از هر دری سخنی

افت قیمت دلار

روز گذشته بازار ارز تحت تأثیر اخبار مربوط به برگزاری نشست ایران با اعضای برجام، احتمال مذاکره ایران و آمریکا و همچنین احتمال آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده در کره جنوبی روند نزولی به خود گرفت. قیمت دلار که در هفته گذشته تا ۲۶ هزار تومان پیش رفته بود دیروز تا ۲۴۶۰۰ تومان کاهش یافت. انتظار می‌رود این روند در شرایط بازگشت تدریجی امریکا به برجام ادامه داشته باشد. در پی کاهش قیمت دلار قیمت سکه نیز که در هفته گذشته به کانال ۱۱ میلیون تومان رسیده بود کاهش یافت و به کانال ۱۰ میلیون تومان عقب‌نشینی کرد. از سوی دیگر شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی هفته پس از افت ۱۱ هزار و ۶۴۹ واحدی شاخص کل (۰.۹ درصد) در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۸۲ هزار واحد ایستاد…..

سیگنال کاهشی در بازار ارز

روز گذشته قیمت دلار در شیب نزولی قرار گرفت و قیمت آن در معاملات ابتدای روز به ۲۴۸۵۰ و در طول روز تا ۲۴۶۰۰ تومان کاهش یافت، همچنین از امروز معاملات در بازار نقدی شکل رسمی به خود گرفته و برخلاف هفته گذشته که تعداد خریداران بالا رفته بود، با کاهش قیمت دلار در اولین روز هفته بیشتر معامله‌گران فروشنده شده‌اند و در همین راستا نگاهی به وضعیت معاملات پشت خطی هم نشان می‌دهد که جو بازار ریزشی است و کسی تمایلی به خرید ارز در چنین شرایطی ندارد.
همچنین علاوه بر اخبار سیاسی و اقتصادی تأثیرگذار بر قیمت دلار، کاهش نرخ درهم از دیگر عوامل مؤثر در این روند بوده؛ بر این اساس درحالی‌که هفته گذشته قیمت درهم به بالای ۷۰۰۰ تومان صعود کرده بود در بازار امروز به ۶۷۳۰ تومان کاهش‌یافته که این عامل هم نقش قابل‌توجهی درافت قیمت دلار داشته است.

افت ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته ۰.۹ درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز ۰.۳ درصد نزول کرد. شاخص کل بورس پس از افت ۱۱ هزار و ۶۴۹ واحدی شاخص کل (۰.۹ درصد) آن را در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۸۲ هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه شد. آخرین قیمت ۳۸ نماد حداقل یک درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش‌یافته و ۵۳۱ نماد با کاهش بیش از یک‌درصدی قیمت همراه بوده‌اند. حقیقی‌ها دیروز حدود ۶۸۵ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. نمادهای «برکت»، «اپال»، «شستا»، «فاراک»، «حکشتی»، «امین» و «شلعاب» در گروه پرتراکنش‌های بورس و نمادهای «رافزا»، «بپیوند»، «آریا»، «مادیرا»، «بگیلان»، «ومعلم» و «بپاس» در گروه پرتراکنش‌های فرابورس قرار گرفتند. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

حرکت بازار طلا همسو با دلار

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به تأثیرپذیری قیمت طلا از دلار بیان کرد: انتظار می‌رود دلار در سال ۱۴۰۰ وارد مسیر نزولی شود که به‌تبع آن شاهد کاهش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی خواهیم بود.
مسعود یزدانی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین درباره عوامل مؤثر بر قیمت طلا توضیح داد: قیمت طلا به عوامل مختلفی ازجمله اونس جهانی، نرخ ارز و وضعیت تقاضا بستگی دارد، حالا برخی پیش‌بینی کرده‌اند که بهای اونس در سال ۲۰۲۱ به بالای ۲۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد اما این اظهارات مورد اعتماد نیستند چراکه روند اونس هم متأثر از عوامل دیگری است که چندان قابل پیش‌بینی نیست. این فعال بازار طلا با اشاره به قیمت فعلی دلار اظهار کرد: قیمت دلار هنوز واقعی نیست و چنانچه شرایط سیاسی بهتر شود شاهد تعدیل نرخ این ارز خواهیم بود، از طرفی با توجه به این‌که در محاسبه ارزش طلای داخلی، بهای اونس ضرب در قیمت دلار ‌می‌شود، بنابراین دلار نقش مؤثرتری در تعیین قیمت طلا دارد به همین دلیل فارغ از آینده اونس جهانی نگاه بازار طلا به مسیر دلار است. بر اساس قیمت‌های اعلام‌شده از سوی اتحادیه طلا و جواهر دیروز ۱۴ فروردین‌ماه، قیمت هر قطعه سکه امامی با حدود ۵۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته به ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار و سکه طرح قدیم با افت ۴۰۰ هزارتومانی به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت نیم‌سکه با ۳۰۰ هزار تومان کاهش به شش میلیون و ۵۰۰ هزار، ربع‌سکه چهار با افت ۱۰۰ هزارتومانی به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار و سکه یک گرمی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید، ضمن اینکه بهای هر مثقال طلای ۱۷ عیار در بازار دیروز چهار میلیون و ۵۹۱ هزار و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک‌میلیون و ۵۹ هزار تومان است که ۲۵ هزار تومان کاهش‌یافته است.

روزنامه ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا