حقوق بشر

تفتیش منزل ویلیام ممتازیان، شهروند بهایی در شیراز

ماموران پس از تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی این خانواده از جمله هارد کامپیوتر، تلفن های همراه، لوازم الکترونیکی، کتب و آثار بهائی را ضبط کرده و با خود بردند.

خبرگزاری هرانا – به دنبال بازداشت روز سه شنبه ۷ شهروند بهائی در شیراز، منزل ویلیام ممتازیان، پدر همسر سروش آبادی، یکی از شهروندان بهائی بازداشت شده، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی تفتیش و تعدادی از لوازم شخصی این خانواده از جمله هارد کامپیوتر، تلفن های همراه، لوازم الکترونیکی، کتب و آثار بهائی ضبط شد. سعید اتحاد، قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، صدیقه اقدسی، عالیه فروتن و بهروز فرزندی، ۷ شهروند بهائی ساکن شیراز شب سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های این نهاد امنیتی در این شهر منتقل شدند. ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منازل این شهروندان کرده و برخی از لوازم شخصی آنان را با خود برده‌اند.

تفتیش منزل این شهروند بهایی به دنبال بازداشت ۷ شهروند بهایی ساکن شیراز از جمله سروش آبادی، داماد خانواده ممتازیان صورت گرفته است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای ممتازیان “ماموران در زمان ورود به منزل این خانواده بهایی، حکمی را در دست داشته اند که روز قبل در زمان بازداشت سروش آبادی از آن استفاده کرده و مدعی شده اند به دلیل اینکه این حکم مجوز تفتیش «منزل و مخفیگاه متهم» است اجازه ورود به منزل آنان را نیز دارند”.

ماموران پس از تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی این خانواده از جمله هارد کامپیوتر، تلفن های همراه، لوازم الکترونیکی، کتب و آثار بهائی را ضبط کرده و با خود بردند.

شب سه‌شنبه  ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، بهروز فرزندی، سعید اتحاد، قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، صدیقه اقدسی و عالیه فروتن شهروندان بهائی ساکن شیراز توسط ماموران اداره اطلاعات در منازل خود بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های این نهاد امنیتی در شیراز منتقل شدند.

ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منازل این شهروندان کرده و برخی از لوازم شخصی آنان همچون کتاب‌ها و وسایل الکترونیکی را ضبط کرده با خود برده‌اند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا