اخبار

استقبال ایران و آمریکا از دور جدید گفت‌وگوها بر سر برجام

نمایندگان دولت های حاضر در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ منهای آمریکا به دعوت اتحادیه اروپا در وین تشکیل جلسه می‌دهند. محور اصلی گفت‌وگوها بر سر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش اعلام شده است…..

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و دولت بایدن در وین برای مذاکراتی که نخستین گام برای احیای برجام خوانده شده، حاضر شدند اما تهران از مذاکره مستقیم با دولت بایدن کماکان سر باز می‌زند. مقام‌های نظامی آمریکا نگران توسعه برنامه هسته‌ای ایران در غیاب توافق و احتمال بروز جنگ هستند. اما رئیس‌جمهوری آمریکا از منظر سیاست داخلی نیز کار دشواری برای امضای توافق با ایران دارد.

 شروع گفت‌وگوها پیرامون احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی هر دو رژیم ایران و آمریکا اقدامی مثبت ارزیابی شده است. به‌رغم آن، در حال حاضر، مذاکره مستقیم نمایندگان سیاسی دو کشور ممکن نیست.

در حالی که ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و رابرت مالی، مسئول امور ایران در دولت بایدن از آمادگی این کشور برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران سخن گفته‌اند، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی  اعلام کرد که در وین، محل برگزاری این نشست، هیچ مذاکره‌ای با نمایندگان سیاسی آمریکا برگزار نخواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی نیز گفته است که در حال حاضر ضرورتی به دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با نمایندگان سیاسی آمریکا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، نتایج این جلسه به اطلاع نمایندگی سیاسی آمریکا خواهد رسید.

اهمیت اجلاس ۱+۴

اجلاس کشورهای۱+۴ دو هدف را دنبال می‌کند: یافتن راهی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و تعیین گام‌هایی برای پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی این کشور.

علی‌اکبر صالحی از آمادگی ایران برای خروج از بن‌بست گفته است

پس از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای در ماه مه ۲۰۱۸ و تجدید و تشدید تحریم‌های ایران از سوی آن کشور، جمهوری اسلامی ایران نیز از سال ۲۰۱۹ به این سو، در چند گام، از سطح تعهدات هسته‌ای خود کاست.

هدف از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران و ممانعت از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اعلام شده بود. اکنون، در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ذخایر اورانیوم ایران به میزان فوق‌العاده‌ای افزایش یافته است.

پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، این کشور از آمادگی خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد. دولت بایدن اما لغو تحریم‌ها را به پایبندی ایران به تعهدات برجامی آن کشور مشروط کرد. ایران نیزاعلام کرد که تنها زمانی از نقض تعهدات خود دست می‌کشد که آمریکا تحریم‌ها را پیش از آن لغو کرده باشد.

در نشست روز امروز  قرار است نقشه‌راهی برای بازگشت گام‌به‌گام دو کشور به تعهدات برجامی تهیه شود.

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید برگزاری نشست نمایندگان سیاسی تروئیکای اروپایی در همراهی با روسیه و چین در وین را گامی مثبت ارزیابی کرده است.

خبرگزاری آلمان به نقل از علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که این کشور نیز برای خروج از بن‌بست آمادگی دارد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه نیز نسبت به احتمال دست‌یابی به توافق در نشست وین ابراز خوش‌بینی کرده است.

ریابکوف گفته است: «آیا کسب این توافق یک شبه ممکن است؟ اگر اراده سیاسی برای رسیدن به این توافق وجود داشته باشد، احتمال آن منتفی نیست.»

مسائل دیگری و از جمله برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه از جمله نکاتی است که می‌تواند پیشبرد مذاکرات بر سر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را دشوار سازد.

دولت بایدن پیش از این اعلام کرده که این کشور نه تنها خواستار تمدید دوره محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، بلکه مایل است به توافق جامع‌تری با ایران دست یابد.

چقدر فرصت باقی است؟

مقدمات جلسه امروز کشورهای ۴+۱ روز جمعه دوم آوریل فراهم شد. پیش‌بینی مدت زمان لازم برای حل مناقشه برخاسته از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در شرایط کنونی ممکن نیست.

خبرگزاری آلمان با انتشار پیش‌گزارشی درباره نشست روز سه‌شنبه به انتخابات ریاست جمهوری خردادماه در ایران اشاره کرده و از این منظر، فرصت برای دست‌یابی به یک توافق را محدود اعلام کرده است.

در گزارش این خبرگزاری یادآوری شده که دوره زمامداری حسن روحانی به زودی به پایان می‌رسد و طبق قانون اساسی ایران، امکان نامزدی او برای دوره بعدی وجود ندارد.

نشریه “پولیتیکو” در گزارشی که پس از پایان نشست روز جمعه دوم آوریل منتشر کرد، احتمال داده بود که گفت‌وگوها بر سر احیای برجام دو ماه به طول بیانجامد.

خبرگزاری آلمان نیز به نقل از یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا نوشته است که این مذاکرات می‌توانند از دو هفته تا دو ماه ادامه یابند. به باور این دیپلمات اما، گفت‌وگوها در زمانی کوتاه‌تر از دو ماه به نتیجه خواهند رسید. همین خبرگزاری نوشته است که شرایط برای کسب یک توافق هیچ‌گاه ظرف ماه‌های اخیر چنین مطلوب نبوده است.

به گزارش دویچه وله،ایده برگزاری نشست فنی بر سر دست‌یابی به یک نقشه راه برای احیای برجام در ماه دسامبر سال گذشته از سوی جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود.

ربیعی: درباره برجام تناقضی بین نظر رهبری و رئیس جمهور وجود ندارد

سخنگوی دولت روحانی نشست کشورهای ۴+۱ با ایران در وین را، فرصتی برای تبادل نظر درباره بازگشت به تعهدات برجامی دانسته است. علی ربیعی می‌گوید علی خامنه‌ای با حسن روحانی در ارتباط با برجام اتفاق نظر دارد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نشست امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین (ششم آوریل) کشورهای ۴+۱ با ایران را “سرآغاز فرایند احیای برجام” خوانده است.

نمایندگان سیاسی ایران با نمایندگان تروئیکای اروپا و در همراهی با نمایندگان دو کشور روسیه و چین، درباره نقشه راه ناظر بر بازگشت کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای به تعهدات برجامی خود دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

این جلسه قرار است ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه به وقت اروپای مرکزی (ساعت ۱۷ به وقت ایران) آغاز شود. ریاست هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در این دیدار را عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران برعهده دارد.

گفته شده است که نمایندگانی از جمله از سوی بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی نیز عراقچی را در این اجلاس همراهی می‌کنند.

سخنگوی دولت روحانی نشست وین را «فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمان‌بندی بازگشت به تعهدات در برجام» دانسته است.

ربیعی گفته است که نسبت به نتایج این نشست نمی‌توان در شرایط کنونی گمانه‌زنی کرد. او گفته است: «در حال حاضر به نتایج این نشست خوش بین یا بدبین نیستیم اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قدم گذاشته‌ایم و در صورتی که اراده، جدیت و صداقت آمریکا به اثبات برسد، می‌تواند نشانه خوبی برای آینده‌ای بهتر برای این توافق و در نهایت اجرای کامل آن در هفته‌های پیش رو باشد.»

ربیعی تااکید کرد که خامنه‌ای نیز از سیاست دولت روحانی در قبال برجام پشتیبانی می‌کند. او گفت: «هیچ تناقض و تفاوتی میان نظر رئیس جمهور و مقام معظم رهبری وجود ندارد.» سخنگوی دولت روحانی هم‌زمان یادآور شده که تلاش‌ها برای دست‌یابی به این نقشه راه می‌‌تواند در یک مرحله “مدت‌دار اما کوتاه” به نتیجه برسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا