فرهنگی

انتشار اطلاعات محرمانه بیش از ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک

حریم داده‌های شخصی از موضوعاتی است که شبکه‌های اجتماعی پیوسته با آن درگیرند. حال انتشار داده‌های محرمانه ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک خبرساز شده است. شماره تلفن و اطلاعات شخصی آنها در یک تالار گفتمان هکرها منتشر شده است…..

به گفته آلون گال، مدیر ارشد اطلاعات شرکت اطلاعات جرایم سایبری هادسون راک، داده‌های محرمانه و اطلاعات شخصی بیش از ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک از ۱۰۶ کشور جهان در یک تالار گفتمان هکرها در اینترنت منتشر شده است.

گال مسئولان شبکه اجتماعی فیس‌بوک را به “اهمال‌کاری مطلق” متهم کرد. شرکت هادسون هاک که گال مدیر ارشد آن است، در زمینه جمع‌آوری اطلاعات مربوط به جرایم سایبری فعالیت دارد.

کارشناسان امنیت سایبری بر این باورند که با داشتن آگاهی‌های نسبتا ناچیز و مهارت‌های ابتدایی در عرصه فناروی رایانه‌ای می‌توان به اطلاعاتی که در محفل سایبری هکرها منتشر شده است، دسترسی یافت.

کارشناسان هشدار داده‌اند، از این اطلاعات می‌توان برای جعل هویت و کلاهبرداری سوءاستفاده کرد.

طبق اعلام سایت بیزنیس اینسایدر اطلاعات محرمانه ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک که اکنون به بیرون درز کرده و منتشر شده است، داده‌هایی چون شناسه فیس‌بوک، نام کامل کاربران، تاریخ تولد آنها، آدرس‌های ایمیل آنها و همچنین شماره تلفن و وضعیت مربوط به زندگی (مجرد، متأهل و …) را دربرمی‌گیرد.

سایت بیزنیس اینسایدر با تطبیق شماره تلفن‌های کاربران فیس‌بوک با شناسه‌های ذکر‌شده در مجموعه داده‌ها، نمونه‌ای از اطلاعات فاش‌شده را بررسی و اصالت چندین کاربر را تأیید کرده است.

از مجموع ۵۳۳ میلیون کاربری که اطلاعات محرمانه آنها فاش شده، ۳۲ میلیون کاربر در ایالات متحده، ۱۱ میلیون کاربر در انگلیس و ۶ میلیون کاربر در هند هستند.

فیس‌بوک که بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان محسوب می‌شود، در تلاش است که تهدیدات و خطرات ناشی از این مسئله را کم‌اهمیت جلوه دهد.

این نخستین بار نیست که شمار زیادی از داده‌های محرمانه و شخصی کاربران فیس‌بوک به صورت آنلاین منتشر می‌شود. در سال ۲۰۱۹ نیز انتشار اطلاعات محرمانه ۴۲۰ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی خبرساز شده بود.

مسئولان فیس‌بوک مدعی هستند که داده‌هایی که اکنون در تالار گفتمان هکرها انتشار یافته‌اند، همان اطلاعات قدیمی مربوط به سال ۲۰۱۹ هستند. به گفته آنان، فیس‌بوک در همان ماه اوت سال ۲۰۱۹ این مشکل را جدی گرفت و حل کرد.

طبق آخرین آمار منتشرشده، شبکه اجتماعی فیس‌بوک ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که دست کم یک بار در ماه از آن استفاده می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا