اخبار

بیمارستان‌های کشور زیر فشار سنگین کرونا

تصمیم علی خامنه ای در مورد عدم خرید واکسن از محل صدها میلیارد دلار اموال به ‌سرقت رفته مردم ایران در بنیادهای تحت کنترل او در واقع به بهای قربانی شدن تعداد بیشماری از هموطنان ستمدیده منجر خواهد شد.سران رژیم ولایت فقیه، از جمله حسن روحانی، وزیر امورخارجه دولت او، و همین‌طور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بارها گفته‌اند مشکلات موجود بر سر راه تأمین دارو، کالاهای ضروری، و حالا هم تهیه واکسن کرونا به‌خاطر تحریم‌های آمریکاست. این درحالی است که شماری از کشورهای اروپایی بارها اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها شامل مواد غذایی و دارویی نبوده و نخواهد بود…..

روزنامه دولتی ایران دوشنبه شب در گزارشی نوشت: تهران بعد از چهار ماه قرار گرفتن در وضعیت نارنجی و سپس زرد کرونایی دیروز از نوار قرمز عبور کرد و به‌طور رسمی وارد پیک چهارم کرونا شد. آخرین بار ۱۱ آذرماه بود که تهران از وضعیت قرمز کرونا خارج شده بود. این ویروس در حالی در ۴۲ شهرستان قرمز کرونایی خیز تندی برداشته که تنها در فاصله روزهای ۱۴ و ۱۵ فروردین تعداد موارد فوتی ۳۱ درصد افزایش داشته است.

وضعیت در تهران به حدی بحرانی شده که روزانه نزدیک به ۶ هزار بیمار به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران مراجعه می‌کنند که تنها هزار نفرشان بستری می‌شوند.

وزیر بهداشت گفته: امروز با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم. هنوز بستری ها در حد پیش‌بینی نیست و مشخص نیست چه اتفاقی در انتظار ماست. منابع کافی وجود ندارد و ارز را به دلایل مختلف به ما ندادند.

مشاور وزارت بهداشت نیز گفته: موارد ابتلا و بستری قبلا پلکانی بالا می‌رفت الان آسانسوری. تعداد بستری کرونایی در تهران ۲برابر شده و همه بیمارستان ها به‌حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

رئیس بیمارستان شریعتی تهران هم گفته: وضعیت ۴۸ساعت گذشته وحشتناک و شوکه ‌کننده است. برای روزهای خیلی سخت باید آماده شویم.

این در حالی است که طبق اعلام نظر رؤسای بیمارستان‌ها و اپیدمیولوژیست‌ها هم‌اکنون تهران و اغلب شهرستان‌های کشور در حالی وارد فاز تهاجمی شده‌اند که هنوز تأثیر سفرهای نوروزی در آمار جانباختگان کرونا خود را کاملا نشان نداده و طی روزهای آتی مشخص می‌شود و با توجه به افزایش فعلی موارد مبتلایان از دو هفته دیگر افزایش فاحشی را در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا شاهد خواهیم بود.

پیش‌بینی می‌شود ویروس جهش‌یافته کرونا از عادی‌انگاری‌ها و سفرهای نوروزی و دورهمی‌های خانوادگی در جان‌ها رخنه کرده و موج چهارم با طغیان ویروس بریتانیایی در کشور سهمگین‌تر از سه موج قبلی باشد. تحلیل وزیر بهداشت نیز بر این است که موج چهارم کرونا یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا خواهد بود و نظام سلامت دوران پرچالشی را پیش‌رو دارد.

گزارش‌های ستاد مقابله با کرونا در تهران نشان می‌دهد؛ در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت بین ۵۰ الی ۷۰ درصد افزایش داشته است. رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری به روزنامه ایران می‌گوید بیش از ۹۰ درصد موارد بستری در بیمارستان‌های تهران از سوشه بریتانیایی ویروس بوده و تهران به عنوان قلب اپیدمی کشور روزهای بسیار سختی را در پیش دارد.

علیرضا ناجی می‌افزاید: با این روند روبه افزایش تعداد موارد بستری در مراکز درمانی پایتخت تعداد موارد مرگ‌و‌میر بیشتری را شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی ما افزایش بسیار زیاد مرگ‌و‌میر‌های کرونایی است. اگرچه که هنوز وارد حداکثر منحنی پیک چهارم کرونا نشده‌ایم اما بیش از ۹۰ درصد موارد مثبت سوشه‌های مثبت کووید۱۹ نشان می‌دهد که سوشه‌ها ماهیت بریتانیایی دارند که شیوع و سرعت انتقال بالایی دارند و بیماری‌زایی آن متفاوت از سوشه‌های قبلی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا