گوناگون

تعداد شهرهای ایران در وضعیت قرمز کرونا یک روزه سه برابر شد

با شیوع شدید ویروس کرونا از ابتدای سال جدید، مرکز تمام استان‌های ایران در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار گرفته‌اند. موارد شناسایی ابتلا به کرونا به نزدیک ۲۱ هزار نفر در یک روز افزایش یافته که تا کنون سابقه نداشته است…..

از ابتدای سال جدید روند شیوع کرونا در ایران با سرعتی که از ابتدای پاندمی تا کنون سابقه نداشته و به شکل جهش‌وار در حال اوج گرفتن است.

تمام شاخص‌های مربوط به گسترش بیماری کووید۱۹ در ایران نشان می‌دهند که موج چهارم شیوع کرونا سراسر ایران را در برگرفته و از موج‌های قبلی بسیار شدیدتر است.

وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای که در برخی رسانه‌های ایران، از جمله ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت منتشر کرد و بعد تکذیب شد، تاکید کرده که سرعت افزایش شمار بستری‌شدگان “در خیز سراسری چهارم به مراتب شدیدتر از خیزهای قبلی” است.

شمار موارد بستری از روزهای پایانی آذر ماه تا هشتم فروردین همواره زیر هزار نفر بود، اما از آن روز تا کنون مدام رو به افزایش بوده و بیش از دو برابر شده است.

با وجود تکذیب این اطلاعیه، آمار روزانه وزارت بهداشت گواه بحرانی‌تر شدن وضعیت شیوع بیماری کووید۱۹، به خصوص از ابتدای فروردین ماه به این سو است.

دومین رکوردزنی پیاپی شمار مبتلایان جدید

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه اعلام کرد که در شبانه روز گذشته نزدیک به ۲۱ هزار مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و ۱۹۳ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۳۱۹ مبتلای تازه شناسایی شده بستری شده‌اند و در مجموع چهار هزار و ۱۷۷ مبتلا در وضعیت شدید بیماری کووید۱۹ تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

روز گذشته تعداد مبتلایان جدید ۱۷ هزار و ۷۳۰ نفر اعلام شده بود که بالاترین آمار روزانه در حدود ۱۴ ماه گذشته بود. اکنون این تعداد بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر از روز گذشته بیشتر شده است.

موارد جدید ابتلا اول فروردین کمی بیش از هفت هزار نفر بود و اکنون تقریبا سه برابر شده است. این افزایش در مورد تعداد فوتی‌ها در این بازه زمانی بیش از دو و نیم برابر است.

مرگ و میر در میان مبتلایان به کرونا نیز از میانه بهمن ماه تا ۱۳ فروردین فقط در دو روز سه رقمی، اما از آن پس همواره بالای صد نفر بود و این تعداد در شبانه روز گذشته ۱۲۰ نفر بیشتر از اول فروردین ماه بوده است.

وضعیت بحرانی پاندمی در ایران در نقشه رنگ‌بندی شهرها نیز قابل مشاهده است. ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۸ فروردین با انتشار نقشه جدید رنگ‌بندی کرونایی مناطق ایران نوشته که از امروز مرکز تمام استان‌ها در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار گرفته‌اند.

۲۱ برابر شدن تعداد شهرهای قرمز از اول فروردین

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت شمار شهرهای در وضعیت قرمز کرونا اول فروردین ۱۲ شهر بوده، سه روز پیش به ۴۷ شهر و دیروز به ۸۸ رسید و امروز به یکباره به ۲۵۷ شهر افزایش یافت.

به این ترتیب تعداد شهرهای در وضعیت قرمز از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۲۱ برابر و طی فقط یک روز نزدیک به سه برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران روز سه‌شنبه با توجه به بحرانی شدن وضعیت پایتخت و تنگناهای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها پیشنهاد کرد تهران برای یک هفته تا ۱۰ روز به طور کامل تعطیل شود.

در اطلاعیه تکذیب شده وزارت بهداشت نیز توصیه شده بود سراسر ایران برای دو هفته به طور کامل تعطیل شود. وزیر بهداشت، سعید نمکی ۱۴ فروردین در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده به خاطر بی‌توجهی به نظر کارشناسان و جلوگیری نکردن از انجام سفرهای نوروزی از مسئولان به شدت انتقاد کرد.

گرچه شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا، با قدرت سرایت به مراتب بیشتر، در افزایش موارد ابتلا بسیار تعیین‌کننده است، ترددها در اسفند ماه و مسافرت‌ها و دید و بازدیدهای نوروز نیز در این وضعیت نقش مهمی داشته است.

با این که مرکز تمام استان‌های ایران در وضعیت قرمز قرار دارند، رفت و آمد در آنها همچنان به صورت عادی جریان دارد. خبرگزاری ایمنا با انتشار تصویرهایی از اصفهان ازدحام مردم در این شهر را “عجیب” توصیف کرد.

هشدار درباره افزایش فوتی‌های روزانه به ۵۰۰ نفر

اپلیکیشین “ماسک” ۱۸ فروردین با اشاره به قرمز شدن وضعیت مرکز تمام استان‌ها نوشت: «ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکتها و اصناف غیرضروری)، منع کامل سفر (شامل خودروهای شخصی و وسایل نقلیه عمومی)، بیرون‌بر شدن تمامی رستوران‌ها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع کند.»

با این حال این ستاد هنوز تصمیمی درباره اعمال محدودیت‌های شدیدتر، از جمله در مورد منع کامل سفرهای غیرضروری نگرفته است.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا هشدار داده که در هفته‌های آینده شمار قربانیان روزانه کرونا به ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر خواهد رسید. او می‌گوید “باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به حد بالای ۱۰۰۰ مرگ در روز نرسد”.

وزارت بهداشت نیز در اطلاعیه‌ای که تکذیب شد نوشته بود تعطیلی دو هفته‌ای سراسر کشور ضروری است زیرا در غیر این صورت “احتمال افزایش آمار فوتی‌های روزانه به بالای ۶۰۰ نفر وجود دارد”.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا