گوناگون

اوضاع بهم ریخته کشور

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی صف مرغ را دلیل خیز اخیر کرونا در ایران دانست و گفت: آنچه همکارانم در روزهای اخیر از موارد بستری می‌بینند ناشی از بی توجهی‌ها به خصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است …..

او گفت: در مورد استانهایی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استانهای جنوبی که اسکله تخلیه بار توسط کشتی‌های خارجی دارند با توجه به ورود بارهایی از کشور برزیل و هندوستان و شیوع ویروس جهش یافته برزیلی و بشدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل انتقال ویروس نشود ضمن آنکه باید بنحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی ها قبل از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهد کرد.

این در حالی است که علم‌الهدی، امام جمعه و نماینده خامنه‌ای در مشهد امروز با حمله به روحانی گفت: مشکلی که این روزها برای ما به‌وجود آمده پیدایش موج چهارم این ویروس منحوس و این بیماری مستاصل کننده هست. مسأله این است که آقا علت پیدایش این موج چهارم چه بود؟ ما متأسفانه بعضی مسئولان که حالا خیلی چیزها را گفتند به ما گفتند قبلاً که آقا کرونا تمام شد! دیگه کرونا نمی‌آید دیدید که آمد!

علم الهدی افزود: قبل از موج چهارم کرونا گفتند بروید توی بورس سرمایه ‌گذاری کنید از یک درآمد بالایی برخوردارید مردم رفتند سرمایه‌گذاری کردند هستی خودشان را از دست دادند!

امام جمعه مشهد گفت: خب هر چه اینها گفتند بالعکس شد گفتند کرونا نداریم خب آمد موج چهارم کرونا آمد این موج چهارم کرونا از کجا آمد؟ شما گفتید کرونا تمام شد از کجا این موج چهارم آمد؟ از کجا شهرها قرمز شد؟ ببین عزیزم اینجا دو نظریه هست یک نظریه بدبینانه که می‌گویند آقا این کار را عمداً انجام دادند یعنی معلوم بود که اگر بنا شد راه دروازه ترکیه به روی این مردم باز بشود کشوری که همه شهرهایش قرمز هست خب این ویروس انگلیسی از آنجا به داخل کشور منتقل می‌شود وزارت بهداشت هم اعلام خطر کرد وزیر بهداشت با یک التماس مخلصانه گفت آقا نکنید پروازهای ترکیه را آزاد نکنید خب عمداً آزاد کردند این کار کار عمدی شد این کار عمدی خیلی‌ها نظر بدبینانه دارند می‌گویند اینها می‌خواستند در موقعیت انتخابات نشاط انتخاباتی را از مردم بگیرند!

او افزود: نگاه خوش‌بینانه این هست که آقا این قضیه هم مثل بقیه مشکلاتی که مدیریتهای جاهلانه در کشور به‌وجود آورد این قضیه را هم مدیریت جاهلانه در کشور به‌وجود آورد همه می‌دانستند آقا این جمعیت و این پرواز های چند دهی و چند صدی اگر برود ترکیه و برگردد دو مرتبه این ویروس انگلیسی در کشور شایع می‌شود اینرا همه می‌دانستند در عین‌حال اینها دروازه ترکیه را باز کردند بگوییم عمدی نبوده اما از یک جهالت فوق‌العاده و مدیریت جاهلانه این کار برخوردار بوده است خب چرا این کار را کردید؟

علم الهدی در مورد مذاکرات برجام هم گفت: شما می‌روید وین توی یک اتاق می‌نشینید با اروپایی‌ها مذاکره کنید، اروپایی‌ها می‌روند تو اتاق نمایندگان آمریکا آنها بهشان دیکته می‌کنند. بیایند با شما مذاکره کنند بعد با کمال وقاحت می‌گویید آمریکا توبه کرد….مژده بادا که گربه عابد شد عابد و زاهد و مسلمانا بعد هم معلوم می‌شود که توبه هم نکرد همانی هم که گفته بود وعده داده بود نکرد انجام نداد آخر این واقعاً نقض دستور رهبری نیست؟ با این وجود، به گزارش سایت بهار نیوز،دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور نسبت به تورم بی‌رویه موجود در کشور و بی اثر شدن افزایش دستمزدهای کارگری انتقاد کرد.به گزارش تسنیم، هادی ابوی اظهار داشت: هیچوقت کارگران طعم شیرین افزایش دستمزد را نمی‌چشند؛ هر چقدر افزایش حقوق در ابتدای سال داشته باشیم، در همان یک الی ۲ ماه نخست سال بلعیده می‌شود.وی افزود: در همین هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش ۳۵ درصدی هزینه حمل و نقل عمومی بودیم؛ اجاره بهای مسکن با تصویب افزایش ۲۰ درصدی مواجه شد که هیچ‌کجا اجرایی نخواهد شد و قطعا همانند سالیان گذشته افزایش بیشتری بر روی نرخ اجاره‌بهای مسکن اعمال خواهد شد.

دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور خاطرنشان کرد: مسئولان اعلام می‌کنند که تا پایان دوره دولت افزایش قیمتی نخواهیم داشت اما بلافاصله قیمت مرغ افزایش پیدا می‌کند و باتوجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، گرانی سایر اقلام اساسی نیز در راه است.ابوی گفت: پیش از این هم به شکاف موجود میان دستمزد، خط فقر و معیشت کارگران اشاره کرده بودیم و راه حل این خلاء را طراحی یک برنامه ۵ ساله می‌دانیم؛ دولت نیز می‌تواند اقدامات حمایتی در جهت تامین کالاهای اساسی کارگران داشته باشد.

وی با بیان اینکه افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران توان مقابله با تورم را ندارد، اظهار داشت: قدرت خرید کارگران روز به روز کمتر و سفره‌اش کوچک‌تر می‌شود؛ هر چند برای همین میزان افزایش نیز تلاش‌های بسیاری صورت گرفت.دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور ادامه با اشاره به اینکه قوانین فعلی کار را برای کارفرمایان دشوار کرده است، ادامه داد: درخواست ما از دولت این است که یارانه کارگران را هدفمندتر توزیع کند؛ این هدفمندی می‌تواند به صورت نقدی یا کالایی باشد و این اقدام قطعا منجر به افزایش انگیزه کارفرمایان نیز خواهد شد.

ابوی گفت: سفره کارگران روز به روز در حال کوچک‌تر شدن است و در همین یک‌سال گذشته شاهد کاهش ۵۰ درصدی سبد معیشت کارگران بوده‌ایم؛ این کوچک شدن سفره کارگران کاملا مربوط به اقلام اساسی است.
وی با بیان اینکه مشکلات جامعه کارگری در خراسان رضوی نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر است، افزود: به این دلیل که عمده فعالیت کارگری در استان مربوط به صنوف و خدمات است و درآمدی نسبتا ثابت دارند، شاهد مشکلات بیشتری در این حوزه هستیم.

دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور در زمینه مشکلات خدمات بهداشتی و درمانی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که کارگران از ارائه خدمات درمانی تامین اجتماعی رضایت ندارند و بیش از ۶۰درصد کارگران از خدمات درمانی آزاد استفاده می‌کنند؛ اگر دولت بدهی‌های خود به تامین اجتماعی را پرداخت کند، شاهد پیشرفتی چشمگیر در حوزه درمانی و بهداشتی کارگران خواهیم بود.ابوی در پایان گفت: شفاف‌سازی و نظارت از مهم ترین راه‌های رسیدن به مانع زدایی تولید است؛ اگر کسی تسهیلاتی به عنوان احداث کارخانه از دولت دریافت می‌کند باید شفافیت هزینه کرد آن از طریق نظارت وجود داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا