ورزشی

انتصاب‌های عجیب رییس فدراسیون فوتبال ادامه دارد

علی ولی‌اللهی

شهاب‌الدین عزیزی‌خادم در یکی از نخستین انتصاباتش مجتبی خورشیدی را به عنوان سرپرست تیم ملی منصوب کرده است. این انتصاب به شکل وسیعی با انتقاد اهالی رسانه و فوتبال همراه شد. اولین واکنش به شنیدن این خبر هم چیزی نبود جز «خورشیدی کیه؟»  آنهایی که بازی‌های لیگ را دقیق‌ دنبال می‌کردند گفتند خورشیدی دستیار پاشازاده در تیم ماشین‌سازی تبریز بود و بعد از استعفای مهدی پاشا و سپس استعفای اخباری به مدت چند ساعت سرمربی این تیم تبریزی شد و خیلی زود هم با حکم مدیرعامل باشگاه برکنار شد. آنهایی که بیشتر با خورشیدی آشنایی داشتند از وجود ارتباطات تایید نشده او با داستان جادوگری و خرافات در فوتبال  باشگاهی گفتند.

خود خورشیدی اما در پاسخ به سوال «خورشیدی کیه» یک کامیون رزومه درگفت‌وگو با رسانه‌ها رو کرد. خورشیدی گفت:«من یک‌شبه وارد فوتبال نشده‌ام و با رابطه هم انتخاب نشده‌ام. من فوق لیسانس فیزیولوژی ورزشی دارم و هم اکنون در دانشگاه علامه طباطبایی مدیریت راهبردی سازمان‌های ورزشی می‌خوانم و از سال ۷۵ در فوتبال بوده‌ام و در سمت‌های مختلفی کار کرده‌ام اما هیچگاه حضورم در فوتبال با تبلیغ همراه نبوده شاید به این دلیل که بازیکن شاخصی نبوده‌ام. بازیکن نوجوانان راه‌آهن و جوانان پرسپولیس بودم و در رده سنی بزرگسالان در تیم ژاندارمری بازی کردم و به دلیل مصدومیت سختی که برایم رقم خورد مجبور شدم فوتبال را کنار بگذارم و سراغ تحصیل رفتم اما توام با تحصیل از سال ۷۵ حضور در پست‌های مختلف فوتبال از جمله مدیریت را تجربه کردم که بیشتر این سمت‌ها در باشگاه راه‌آهن بوده است. ۱۸ سال در باشگاه راه‌آهن به عنوان معاون ورزشی، معاون اجرایی و قائم‌مقام باشگاه حضور داشتم. یک سال هم در باشگاه استقلال در زمان مدیریت کاظم اولیایی، معاون اجرایی باشگاه بودم. در برهه‌ای سرپرستی باشگاه راه‌آهن به من واگذار شد. در این تیم مدیر فنی و مربی هم بودم. به همراه تیم امیدهای راه‌آهن قهرمان تهران شدم و در جام اتحادیه به عنوان نایب‌قهرمانی دست پیدا کردم. علاوه بر راه آهن در استقلال اهواز، استقلال تهران، آلومینیوم هرمزگان، پاس همدان، پارس جنوبی، شهرداری تبریز، نفت تهران و شهرداری تبریز به عنوان مربی حضور داشتم و در تیم‌های پاس همدان و شهرداری همدان و این اواخر به مدت کوتاهی در ماشین‌سازی سرمربیگری کردم. »  خورشیدی در گفت‌وگویی دیگر در مورد مدرک تحصیلی‌اش گفت که دانشجوی فوق لیسانس تربیت بدنی است…

این شرایط با وجود علاقه همه رسانه‌ها و اهالی فوتبال به حمایت از فدراسیون و تیم ملی در شرایط حساس فعلی، دورنمای چندان مثبتی از اداره فوتبال در آینده به دست نمی‌دهد. شهاب‌الدین عزیزی‌خادم در همین آزمون‌های نخستینی که در یک ماه و نیم نخست مدیریت برایش رقم خورده چندان سربلند بیرون نیامده است. انتصاب حمیدرضا مهرعلی شریک اقتصادی‌ و کسی که از سمت ریاست فدراسیون اتومبیل‌رانی به دلیل انجام فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی کنار گذاشته شده بود و در انتخابات فدراسیون فوتبال برای رسیدن به هیات رییسه تنها ۲ رای کسب کرد به عنوان نایب‌رییس اول فدراسیون نخستین باگ رییس جدید بود. خادم در بحث میزبانی نیز فعلا به صدور بیانیه و تهدید که بیشتر مصرف داخلی داشته، بسنده کرده و برخلاف چیزی که قول داده بود، تقصیرات را گردن مدیریت قبلی انداخته است. همچنین نایب‌رییس دوم او و رییس فوتبال بانوان نتوانست پیش از پایان سال ۲۲ میلیون تومان پاداش ۳ سال عقب‌افتاده بازیکنان تیم ملی فوتسال را پرداخت کند. در نهایت میان بازی‌های رسانه‌ای و جشن‌های پیروزی در انتخابات یکی از فرصت‌های فیفا دی در ابتدای سال از دست رفت و خبری هم از بازی‌های تدارکاتی تا هنگام رقابت‌های انتخابی جام جهانی نیست. حالا هم با انتصاب مجید خورشیدی برای سرپرستی فدراسیون فوتبال مواجه شدیم. شخصی که با رزومه‌ای که از خودش منتشر کرده باید شخصی در حد رییس ای‌اف‌سی باشد اما هیچ‌کس در جامعه فوتبال ایران او را نمی‌شناسد!

با این شرایط به نظر می‌رسد بر خلاف تصورات قرار نیست تغییر بزرگی در مدیریت فدراسیون فوتبال رخ بدهد. شهاب‌الدین عزیزی‌خادم مانند مدیران سابق تصمیمات عجیب و غریب می‌گیرد، نزدیکان خودش را به سمت‌های گوناگون منصوب می‌دارد، ژست همکاری با اهالی فوتبال دارد اما از آنها در پست‌های حساس استفاده نمی‌کند و در عرصه بین‌الملل نیز در روی همان پاشنه سابق می‌چرخد.

اعتماد

واکنش «منفی» اهالی فوتبال به حکم «عزیزی‌خادم»

آرمان‌ملی: در یکماه گذشته احکام متفاوتی از سوی «عزیزی‌خادم»، رئیس جدید فدراسیون فوتبال صادر شد، اما در این بین انتخاب «مجتبی خورشیدی» به‌عنوان سرپرست تیم‌ملی فوتبال بزرگسالان واکنش خوبی در بین اهالی فوتبال نداشته است.

حکم رئیس فدراسیون

طی حکمی از سوی شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال، مجتبی خورشیدی به‌عنوان سرپرست تیم‌ملی فوتبال بزرگسالان منصوب شد. گفتنی است مجتبی خورشیدی دستیار مهدی پاشازاده در تیم ماشین‌سازی بود که بعداز برکناری پاشازاده و استعفای سعید اخباری به‌عنوان سرمربی تیم ماشین‌سازی انتخاب شد. البته عمر سرمربیگری خورشیدی در این تیم خیلی کوتاه بود و پس از چند ساعت با تصمیم مدیرعامل باشگاه کنار گذاشته شد.

مهرداد سراجی، مدیرعامل باشگاه سایپا و عضو هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال درباره انتخاب «خورشیدی» گفت: در جریان این موضوع نبودم و از انتخاب آقای خورشیدی به‌عنوان سرپرست تیم‌ملی بی‌اطلاع بودم، همچنین شناختی از او ندارم و در جریان این انتخاب قرار نداشتم.

ابراهیم قاسمپور  درباره انتخاب مجتبی خورشیدی به‌عنوان سرپرست تیم‌ملی فوتبال بزرگسالان گفت: من آقای خورشیدی را نمی‌شناسم و شناختی روی او ندارم اما انتخاب افراد کم‌تجربه برای پست‌های مهم در کشور ما و به‌خصوص فوتبال کاملا رایج است. هرکسی که در رأس کار قرار می‌گیرد معمولا افرادی که در گذشته با آنها ارتباط تنگاتنگی داشته را انتخاب می‌کند. متاسفانه نگاه تخصصی و تجربه و دانش در فوتبال ایران حلقه‌های گمشده‌ای هستند که هیچ زمان مسئولان به آنها توجهی نمی‌کنند.  وی افزود: بنابراین وقتی توانایی و تجربه فرد در اولویت نیست، انتخاب چنین افرادی جای تعجب ندارد. یک سرپرست تیم باید توانایی مدیریت و رهبری را داشته و به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد و در رده کاری خود بتواند برنامه‌ریزی‌های مثمرثمری به انجام رساند. من نمی‌دانم که خورشیدی چنین توانایی را دارد یا خیر؛ به این خاطر که اصلا شناختی روی او ندارم. البته در مصاحبه‌ای که از او خواندم عنوان کرده بود که فرد شناخته‌شده‌ای در فوتبال است اما من که سال‌هاست در فوتبال بودم او را نمی‌شناسم. به‌هرحال رئیس فدراسیون چنین تصمیمی گرفته و عواقب آن را هم باید پاسخگو باشد. قاسمپور با بیان اینکه در حال حاضر بازیکنان تیم‌ملی ممکن است خورشیدی را نپذیرند، اظهارکرد: به‌هرحال بازیکنان هم دوست دارند شخصی به‌عنوان سرپرست تیم انتخاب شود که تجربه کافی داشته و در ارتباطات قوی باشد. قطعا فردی که شناخته شده باشد و بازیکنان نسبت به او اطلاعات کافی داشته باشند، برای آنها قابل پذیرش‌تر است تا فردی که اهالی فوتبال هم او را نمی‌شناسند…

علی کریمی در انتقاد به انتخاب خورشیدی با انتشار تصویر سرپرست تیم‌ملی با انتشار متنی خطاب به شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال نوشت: «آقای رئیس یک تعداد از این نخبه‌ها را هم برای باشگاه‌ها بگذارید. باشگاه‌ها که نباید پاسوز نخبه‌گرایی شما شوند.» وی همچنین نوشت: «مجتبی خورشیدی، آخرین نخبه فوتبال ایران؛ جای جادوگر سایپا هنوز خالی است.»..

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا