بین‌المللی

هشدار مسکو درباره اقدامات بی‌ثبات کننده اوکراین و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اوکراین و کشورهای عضو ناتو خواست تا تبلیغات ضدروسی را متوقف، از افزایش فعالیت نظامی در دریای سیاه و وخامت بیشتر اوضاع در دونباس دست برداشته و از هر اقدام بی‌ثبات کننده در نزدیکی مرزهای روسیه خوداری کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در سایت رسمی وزارت خارجه منتشر شده، تأکید کرده است که روسیه از اوکراین و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می خواهد تا آمادگی نظامی خود را متوقف کرده و از افزایش وخامت اوضاع در منطقه دونباس و بی ثبات کردن وضعیت دست بردارند.

در این بیانیه آمده است: «ما از اوکراین و کشورهای عضو ناتو می‌خواهیم تا فعالیت‌های تبلیغاتی ضدروسی خود که به حد هیستریک رسیده را متوقف کنند، از اقدامات برای افزایش آمادگی رزمی خود و افزایش وخامت اوضاع در منطقه دونباس دست برداشته و از هر نوع اقدامی که منجر به بی‌ثباتی اوضاع در مناطق شرقی اوکراین شود، خوداری کنند. ما خواستار حل و فصل مناقشه دونباس، تنها از راه‌های مسالمت آمیز و بر اساس توافقات مینسک که پیش از این مورد موافقت طرفین قرار گرفته و توسط قطعنامه شماره ۲۲۰۲ شورای امنیت سازمان ملل هم تأیید شده، هستیم.»

زاخارووا همچنین به افزایش فعالیت‌های نیروهای نظامی ناتو در خاک اوکراین و در دریای سیاه، در فاصله نزدیکی به مرزهای ملی روسیه اشاره کرده و یادآور شد که فعالیت‌های شناسایی کشورهای غربی در مناطق شرقی اوکراین اوکراین و در نزدیکی مرزهای روسیه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و وسایل الکترونیکی افزایش قابل توجهی یافته است.

به گفته وی، این در حالی است که حمایت مالی، فنی و لجستیکی از نیروهای نظامی اوکراینی از سوی کشورهای عضو ناتو، از جمله ارسال تجهیزات نظامی کشنده و آموزش نیروهای نظامی اوکراینی توسط مربیان غربی همچنان ادامه دارد که این اقدامات کمکی به افزایش امنیت در منطقه و حل و فصل مناقشه نظامی در داخل اوکراین نکرده و نگرانی‌های جدی را برای مسکو بوجود آورده است.

این دیپلمات ادامه داد: «مقامات کی‌یف همچنان به افزایش تعداد نیروهای نظامی خود در خط تماس جبهه‌های نبرد در منطقه دونباس ادامه داده و بارها رژیم آتش بس در منطقه را نقض کرده است. این در حالی است که مسکو به این مسئله توجه کرده که اخیراً فعالیت‌های اطلاعاتی تهاجمی از سوی اوکراین و برخی کشورهای غربی در حال اجراست که سعی دارد روسیه را مسبب وخامت اوضاع کنونی در منطقه دونباس و در مناطق مرزی روسیه و اوکراین جلوه دهند.»

وی افزود، این اقدامات تبلیغاتی تنها با هدف انتشار اطلاعات نادرست از وضعیت واقعی در منطقه و دور کردن اذهان عمومی از عملیات نظامی ارتش اوکراین در منطقه دونباس و خودداری مقامات کی‌یف از اجرای توافقات مینسک صورت گرفته است.

در خبر دیگری گزارش شده که “دیمیتری پسکوف” سخنگوی کرملین نیز روز چهارشنبه بار دیگر تأکید کرد که حضور نیروهای مسلح روسیه در خاک این کشور و در مناطق همجوار با مرز اوکراین تنها به صلاحدید و ضروری دانستن مقامات روسی در آنجا حضور داشته و هیچ تهدیدی برای هیچ کشوری نیستند.

پسکوف در عین حال یادآور شد که وی هیچ اطلاعی از برنامه‌های وزارت دفاع روسیه درباره استقرار و جابجایی نیروهای نظامی در کشور ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا