زحمتکشان

نگاهی به برخی اعتراض‌ها، اعتصاب‌ها و خواسته‌های کارگران، زحمتکشان و بازنشستگان

تجمع بازنشستگان کارگری در استان‌های مختلف

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز (هجدهم فروردین) بازنشستگان کارگری در چندین استان از جمله مازندران، البرز و قزوین، مقابل ادارات تامین اجتماعی تجمع کردند.

بازنشستگان با تاکید بر لزوم اجرای ماده ۹۶  تامین اجتماعی می‌گویند: در تعیین مستمری ۱۴۰۰ بایستی سبد معیشت و حداقل هزینه‌های زندگی در نظر گرفته شود. امروز هزینه‌های زندگی از هشت میلیون تومان فراتر است…

حاضران در تجمع، خواستار رفع واقعی تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های مختلف، ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان و به رسمیت شناختن حق مشارکت بازنشستگان شدند.

تجمع دوباره بازنشستگان شوش و هفت تپه مقابل تامین اجتماعی

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز (۱۸ فروردین ماه) بار دیگر جمعی از بازنشستگان کارگری در شهرستان شوش و هفت تپه با حضور مقابل اداره تامین اجتماعی این شهرستان، خواستار توجه به مطالبات و خواسته‌های خود شدند.

این بازنشستگان خواستار اجرای عادلانه دور دوم متناسب‌سازی با رعایت موازین قانونی هستند و می‌گویند: وقتی که خط فقر ده میلیون تومان اعلام شده، مستمری چهار میلیون تومانی کفاف زندگی بازنشستگان را نمی‌دهد، بنابراین خواستار اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستیم.

خواسته‌ی دیگر این بازنشستگان، رفع تبعیض میان بازنشستگان تامین اجتماعی با سایر بازنشستگان صندوق‌های مختلف است؛ بازنشستگان خواستار به صفر رسیدن تبعیض‌های موجود هستند و می‌گویند: باید به معیشت کارگران بازنشسته توجه شود.

آن‌ها همچنین خواستار افزایش مستمری‌ها به اندازه سبد معیشت، ارائه خدمات درمانی رایگان و مکفی به بازنشستگان و فراهم آوردن خدمات رفاهی مناسب هستند و می‌گویند؛ چرا باید مدیران دولتی، حقوق نجومی بگیرند اما دستمزد بازنشسته چهار میلیون تومان تعیین شود؟ هزینه‌ها دلاری است اما دستمزد ما ریالی و ناچیز است.

کارگران آبفای خرمشهر ۳ماه مزد و عیدی طلبکارند

کارگران آبفای خرمشهر واقع در استان خوزستان دست‌کم ۳ماه معوقات مزدی به همراه عیدی طلبکارند.

یکی از منابع کارگری در استان خوزستان به خبرنگار ایلنا گفت: این کارگران در شبکه آب و فاضلاب خرمشهر به‌ صورت قراردادی مشغول کارند. آن‌ها صبح روز گذشته (۷ فروردین ماه) با مراجعه به ساختمان اداره آب و فاضلاب خرمشهر به معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

او با بیان اینکه شماری از کارگران آبفای خرمشهر از روز شنبه هفته جاری تقریبا هر روز برای پیگیری مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان آب و فاضلاب حضور دارند، در ادامه گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور که هر روز شاهد افزایش قیمت اجناس مصرفی و غیرمصرفی هستیم، نگران تامین هزینه‌های زندگی خود شده‌ایم.

به گفته این کارگر آبفای خرمشهر؛ اداره آب و فاضلاب هیچ نظارت و برنامه‌ای برای پرداخت مطالبات کارگران پیمانکاری ندارد.

علیرضا بنیادی (مدیر آبفای خرمشهر) پیش از این گفته بود؛ آبفای خرمشهر دچار کمبود منابع مالی است به همین دلیل امکان به موقع پرداخت مطالبات کارگران وجود ندارد.

انتقاد معلمان در آستانه بازنشستگی به اطلاعیه اضافه خدمت

به گزارش خبرنگار ایلنا، فارغ التحصیلان دانشسراها درباره عدم احتساب فاصله فراغت از تحصیل تا استخدام و اطلاعیه اخیر آموزش و پرورش می‌گویند: چرا آموزش و پرورش اکنون که این نیروها در شرف بازنشستگی هستند یادش افتاده چنین اقدامی انجام دهد؟

اخیراً وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای در خصوص عدم احتساب فاصله فراغت از تحصیل تا استخدام فارغ‌التحصیلان دانشسراها را صادر کرده است. این معلمان در سال ۷۳ و ۷۴که از دانشسراها فارغ‌التحصیل شده بودند بایستی سریعاً جذب آموزش و پرورش می‌شدند اما آموزش و پرورش نتوانست آنها را جذب کند و فاصله ۳ تا ۴ ساله بین فارغ‌التحصیلی و استخدام برای آنها به وجود آمد.

در نهایت، دیوان عدالت به نفع این نیروها رای صادر کرد اما اکنون این معلمان در حال بازنشستگی باخبر شده‌اند آموزش و پرورش یکطرفه با تفسیر به رای خود از حکم دیوان حاضر به بازنشسته کردن آنان نیست و در اطلاعیه‌ای آن را ابلاغ کرده است.

در همین راستا، روز گذشته (هفدهم فروردین) آموزگاران دانش‌آموخته‌ی دانشسرا در برابر اداره‌ی کل آموزش و پرورش فارس در اعتراض به «حذف سنوات فاصله خدمتی» تجمع کردند و خواستار حذف این ابلاغیه شدند. این معلمان می‌گویند: آموزش و پرورش نباید یکجانبه حقوق شغلی ما را ضایع کند.

تجمع بازنشستگان “مخابرات راه دور شیراز” مقابل صداوسیما

کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز، امروز (سه‌شنبه/۱۷ فروردین) در اعتراض به ارائه “گزارش خلاف واقع” در صداوسیما از اوضاع این شرکت، مقابل صداوسیمای فارس تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران بازنشسته شرکت مخابرات راه دور شیراز در اعتراض به ارائه «گزارش خلاف واقع» در صداوسیمای استان فارس از اوضاع این شرکت، صبح امروز مقابل ساختمان صداوسیمای این استان تجمع کردند.

معترضان می‌گویند این گزارش به صورت یکطرفه تنظیم شده بود و در میزگردی که پس از آن پخش شد، نظر نمایندگان بازنشستگان اخذ نشد.

به گفته هاشم شمشیری (رئیس کانون بازنشستگان مخابرات راه دور شیراز) در جریان تجمع امروز، معترضان با مدیرکل سیمای فارس دیدار کردند و قرار بر این شد که گزارشی با محورت مطالبات بازنشستگان تهیه شود.

۱۵۰۰ بازنشسته این شرکت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان از بابت سنوات پایان کار و… از کارفرمای این شرکت که به دنبال بحران دهه ۸۰ و اعتراض‌های گسترده به هیات حمایت از صنایع واگذار شد، طلبکار هستند. اسفند ماه ۹۹ مصوب شد که پس از مزایده اموال این شرکت، مطالبات طلبکاران پرداخت شود اما معترضان می‌گویند در گزارش صداوسیما، اشاره‌ای به ضرورت فروش اموال مخابرات راه دور شیراز نشده است.

کارگران بازنشسته هتل لاله مقابل ساختمان بازرسی میراث فرهنگی تجمع کردند

گروهی از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران با تجمع مقابل ساختمان سازمان بازرسی سازمان میراث فرهنگی کشور بر خواسته‌های صنفی خود پافشاری کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروهی از کارگران بازنشسته هتل لاله تهران با انتقال اجتماع صنفی خود به خارج از محدوده هتل لاله، صبح امروز (۱۷فروردین ماه) در مقابل ساختمان سازمان بازرسی سازمان میراث فرهنگی کشور حاضر شدند تا خواسته‌های صنفی خود را از مسئولان پیگیری کنند.

یکی از کارگران بازنشسته حاضر در این تجمع گفت: هدف ما از برپایی تجمع صنفی در محدوده داخلی هتل لاله پیگیری مطالبات معوقه بود اما وقتی با بی‌اعتنایی مدیریت این مجموعه خدماتی مواجه شدیم، تصمیم گرفتیم این‌بار در مقابل سازمان بازرسی سازمان میراث فرهنگی کشور حضور یابیم.

این کارگر بازنشسته با بیان اینکه بی‌توجهی کارفرما به طولانی شدن زمان پرداخت معوقات مزدی و سنواتی باعث نارضایتی همکاران بازنشسته شده است، افزود: از سال۹۵ به مرور بازنشسته شده‌ایم اما هنوز موفق به دریافت کامل سنوات و بخشی از معوقات مزدی خود نشده‌ایم.

وی با بیان اینکه میانگین سنوات پایان خدمت هریک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود۶۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است که در حال حاضر سه تا چهار سال است پرداخت آن با مشکل روبرو شده است، تاکید کرد: با تاخیر چند ساله‌ای که در پرداخت بخشی از سنوات بازنشستگان ایجاد شده، ارزش نقدی طلبمان امروز به حداقل کاهش یافته است.

طبق اظهارات این کارگران، در جریان برپایی اجتماع صنفی، یکی از مسئولان سازمان باررسی میراث فرهنگی با تعدادی از نماسندگان کارگران بازنشسته دیدار و وعده رسیدگی به مشکلات را در چند روز آینده داد.

این کارگر بازنشسته در ادامه اظهار داشت: با وجود آنکه نسبت به وعده داده شده خوشبین هستیم اما به دلیل مشکلات معیشتی نمی‌توانیم از پیگیری‌های خود صرف‌نظر کنیم.

تجمع اپراتور‌های آب و فاضلاب اهواز مقابل ساختمان استانداری

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز (۱۷ فروردین ماه) تعدادی از اپراتورهای اداره آب و فاضلاب اهواز به نمایندگی از طرف نزدیک به هزار نفر از اپراتورها در اعتراض به بدعهدی مسئولان در پرداخت مطالبات معوقه، مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند و خواستار دخالت مستقیم شخص استاندار در این قضیه شدند.

این اپراتورها می‌گویند: با وجود اینکه قبلا اداره آبفای اهواز برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران اپرتور وعده داده بود اما هنوز عملیاتی نشده و ما کارگران سه ماه مزد معوقه طلبکاریم. در عین حال عیدی ما هم کامل پرداخت نشده است.

یکی از کارگران اپراتور آبفای اهواز که در تجمع حاضر بود، گفت: مشکلات کارگران آبفای اهواز با ۱۰تا ۱۵ سال سابقه کار زمانی آغاز شد که با شرکت آبفار ادغام شدند. در حال حاضر کارگران از شرایط کار خود رضایت ندارند و تقریبا هر ماه حقوق خود را به صورت‌ علی‌الحساب دریافت می‌کنند. در عین حال میزان دریافتی کارگران پیمانکاری نسبت به سایر کارگران قراردادی به ویژه رسمی‌ها به صورت حداقلی پرداخت می‌شود.

او با بیان اینکه از شخص استاندار می‌خواهیم تا در این قضیه مستقیما ورود کنند، در ادامه گفت: کارگران آبفای اهواز در طی یک الی دو سال گذشته برای تحقق خواسته‌هایشان چندین بار تجمع اعتراض بر پا کرده‌اند که در هر نوبت با بی‌توجهی مسئولان روبرو شدند.

به گفته این کارگر اپراتور شاغل در اداره آب و فاضلاب اهواز؛ حق بیمه این کارگران نیز با مشکلاتی روبرو است و چندین ماه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا