رپید تست مثبت در مراکز سرپایی تا حدودی رو به افزایش است.در پی افزایش سفر در ایران به مناسبت عید نوروز، آمار کرونا دوباره افزایش یافت، تا جایی که ستاد مقابله با کرونا برای خروج مسافران از شهر‌های قرمز و نارنجی ضرب العجل تعیین کرد و اعلام شد که خودرو‌ها در صورت عدم رعایت جریمه می‌شوند، اما همچنان برخی اصرار به ادامه سفر داشتند.
وضعیت شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در استان تهران در روز‌های اخیر به رنگ نارنجی درآمده است و همچنین هشدار‌های در خصوص وضعیت پایتخت داده می‌شود.
البته با وجود افزایش دوبرابری آمار مرگ و میر ناشی ازکرونا در تهران نسبت به اسفند ۹۹ مدیر عامل سازمان بهشت زهرا شهرداری تهران از کاهش ۲۷ درصدی مرگ و میر تهرانی‌ها در هفته اول فروردین ۱۴۰۰ نسبت با سال قبل خبر داد.وی ادامه داد:در هفته اول فروردین سال ١٣٩٩ سازمان بهشت زهرای تهران و به طور کلی شهر تهران سخت‌ترین سال در ۵٠ سال اخیر خود را سپری کرد.به گفته مدیر عامل بهشت زهرا شهرداری تهران، آمار مرگ و میر شهر تهران در هفته اول سال ١٣٩٩ از عدد ١٩٩٣ نفر به عدد ١۴٨٣ نفر در ٧ روز اول سال ١۴٠٠ کاهش یافته است، که با رقم ٢٧ درصد، کاهش بی سابقه‌ای را نشان میدهد که به نظر میرسد ناشی از کنترل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم است.
کرونا دوباره در تهران حال اوج گرفتن است. سال هاست که هشدار داده می‌شود باید گورستان جدیدی برای تهران احداث شود، اما تاکنون این امر به نتیجه نرسیده است هر چند به گفته مسوولان هنوز گورستان فعلی تا چند سال آینده ظرفیت دارد و برای مواقع بحران هم حدود ۱۵ هزار قبر آماده وجود دارد.حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران می‌گوید: تهران حدود ۳ میلیون نفر جمعیت شناور دارد که امکانات درمانی در پایتخت و حضور بستگان برخی از بیماران در تهران از دلایل مراجعه بیشتر بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها بوده است. ظرفیت بهشت‌زهرا بصورت کلی تکمیل شده، ولی این سازمان با طرح ابتکار‌هایی پیش‌بینی‌هایی انجام داده تا دفن اموات با مشکل مواجه نشود.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از گذشته پیش‌بینی می‌شد ظرفیت بهشت‌زهرا تا دهه ۸۰ تکمیل شود، ولی با اضافه شدن قسمت‌های جدید و سه طبقه شدن قبر‌ها همچنین استفاده از موضوع بازسازی قبور قدیمی، ظرفیت بهشت زهرا بیشتر شد. راه اندازی آرامستان‌های جدید در دست بررسی است برنامه ریزی‌ها آغاز و آرامستان‌هایی برای مناطق جنوب، شرق و غرب در نظر گرفته شده و ساخته می‌شود.خلیل‌آبادی تصریح کرد: آماده‌سازی آرامستان‌های جدید زمان بر است و باید تجهیزات لازم در آن مستقر شود و تا آن زمان با ابتکاراتی باید ظرفیت بهشت‌زهرا را جهت دفن اموات افزایش داد.
بر اساس این گزارش قبل از شروع تعطیلات نوروزی سعید نمکی وزیر بهداشت گفت: ما التماس کردیم که سفر نباشد. «تقاضا می‌کنم که حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید. رفتن همانا و گرفتار شدن در این دام هم همان. نگذاریم خوزستان‌های دیگری ایجاد شود. اجازه سفر به برخی استان‌ها صادر شد و برخی شهر‌ها هم وارد وضعیت نارنجی شدند. در حال حاضر وضعیت متوفیان ناشی ازکرونا در تهران نسبت به اسفند ۹۹ دوبرابر شده و برخی مسوولان هشدار می‌دهند که احتمال دارد آمار در اردیبهشت بالاتر هم برود.

بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا