حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت پرویز تاریخی، کارشناس آژانس فضایی ایران در زندان اوین

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای تاریخی، او در زمان ذکر شده در پرونده و در زمان برگزاری اجلاس، کشور را ترک نکرده بود و در ایران حضور داشت.

خبرگزاری هرانا – پرویز تاریخی، از آذرماه ۹۹ دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند. آقای تاریخی در سال ۹۷ با شکایت مرکز حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” مواجه شد. وی توسط دادگاه کیفری دو تهران به ۲ سال زندان و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم و حکم صادره در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد.

آقای تاریخی در سال ۹۷ با شکایت مرکز حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” مواجه شد. پرونده پرویز تاریخی در تاریخ ۴ تیرماه همان سال پس از حضور در شعبه ۱ دادسرای اوین و ارائه آخرین دفاع به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران ارجاع داده شد.

شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی افشین دهقان در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۹۷، پرویز تاریخی را از بابت اتهام “افشای اطلاعات طبقه بندی شده سازمان فضایی ایران” به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

دادگاه در خصوص صدور این حکم اینگونه استناد کرده است که: «حسب گزارش وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشارالیه در سال ۲۰۰۶ نامه‌ای از افسر اطلاعاتی موساد تحت پوشش شرکت اسپانیایی به نام دفار جهت دعوت به همکاری دریافت در حاشیه اجلاس کوپوس در خرداد ۱۳۸۷ در وین ملاقات شده و مورد تخلیه اطلاعاتی قرار می‌گیرد. همچنین متهم با ربط دادن صنعت صلح آمیز ماهواره‌ای غیرنظامی به صنایع موشکی و نظامی و اتمی موجب خسارات جبران ناپذیری به حیثیت سازمان فضایی در مجامع بین المللی می‌گردد.»

این امر در حالی است که به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای تاریخی، او در زمان ذکر شده در پرونده و در زمان برگزاری اجلاس، کشور را ترک نکرده بود و در ایران حضور داشت. همچنین دادگاه در بخش دیگری از حکم به انتشار مقاله‌ای در سال ۱۳۸۸ با عنوان “برنامه فضایی ایران” اشاره کرده و وی را متهم به معرفی ارگان‌های دولتی که در حوزه سیاستگذاری فعالیت دارند و معرفی طرح‌ها و پروژه‌های سازمان کرده است. این کارشناس فضایی در دفاعیات خود مراجع و منابع این مقاله را در دسترس عموم عنوان کرده و اتهامات وارده را رد کرده است.

حکم صادره نهایتا در آذرماه ۹۸ توسط شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام و مستشاری محمدحسن خدایی عینا تایید شد. وی در تاریخ ۷ دیماه ۹۸ جهت اجرای حکم به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه فراخوانده شد.

پرویز تاریخی، فرزند احمد، متولد ۱۳۳۹ در شهرستان مراغه واقع در استان آذربایجانی شرقی است. وی فیزیکدان و کارشناس علوم و فنون فضایی وابسته به آژانس فضایی ایران و دارای مدرک دکتری در رشته فیزیک است. آقای تاریخی بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ سابقه عضویت در کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا را نیز دارد. او همچنین عضو انجمن بین المللی نویسندگان علوم است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا