حقوق بشر

گزارش تکمیلی از تیراندازی به دو شهروند توسط نیروهای بسیج

«نیروهای امنیتی شایعه کرده‌اند که این شهروندان در هنگام حمله به حوزه علمیه و دادگاه زخمی و بازداشت شده‌اند. امری که توسط بستگان آنان تکذیب شده است.»

آخرین وضعیت مصطفی حرگانی در بیمارستان

خبرگزاری هرانا – با وجود گذشت ۷ روز از تیراندازی نیروهای “حوزه مقاومت بسیج شهید دانش شوش” به سوی دو شهروند و اعلام خبر جان باختن آنان توسط نهادهای امنیتی، اطلاعات سپاه طی تماسی تلفنی با خانواده مصطفی حرگانی، از زنده بودن او و بستری بودنش در بیمارستان خبر داده است. به دنبال این تیراندازی، یک نوجوان ۱۷ ساله اهل شهرستان شوش نیز در پی نقض قوانین بکارگیری سلاح توسط نیروهای بسیج زخمی شده و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، نیروهای اطلاعات سپاه طی یک تماس تلفنی با خانواده مصطفی حرگانی خبر از زنده بودن وی داده‌اند.

آقای حرگانی روز جمعه ۶ فروردین‌ماه به همراه ابراهیم عطشانی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای “حوزه مقاومت بسیج شهید دانش شوش” و در پی نقض قوانین بکارگیری سلاح زخمی شده بود. نیروهای امنیتی روز شنبه ۷ فروردین خبر از فوت هر دو شهروند داده بودند. علیرغم ادعای نیروهای اطلاعات سپاه، تاکنون خانواده مصطفی حرگانی موفق به صحبت و یا دیدار با فرزند خود نشده‌اند.

گفته می‌شود که طی روزهای ابتدایی خانواده آقای حرگانی اقدام به برگزاری مراسم فاتحه خواهی برای او نیز کرده بودند.

هرانا پیشتر هویت این شهروندان را “ابراهیم عطشانی، متولد ۱۳۸۲، فرزند صالح از اهالی منطقه دوار شهرستان شوش و مصطفی حرگانى، حدودا ۲۵ ساله، فرزند کریم از اهالی منطقه احمدآباد شهرستان شوش” احراز کرده بود.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص فشار نیروهای امنیتی بر خانواده آنان به هرانا گفته بود: «روز جمعه نیروهای امنیتی به منزل پدری هر دو رفته بودند و همه جا را بازرسی کردند. اول وعده دادند که پیکرها را تحویل می‌دهند حتی خانواده ابراهیم قبر هم تهیه کردند اما با مشاهده جمعیت زیاد برای تشیع اطلاعات از این کار هم خودداری کرد و از بزرگان فامیل تعهد گرفتند. پسرعموهای آنان نیز که برای پیگیری به اداره اطلاعات مراجعه کرده بودند بازداشت شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و ساعاتی بعد آزاد شدند.»

این منبع در خصوص اتهام حمله به حوزه علمیه و دادگاه که توسط نیروهای امنیتی شایعه شده است نیز افزود: «این مسئله کذب محض است. پایگاه بسیج در فاصله چند دقیقه‌ای منزل این دو جوان است. چند ماه است که فضای شهر امنیتی است. اگر از مقابل این خیابان دو ترکه با موتورسیکلت بگذری به تو مشکوک می‌شوند. ایست بازرسی گذاشته‌اند و حالا معلوم نیست چرا آن روز ابراهیم و مصطفی به فرمان ایست بی توجهی کردند. دلیل آنکه حالا اطلاعات به موضوع ورود کرده هم مبهم است.»

روابط عمومی سپاه ولی عصر خوزستان نیز در اطلاعیه ای مدعی شده است که این دو از عوامل یک تیم تروریستی بوده اند.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص این رخداد به هرانا گفته بود: «این شهروندان که روز جمعه سوار بر موتورسیکلت در حال عبور از خیابانی بودند که دادگاه این شهرستان، حوزه علمیه و پایگاه بسیج دانش در آن واقع شده است؛ اما ناگهان مورد اصابت گلوله نیروهای بسیج قرار گرفتند. ابراهیم عطشانی از نواحی پا و شکم و مصطفی حرگانی از ناحیه کتف زخمی شدند. آقای عطشانی پس از قطع پا، بعدازظهر روز شنبه ۷ فروردین‌ماه جان خود را از دست داد.»

این منبع در ادامه افزوده بود: «نیروهای امنیتی شایعه کرده‌اند که این شهروندان در هنگام حمله به حوزه علمیه و دادگاه زخمی و بازداشت شده‌اند. امری که توسط بستگان آنان تکذیب شده است.»

ابراهیم عطشانی پیشتر در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شلیک نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندان در شهرهای مختلف کشور امری مسبوق به سابقه است. این امر در مواردی منجر به آسیب‌های دائمی و یا جان باختن شهروندان می‌شود.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا