اخبار

اعتراف دیر هنگام

معاون وزیر کشور گفته است آبان ۹۸ سخت‌ترین سال از حیث امنیتی برای نظام بود. این در حالی است که شانزده ماه از اعتراض‌های مدنی‌ سراسری و مردمی در واکنش به‌افزایش ضربتی نرخ بنزین می گذرد. اعتراض‌هایی که با ‌سرعت بیش از صد شهر بزرگ و کوچک و دور و نزدیک جغرافیای گسترده میهن‌مان را در بر گرفت. به‌دستور علی خامنه‌ای و زیر نظارت حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، و علی لاریجانی، نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم این خیزش اعتراضی را هم- مانند خروش توده‌ها در دی‌ماه ۹۶- به شدت سرکوب کردند……..

“حسین ذوالفقاری”، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور اعتراف کردە است، آبان سال ۹۸ سخت‌ترین سال از حیث امنیتی را رقم زد و تاکید کرد اگر غفلت کنیم، تهدیدات بالقوه به فعلیت درمی‌آیند و در مورد انتخابات ۱۴۰۰ برای جلوگیری از برخی تنش‌ها از قبل اقدام می‌کنیم.

“ذوالفقاری” مدعی شده شمار جان‌باختگان آبان ٩٨، ۲۳۰ نفر است نه ۴۰۰ نفر، این در حالی است کە عفو بین‌الملل کشته شدن ۳۰۴ نفر را تایید کرده است.

خبرگزاری رویترز آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده بود، اما مقامات جمهوری اسلامی این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

به گفته ذوالفقاری، دولت از سال ۹۷ وارد شرایط دیگری شده و یکی از پروژه‌ها این بود که بحث اعتصاب از اعتراض جلوتر بیفتد و به اغتشاش برسد و با وجود تلاش‌های بسیار نهادهای امنیتی نتوانستیم جلو این اتفاق را بگیریم. پس از حمله وحشیانهٔ رژیمِ به  دو خیزش عظیم، ما شاهد رشد حرکت‌های اعتراضی‌ -صنفی کارگران، معلمان، و بازنشستگان بودیم که درمجموع نشانگر این واقعیت است که کنش و واکنش ها میان مردم و دیکتاتوری حاکم وارد وضعیت نوینی شده است. بی دلیل نیست که با گسترش مبارزۀ مردمی و اعتراض‌های وسیع توده‌های جان به‌لب رسیده در سال های اخیر ، رژیم شمشیر را از رو بسته و با وقاحت تمام بر آزارها و اذیت‌ها، فشارها و تضییقاتی هرروزه و دائم، در برابر خواست‌های بحق فعالان جنبش مردمی و نیروهای مترقی افزوده است. اما  دو خیزش مردمی در دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ و دنباله داشتن امواج اعتراض‌ها ‌ تا حال حاضر نشانگر وضعیت بسیار وخیم اجتماعی-اقتصادی‌ای است که هر روز مردم بیشتری از طبقه‌ها و لایه‌های اجتماعی را با فقر و زندگی فلاکت‌بار روبرو می‌کند. ریشه و پیش‌زمینه‌های ویران کنندۀ اقتصاد ملی و به‌تبع آن وضعیت بد معیشت اکثر مردم با تعدیل‌های اقتصادی گسترده در سه دهه گذشته مرتبط بوده است که ازجمله پیامدهایش بروز اَبَر بحران کنونی و کنترل‌ناپذیری فاجعه‌بار کرونا به‌دلیل در اولویت نبودن سلامت مردم برای حکومت و تصمیم‌های خطرناک و اقدام‌هایی کم اثر از سوی رژیم در این عرصه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا