اخبار

برجام؛ رسیدن به توافقی برای برداشتن تحریم‌ها کار آسانی نیست

شبکه خبری سی‌ان‌ان امروز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، هدایت تیم آمریکا در نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است روز سه‌شنبه در وین اتریش برگزار شود را بر عهده خواهد داشت…..

در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد که وزیر خارجه این کشور روز شنبه با ظریف تلفنی گفتگو کرده است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه فرانسه به نقل از وزیر خارجه این کشور آمده است: من از رژیم ایران خواستم در مذاکراتی که انجام خواهد شد، عملکردی سازنده داشته باشد. آنها باید طی هفته‌های آینده شناسایی اقدامات ضروری برای بازگشت کامل به پایبندی به توافق هسته‌ای را ممکن سازند. این هدفی است که توسط تمامی کشورهای عضو توافق برجام به نمایش گذاشته شده است. فرانسه نیز به روشی علمگرا و مطالبه گرانه شرکت خواهد کرد.

وزیر خارجه فرانسه افزود: در شرایطی که همه تمایل خود را برای انجام این مذاکرات با حسن نیت نشان می‌دهند، من رژیم ایران را فرا می‌خوانم که از هرگونه نقض بیشتر تعهدات کنونی خود در زمینه هسته‌ای که می‌تواند پویایی از سرگیری مذاکرات را تضعیف کند،‌ خودداری ورزد.

از سوی دیگر ظریف در مورد گفتگوی تلفنی‌اش با وزیر خارجه فرانسه در صفحه توییتر خود نوشت: امروز در تماس تلفنی با لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، به فرانسه توصیه کردم در نشست هفته آینده در وین موضعی سازنده در خصوص برجام به نمایش بگذارد. از فرانسه خواستم به تعهدات خود ذیل توافق برجام احترام گذاشته و اجرای تحریم‌های غیر قانونی اعمالی از جانب ایالات متحده را متوقف کند.

شبکه خبری راشا تودی شنبه شب در یک گزارش تحلیلی گفت: رژیم ایران می خواهد که تحریمهای آمریکا سریعا برداشته شود اما شواهد موجود نشان می دهد که رسیدن به توافقی برای برداشتن تحریم ها و بازگشت تهران و واشنگتن به تعهدات برجامی کار آسانی نیست.

نگرانی روحانی از سیاست های دولت بایدن

نگرانم که بایدن به مردم ایران بقبولاند که مسبب ادامۀ تحریم‌ها جمهوری اسلامی است

روحانی هفته گذشته در نشست هیئت دولت ابراز نگرانی کرد که دولت بایدن با تغییر روش خود به مردم ایران بقبولاند که مسبب ادامۀ تحریم‌ها علیه کشور خود جمهوری اسلامی است. روحانی سپس گفته است که برای دفع این خطر نظام باید نشان بدهد که روزانه در پی مذاکره با آمریکا برای رفع تحریم‌ها است.

به گزارش رادیو فرانسه، روحانی گفته است: “تا امروز مقصر صد در صد داستان تحریم آمریکا بود.” اما با روی کار آمدن جو بایدن “دولت جدید آمریکا تغییر شیوه داده” به طوری که دائماً خواستار ازسرگیری گفتگو و بازگشت دو کشور به تعهدات برجام است.

روحانی در ادامه هشدار داده است : “اگر حواس مان جمع نباشد ممکن است اینها با تبلیغات و به تدریج به مردم ما بگویند که ما [یعنی آمریکایی‌ها] آماده مذاکره هستیم و این ایران است که امروز و فردا می‌کند.” روحانی سپس تأکید کرده است که “نباید بگذاریم این بهانه دست مردم و افکار عمومی بیفتد.”

روحانی همچنین به جناح حاکم هشدار داد و گفت: بعد از این دیگر گذر زمان بدون رفع تحریم‌ها فرصت سوزی است. برخلاف دولت بایدن که رفع تحریم‌ها را نیازمند دو تا سه ماه زمان دانسته، بازگشت آمریکایی‌ها به تعهدات شان و رفع تحریم‌ها با یک فرمان و در یک ساعت قابل انجام است.


هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست

“مارک اپیسکوپوس*”، نویسنده و تحلیلگر “پایگاه خبری-تحلیلی نشنال اینترست”، در گزارشی به ماهیت سخنرانی اخیر “جو بایدن” در وزارت خارجه آمریکا و اقدام او در تشریح سیاست خارجی دولتش پرداخته و تاکید کرده که بر خلاف تصور رایج، دیدگاه بایدن در مورد سیاست خارجی، منعطف نبوده و او نیز تا حدی قائل به رویه‌های تهاجمی است.

وی نوشت: “جو بایدن”، سیاست داخلی و همچنین سیاست خارجی را، همچون میادین نبرد، و در قالب یک نزاع ایدئولوژیک می‌بیند. امری که با شعار‌های ابتدایی او مبنی بر عادی سازیِ سیاست داخلی و خارجی آمریکا، پس از خرابکاری‌های گسترده “دونالد ترامپ” در دوره چهارساله حضورش در قدرت، کاملا در تضاد است.

برخی مخالفان بایدن نظیر “مایک پمپئو” وزیر خارجه دولت ترامپ، بایدن را متهم می‌کنند که بار دیگر سیاست خارجی آمریکا را به دوران “باراک اوباما” بازگردانده است. پمپئو در این رابطه می‌گوید: “من فکر نمی‌کنم مردم آمریکا بتوانند یک دوره هشت ساله دیگر از سیاست خارجی دولت باراک اوباما را تحمل کنند”.

با این همه، نگاهی عمیق‌تر به رویکرد‌های بایدن در عرصه سیاست خارجی و همچنین بسیاری از سخنان وی در این رابطه، یک حقیقت متفاوت را عیان می‌سازد. بایدن عمیقا دیدگاه‌های رادیکال در مورد ماهیت سیاست خارجی، حاکمیت ملی، و جایگاه آمریکا در نظام بین الملل را به شیوه‌ای جدید، تقویت می‌کند.

بایدن در جریان سخنرانی خود در وزارت خارجه آمریکا گفت: “دیگر هیچ مرز روشنی میان سیاست داخلی و خارجی وجود ندارد. هر دویِ این حوزه ها، در چهارچوب یک نبرد ایدئولوژیک، علیه دشمنان آمریکا متحد هستند و باید همچون مکمل یکدیگر رفتار کنند”.

در این چهارچوب، همانطور که دولت بایدن از پیشبرد قوانین مترقی در داخل جامعه آمریکا سخن می‌گوید، وزارت خارجه آمریکا نیز باید بر دیگر حکومت‌ های جهان فشار آورد و آن‌ها را وادار به پذیرش قوانین مترقی کند. در همین راستا، دولت آمریکا موظف است تا بار دیگر دستورکار‌هایی نظیر مقابله با اقتدارگرایی و پیشبرد دموکراسی در جهان را نیز پرقدرت‌تر از همیشه دنبال کند.

بایدن تا حدی در رویه‌ها و سخنان خود مخصوصا در جریان سخنرانی اخیرش در وزارت خارجه آمریکا، از بی میلی دولت اوباما جهت تغییر جهان و همچنین در نظرگرفتن محدودیت‌های جهانی برای قدرت آمریکا، فاصله می‌گیرد. در عوض، وی به نوعی از آمریکا و سیاست‌های آن سخن می‌گوید که انگار کشورش را در میدان نبرد خیر و شر، درست و غلط، و یا ایدئولوژی‌های متعارض می‌بیند.

اینکه این رویکرد چه پیامد‌هایی را برای آمریکا خواهد داشت، در سال‌های آینده خود را نشان می‌دهد با این حال، یک نکته روشن است: “بایدن کاملا از بازگرداندن آمریکا به “شرایط عادی” (عصر قبل از ترامپ) فاصله گرفته و سعی می‌کند تا مناظرات جدیدی را در مورد ماهیت و اهداف اصلی سیاست خارجی آمریکا، به راه اندازد”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا