بین‌المللی

طرح جدید سنای آمریکا برای رقابت با چین

قانونگذاران آمریکایی از تلاش برای تصویب طرحی جدید به منظور رقابت سرسختانه با چین خبر دادند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته روابط خارجی سنا قرار است به جای ۱۴ آوریل در تاریخ ۲۱ آوریل مصوبه گسترده ای برای تقابل با نفوذ چین را مورد بررسی قرار دهد.

دموکراتها و جمهوریخواهان این پنل روز پنجشنبه “قانون رقابت راهبردی ۲۰۲۱” را اعلام کردند. این قانون شامل طیفی از راهبردهای راهبردی و دیپلماتیک برای تقابل با چین است و منعکس کننده رویکرد سختگیرانه در تقابل با اعضای احزاب سیاسی چین است.

در این طرح ۲۸۰ صفحه‌ای تمرکز بر روی رقابت اقتصادی با چین است اما درعین حال در ظاهر به ارزش‌های انساندوستانه و دموکراتیک مانند اعمال تحریم ها به دلیل نقض مسائل حقوق بشری و رفتار با مسلمانان اویغور و همچنین حمایت از دموکراسی در هنگ کنگ نیز مد نظر قرار گرفته است.

چین یکی از موضوعاتی است که برای هردوحزب دموکرات و جمهوریخواه در واشنگتن دارای اهمیت است و هردوحزب از تلاش برای رقابت بیشتر با پکن حمایت می کنند.

بااینحال دموکراتها گفته‌اند که امیدوارند کمیته در همان تاریخ ۱۳ آوریل این طرح را تصویب کرده و امکان رای گیری سریعتر برای مشخص شدن نقشه راه را برای نمایندگان فراهم سازد. جمهوریخواهان معتقدند این تاخیر یک هفته ای فرصت بیشتری در اختیار اعضای کمیته قرار داده تا درک بهتری از طرح و اصلاحیه های آن داشته باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا