گوناگون

طغیان کرونا در سپهر ایران

تعداد تلفات بیماری کرونا روز گذشته در دنیا از مرز سه میلیون نفر گذشت. این در حالی است که یک سال طول کشید تا تلفات کرونا به دو میلیون نفر برسد، اما رسیدن تلفات به سه میلیون تنها سه ماه طول کشیده است. تاکنون تنها ۳۷۰.۳ میلیون نفر یعنی ۴.۷۵ درصد از کل جمعیت جهان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. متأسفانه کرونا روز گذشته در ایران دو رکورد بی‌سابقه زد ابتدا تعداد مبتلایان به کوهید ۱۹ در ۲۴ ساعت به ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید رسید و در تهران میزان بستری بیماران کرونایی بدحال با یک هزار و ۱۰۰ بیمار در یک شبانه‌روز رکورد زد. سرعت چرخش ویروس کرونا به ۵۰ درصد رسیده است یعنی از دو تست بیماران کرونایی یکی از آنها مثبت اعلام می‌شود. روسای دانشگاه علوم پزشکی و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه اضطراری ستاد کرونا پیشنهاد دادند که تهران و شهرهای قرمز ۱۰ روز تعطیل و قرنطینه شوند. حال باید دید مسئولان این بار قاطعانه عمل خواهند کرد یا با اجرای سیاست‌های شل کن سفت کن باعث می‌شوند تعداد بیشتری مبتلا شوند و جان خود را از دست دهند. خبر خوش اینکه ۷۰۰ هزار دوزواکسن استرازنکا وارد کشور شده است……

طغیان کرونای انگلیسی در ایران
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شاهد طغیان کرونا در اکثر مناطق کشور هستیم، تخت‌های بستری و «آی سی یو» بیمارستان‌ها پرشده و عمده موارد ابتلای جدید در کشور از نوع ویروس جهش‌یافته انگلیسی است.

تخت‌های بیمارستانی پر است
مسعود مردانی گفت‌وگو با ایرنا افزود: موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور به‌شدت رو به افزایش است، اکثریت قریب به اتفاق تخت‌های بخش‌های کرونا در بیمارستان‌ها و نیز همه تخت‌های «آی سی یو» در بیمارستان‌ها پر است و متأسفانه در کل کشور گرفتار وضعیت وخیم و نگران‌کننده‌ای شده‌ایم.

اعمال قرنطینه ۱۰ روزه
در شهرهای قرمز

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: حدود یک‌سوم کشور در وضعیت قرمز کرونایی و بخش بسیار بزرگ‌تری نیز در وضعیت نارنجی است، روند افزایشی کرونا فعلاً ادامه دارد، یکی از راه‌های مقابله و کنترل آن، اعمال قرنطینه ۱۰ روزه در شهرهای قرمز است که پیشنهاد آن را در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرده‌ایم و امیدوارم پذیرفته شود تا بتوانیم از این وضعیت سخت عبور کنیم.

تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران بابیان اینکه متأسفانه با جدی نگرفتن توصیه‌های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می‌داد، از ثبت رکورد بی‌سابقه در بستری‌های کرونا در تهران خبر داد و گفت: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده‌ایم. به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی – رئیس ستاد کرونای استان تهران در نشست اضطراری ستاد کرونا، اظهار کرد: میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده تا سرایت پذیری کوهید ۱۹ در موج جدید کرونا، بیشتر از دفعات قبل باشد. وی بابیان اینکه هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، افزود: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش‌یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.

ثبت رکوردی بی‌سابقه
در ۱۴ ماه گذشته

وی با اشاره به میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ بیمار در روز جاری، خاطرنشان کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت‌نشده بود که نشانه نگران‌کننده‌ای برای روزهای آینده است. زالی گفت: اولین شاخص تغییریافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت‌دار به بیمارستان‌ها است که به شکل چشم‌گیری افزایش پیداکرده که البته با بازگشایی درمانگاه‌ها و مطب‌های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد. وی ادامه داد: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که بر اساس گزارش‌های معاونت‌های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به ۴۷ درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جواب‌های منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می‌شود.

۷۵ درصد مرگ کرونایی
در افراد بالای ۶۰ سال

رئیس ستاد کرونای استان تهران گفت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش‌های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ درصد بیماران بستری‌شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ‌ومیر هم در همین گروه سنی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر ۱۰ سال به ۸.۲ درصد رسیده که نشان می‌دهد که نرخ بستری و مرگ‌ومیر در گروه‌های سنی پایین‌تر نیز در حال تغییر است.

بیش‌ترین فوتی‌های کرونا در تهران مربوط به کدام مناطق است؟
زالی بابیان اینکه بیش‌ترین میزان مرگ‌ومیر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ‌داده، افزود: در این مدت بیش‌ترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیش‌ترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

مرگ ۵۶ تهرانی در روز گذشته
وی یادآور شد: روز دوشنبه ۵۶ نفر از شهروندان تهرانی را به دلیل کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت‌شده تقریباً به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند.
زالی بابیان اینکه در این فوت‌شدگان از کودک یک‌ساله تا پیرمرد ۸۵ ساله وجود دارد، افزود: این الگو در همه استان‌های کشور در حال شکل‌گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استان‌ها به یک وضعیت همگن می‌رسند.
همچنین دکتر حسن ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه بقیه الله در این نشست اظهار کرد: مراجعه بیماران کرونایی در بیمارستان بقیه الله به ۳۰۰ نفر در روز رسیده و از این تعداد ۱۰ تا ۱۲ درصد بستری می‌شوند، بنابراین متناسب با افزایش بستری‌ها بخش‌های عادی را به بخش کرونا تبدیل می‌کنیم. میزان سرایت بیماری در موج چهارم بسیار شدیدتر است، انتظار می‌رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است.

۱۰۳ بیمارستانِ تهران درگیرِ کرونا
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با تأکید بر اینکه الگوی غالب کرونا در کشور نوع جهش‌یافته آن است، گفت: در چنین شرایطی پایبندی به پروتکل‌ها و محدودیت‌های ابلاغ‌شده برای شرایط قرمز اهمیت ویژه‌ای دارد. دکتر نادر توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری جلسه با روسای بیمارستان‌های استان تهران، گفت: در حال حاضر ۱۰۳ بیمارستان در استان تهران درگیر کرونا هستند و ناچاریم با لغو خدمات درمانی اکتیو در مراکز درمانی اصلی، ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص دهیم.

لزوم لغو طرح ترافیک و حضور یک‌سوم کارکنان ادارات
وی با اشاره به اخبار منتشرشده پیرامون پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران، اظهار کرد: منظور ما قرنطینه یا لاک داون کامل نبود، بیشتر بحث‌هایی همچون لغو طرح ترافیک، اعمال محدودیت بر مراکز خرید و فروشگاهی، ورزشگاه‌ها، حضور یک‌سوم کارکنان ادارات و… بود. در هر حال پروتکل‌های مصوب که برای وضعیت قرمز در نظر گرفته‌شده است باید اجرایی شود.

میزان ابتلا به‌شدت بالاست
توکلی با اشاره به تأثیر سفرها در انتقال بیماری، تصریح کرد: پیرامون لغو پروازهای ترکیه ما تصمیم‌گیری نمی‌کنیم. مردم باید به شرایط بد این روزها واقف باشند، میزان ابتلا به بیماری به‌شدت بالا است. وی با اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، تأکید کرد: اگر شرایط همچنان قرمز بماند قاعدتاً برای برگزاری مراسمت این ماه باید تصمیمات جدیدی اتخاذ شود.

انتقاد از شیوه اجرای دور کاری
در بخش خصوصی

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با تأکید بر اهمیت توجه به پروتکل‌های بهداشتی در دور کاری کارمندان در شرایط قرمز کرونا از سوی کارفرمایان، گفت: متأسفانه برای اجرای دور کاری با بخش و شرکت‌های خصوصی دچار مشکل هستیم؛ اما پروتکل دور کاری مشخص است که خوشبختانه در ارگان‌های دولتی پیگیری می‌شود، قطعاً عوامل اجرایی باید به شیوه اجرای پروتکل‌ها در بخش خصوصی ورود کنند که نظارت بر این موضوع هم متوجه استانداری است.

درخواست تعطیلی مشاغل در تهران
معاون کل وزارت بهداشت درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز توضیح داد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی گفت: در شهرهای قرمز فعالیت‌های آموزشی و همچنین فعالیت‌های اجتماعی اعم از مذهبی و ملی تعطیلی کامل دارند. همچنین سفر با خودرو غیربومی به شهرهای قرمز و خروج خودرو بومی از شهرهای قرمز ممنوع است.
وی با اشاره به اینکه در شهرهای قرمز کارکنان در مشاغل ضروری تا یک‌دوم امکان حضور دارند، ادامه داد: در مشاغل غیرضروری هم فقط یک‌سوم کارکنان امکان حضور خواهند داشت. هرگونه تجمع بیش از ۱۵ نفر برای جلسات غیرقانونی است. حریرچی درباره احتمال تعطیلی ۱۰ روزه تهران گفت: در حال حاضر در شهر تهران محدودیت‌ها و تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ اعمال می‌شود.
وی تصریح کرد: تاکنون ۵۹۰ هزار دوز واکسن توزیع رسمی و تزریق‌شده است و با واکسن‌های وارداتی که طی دیروز و امروز وارد کشور شده تعداد بیشتری که عمدتاً کارکنان خط اول ارائه خدمت به بیماران هستند تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

۱۷۴ بیمار دیگر کرونا
در ایران جان باختند

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و با فوت ۱۷۴ نفر دیگر از هم‌وطنان مبتلا به بیماری کوهید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته، تعداد جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر رسیده است.
به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز سه‌شنبه افزود: تا ظهر روز ۱۷ فروردین بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۷ هزار و ۴۳۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کوهید ۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۳۶۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کوهید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون و ۹۶۳ هزار و ۳۹۴ نفر رسید. همچنین چهار هزار و ۱۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کوهید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لزوم ۱۴ روز قرنطینه
پس از دیدار با بیماران کرونا

لاری گفت: با توجه به قدرت سرایت بالای بیماری کوهید ۱۹ و گسترش ویروس جهش‌یافته انگلیسی توصیه می‌کنیم افرادی که در تماس نزدیک با بیماران بوده‌اند، ۱۴ روز در خانه قرنطینه بمانند. فضای مشترک با دیگران را در منزل به حداقل ممکن برسانند و اگر هرگونه علامت مانند تب، سردرد، سرفه، تنگی نفس، بدن‌درد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی داشتند با ۴۰۳۰ تماس بگیرند. محل قرنطینه را تحت هیچ شرایطی ترک نکنند و در صورت نیاز به مراجعه به مراکز درمانی ماسک بزنند و از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده نکنند.
سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود: شیوع بیماری کوهید ۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران‌کننده است، موج چهارم این بیماری با سرعت در حال پیشرفت است و از نیمه غربی به نیمه شرقی گسترش می‌یابد. استفاده مداوم از ماسک و خودداری از هرگونه برگزاری دورهمی، مهمانی و مراسم عروسی و عزا در این شرایط ضروری و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی پرازدحام، غذا خوردن در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت از عوامل مهم گسترش بیشتر این بیماری در کشور است.

روزنامه ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا