بین‌المللی

اعتراضات در نزدیکی مینیاپولیس پس از کشته شدن یک سیاه‌پوست

پلیس آمریکا عصر یکشنبه در شهر بروکلین سنتر مینیاپولیس، واقع در ایالت مینه‌سوتا مردی را به ضرب گلوله کشت. پس از آن صدها معترض آمریکایی و افسر پلیس در این منطقه که هنوز بابت محاکمه قاتل جورج فلوید ملتهب است، درگیر شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، حاضران در صحنه فرد قربانی را «دانته رایت» ۲۰ ساله معرفی کردند که سیاه پوست است.

براساس اعلام پلیس بروکلین سنتر، این حادثه حدود ساعت ۲ بعدازظهر و زمانی رخ داد که یک افسر خودرویی را بابت تخلف رانندگی ادعایی متوقف کرد. پلیس اعلام کرد، شخص راننده دوباره سوار بر خودرو شد و افسران تلاش میکردند تا او را بازداشت کنند و یک افسر هم اقدام به شلیک کرد.

در این بیانیه آمده است: این خودرو پیش از برخورد با خودرویی دیگر مسافت کوتاهی هم پیمود. یک خانم که عابرپیاده بود، دچار آسیب جزئی شده و یک افسر پلیس هم به بیمارستان انتقال یافت.

مادر دانته رایت گفت که در زمان بروز این حادثه تلفنی در حال گفت‌وگو با پسرش بوده است. بر این اساس، دانته رایت برای دریافت مشخصات بیمه این خودرو که به تازگی از مادرش گرفته بود، با او تماس گرفت.

مادر این قربانی سیاه پوست گفت که صدای افسران را می‌شنید که از پسرش می‌خواستند از خودرو خارج شود، بعد از آن ظاهرا درگیری رخ داد و تلفن قطع شد. بعد از آنکه دوباره تماس گرفت، به او اطلاع دادند که پسرش به ضرب گلوله کشته شده است.

عصر یکشنبه صدها معترض به سمت اداره پلیس بروکلین سنتر حرکت کردند و آنجا با افسران ضد شورش مواجه شدند که گاز اشک آور و مهمات دیگری شلیک کردند. درگیری‌ها تا نیمه شب ادامه داشت.

بروکلین سنتر با حدود ۳۰ هزار جمعیت، شهری است که در شمال غرب مینیاپولیس واقع شده است. تنش‌ها در مینیاپولیس و اطراف آن بالاست چرا که دادگاه درک شووین، قاتل جورج فلوید در حال برگزاری است. شووین پلیس سفیدپوستی بود که جان فلوید ۴۶ ساله سیاه پوست را گرفت.

در شرایطی که معترضان برای حرکت به سمت اداره پلیس بروکلین سنتر آماده میشدند، مایک الیوت، شهردار آنجا این تیراندازی را تراژدی دانست و از معترضان خواست مسالمت آمیز باقی بمانند و اینکه با اعتراضات مسالمت آمیز با زور برخورد نمی‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا