گوناگون

رسانه‌های اسرائیلی: حادثه نطنز نتیجه حمله سایبری بود

اندکی پس از تائید “وقوع حادثه” در شبکه برق تاسیسات نطنز منابع خبری از احتمال دست داشتن اسرائیل در این حادثه خبر دادند. این حادثه یک روز پس از افتتاح مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته رخ داده که چند ماه پیش منفجر شده بود.

دویچه وله؛ سخنگوی سازمان انرژی اتمی تائید کرده که بامداد یک‌شنبه ۲۲ فروردین حادثه‌ای در “بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز” رخ داده که علت آن در دست بررسی است.

بهروز کمالوندی بدون اشاره به ابعاد این حادثه و اختلال‌های ایجاد شده در نتیجه قطع برق، ابراز خوشحالی کرده که “این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است”.

اختلال در شبکه برق‌رسانی تاسیسات نطنز یک روز پس از افتتاح رسمی مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته رخ که حدود ۹ ماه پیش دچار حادثه و تخریب شد.

تائید انفجار در تاسیسات نطنز

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی شامگاه شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت: «سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی را که جبران کننده سالن از دست رفته است به صورت موقت برپا کردیم.»

انفجار مرکز تولید سانتریفیوژهای تاسیسات نطنز به اسرائیل نسبت داده می‌شود و برخی رسانه‌های اسرائیلی می‌گوید حادثه امروز نیز کار این کشور بوده و از طریق یک حمله سایبری انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شبکه دولتی “کال” اسرائیل روز یک‌شنبه بدون ذکر منبع خود اعلام کرد که حمله سایبری بامداد یک‌شنبه شبیه حمله یک دهه پیش این کشور به تاسیسات غنی‌سازی نطنز با بدافزار “استاکس‌نت” است که خرابی‌ها و خسارت‌های وسیعی به بار آورد.

برخی منابع خبری، از جمله روزنامه نیویورک‌تایمز برآورد کرده‌اند که با حمله تیرماه گذشته که به تخریب مرکز تولید سانتریفیوژهای پیشرفته منجر شد، برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی حدود دو سال عقب افتاده است.

اختلال شدید در شبکه برق و احتمال حمله سایبری

روزنامه “جروزالم پست” در گزارشی نوشته اختلال در شبکه برق تاسیسات هسته‌ای نطنز بسیار شدیدتر از آن چیزی است که مسئولان ایران ادعا می‌کنند و احتمالا ناشی از یک حمله سایبری بوده است.

برخی کاربران فضای مجازی به نقل از کارکنان تاسیسات نطنز می‌گویند قطع برق در این تاسیسات چند ساعت طول کشیده و احتمال آسیب دیدن سانتریفیوژهای جدید که روز گذشته در آن به کار افتاد کم نیست.

اگر طولانی بودن زمان قطع برق درست باشد تائیدکننده شدت حادثه و خرابی‌هایی به بار آمده است؛ به طور معمول چنین تاسیسات حساسی مجهز به دستگاه‌ها و ژنراتورهایی تولید برق اضطراری هستند و قطع برق در آنها نباید طولانی باشد.

اعتراف به نقش اسرائیل

اسرائیل معمولا مسئولیت این گونه عملیات را به طور رسمی بر عهده نمی‌گیرد اما برخی رسانه‌های آن و مسئولان ارشد جمهوری اسلامی از دست داشتن عوامل این کشور در این حوادث سخن می‌گویند.

یکی از این موارد سوءقصد و کشته شدن کسانی است که جمهوری اسلامی آنها را “دانشمندان هسته‌ای” معرفی می‌کند. کمالوندی آذر ماه سال پیش گفته بود عوامل انفجار تیرماه در تاسیسات نطنز و اتفاقی که برای محسن فخری‌زاده رخ داد یکی هستند و به نظر می‌رسد اسرائیل “در این قضایا” نقش داشته باشد.

محسن فخری‌زاده، که یکی از چهره‌های کلیدی و پشت‌پرده برنامه‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی معرفی می‌شود هفتم آذر ماه در منطقه آبسرد دماوند هدف گلوله‌های تیرباری قرار گرفت که در یک خودروی پارک شده جاسازی شده بود.

در همین حال، نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی اختلال در شبکه برق در تاسیسات نطنز را با مذاکرات سه روزه کمیسیون مشترک برجام در وین که روز جمعه به پایان رسید مرتبط دانسته است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدصالح جوکار در نشست علنی روز یک‌شنبه مجلس در یک تذکر شفاهی خطاب به مذاکره کنندگان هسته‌ای گفت: «امروز دوباره شاهد حادثه‌ای در تاسیسات نطنز بودیم و همزمان تیم مذاکره کننده ما در وین در حال مذاکره است. باز اعتماد دیگر و باز ضربه و خیانتی دیگر!»

این نماینده مجلس درباره ارتباط مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین با اختلال در شبکه توزیع برق تاسیسات نظنز که هنوز علت آن اعلام نشده توضیح بیشتری نداد.

آسیب‌پذیر ماندن تاسیسات هسته‌ای

برنامه‌هایی که جمهوری اسلامی برای فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم دارد آشکار می‌کنند که مسئولان نیز آسیب‌پدیری آنها و احتمال ضربه خوردنشان را باور دارند.

علی اکبر صالحی در گفت‌وگوی تلویزیونی شنبه شب خود گفته است: «الان در دل کوه و نزدیک نطنز شبانه روز در حال کار هستیم که سالن‌های حساس را به دل کوه می‌بریم و امیدواریم سالن‌های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تاسیسات را به آنجا منتقل کنیم.»

انتقال تاسیسات حساس “به دل کوه” می‌تواند خطر حمله از بیرون را تا حدودی خنثی کند یا کاهش دهد اما مانع حمله سایبری که معمولا از طریق اینترنت انجام می‌شود نخواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا