گوناگون

هرمیداس‌باوند: سیاست خارجی ایران بلاتکلیف است

داوود هرمیداس باوند: مشکل سیاست خارجی ایران این است که به یک خط‌مشی خاصی اصرار دارد و بر اساس تغییرات نظام بین‌الملل، در موضع‌گیری‌هایش تغییری به وجود نمی‌آورد. به همین دلیل ایران هم در رویارویی با کشورهای منطقه و هم در مواجهه با غرب دچار نوعی بلاتکلیفی شده است.

داوود هرمیداس باوند، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید برخی از اقدامات منطقه‌ای و همچنین مانع‌تراشی‌هایی که در داخل کشور مشاهده می‌شود، احیای برجام و درنتیجه برچیده شدن تحدیدها را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است، حال‌آنکه افکار عمومی شانس اندکی برای دیدن افق پیش رو از پس این فضای مه‌آلود دارند. وی افزود: گروهی در درون سیستم مدیریتی ایران هرگونه هم‌نشینی با آمریکا را تابو می‌دانند و به‌هیچ‌وجه هم حاضر نیستند از موضع خود عقب‌نشینی کنند.

این نظر منفی درباره مذاکره با نظام بین‌الملل در شرایطی وجود دارد که پس از امضای دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، تحریم‌ها علیه ایران شدت گرفت و وضعیت برای ایرانی‌ها غیرقابل‌تحمل شد؛ یعنی وضعیت مردم ایران به حدی دشوار است که مذاکره بیش از هر مقطع دیگری ضروری به نظر می‌رسد. بااین‌حال همان‌طور که گفته شد، برخی از اقدامات منطقه‌ای و همچنین مانع‌تراشی‌هایی که در داخل کشور مشاهده می‌شود احیای برجام و درنتیجه برچیده شدن تهدیدها را در هاله‌ای از ابهام برده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا