گوناگون

رسانه کره‌ای: احتمال توافق تهران و سئول در مورد آزادسازی دارایی‌های ایران

روزنامه «کوریا هرالد» در گزارشی با اشاره به سفر «چانگ سیه کیون» نخست وزیر کره جنوبی به تهران، نوشت که این سفر برنامه ریزی شده ممکن است نشان دهد دو دولت در مورد آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های سئول به توافق موقت رسیده باشند.

به گزارش ایرنا، کوریا هرالد روز سه شنبه در این مطلب به نقل از دفتر نخست وزیری کره جنوبی یاداوری کرد: چانگ نخست وزیر کره ظرف چند روز آینده برای مذاکره در مورد آزاد سازی نفتکش توقیف شده کره جنوبی و ناخدای آن به ایران سفر می کند.

این رسانه کره ای با اشاره به اینکه وزارت خارجه ایران هم این سفر را تایید کرده است، نوشت: با این حال تاریخ دقیقی برای انجام این سفر مشخص نشده است.

رسانه کره ای می‌افزاید: در حالی که دو دولت هنوز در مورد زمان بندی سفر رایزنی می‌کنند، دفتر نخست وزیری کره اعلام کرد که به دنبال ترتیب دادن دیدار بین چانگ و رئیس جمهوری اسلامی ایران «حسن روحانی» است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه سال گذشته یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی را به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف کرد.

گزارش می افزاید: از آنجا که توقیف این کشتی در میان گفت و گوهای دو کشور درباره آزادسازی ۷ میلیارد دلار وجوه بلوکه شده ایران در سئول صورت گرفت، این پرونده باعث این گمانه زنی شد که دولت ایران می خواهد با توقیف کشتی کره ای، فشارها را بر سئول افزایش دهد. اما تهران چنین ادعایی را رد و اعلام کرد این کشتی به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توقیف شده است.

کوریا هرالد نوشته است: سئول و تهران در حال رایزنی درباره چگونگی رهاسازی بخشی از وجوه بلوکه شده ایران از طریق قرارداد تجارت بشردوستانه سوئیس بودند که برای تسهیل جریان کالاهای بهداشتی مانند واکسن های کرونا به ایران طراحی شده بود.

در ادامه این گزارش آمده است: در همین حال، نخست وزیر کره جنوبی که گفته می شود پیگیر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است، احتمالاً استعفای خود را قبل یا بعد از سفر پیشنهاد خواهد کرد.

وی یکی از امیدهای مهم ریاست جمهوری از حزب لیبرال حاکم محسوب می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا