بین‌المللی

لاوروف خواستار توافق جهانی درباره غیرنظامی ماندن فضا شد

وزیر امور خارجه روسیه پیشنهاد کرد که در سطح بین‌المللی روی یک توافقنامه حقوقی التزام آور به منظور ممنوعیت استقرار هر نوع تسلیحات نظامی در فضا و استفاده از این حریم برای تهدیدات نظامی کار شود.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه به مناسبت شصتمین سالگرد پرواز “یوری گاگارین” به فضا (روز فضانورد در روسیه) در پیامی که در سایت وزارت خارجه منتشر شده، اعلام کرد که مقامات مسکو از همه کشورهای جهان دعوت می‌کنند تا روی یک توافقنامه حقوقی التزام آور برای جلوگیری از رویارویی نظامی در فضای خارج از جو کره زمین کار کنند.

لاوروف در این پیام تأکید کرد: «طرف روسی بطور پیگیرانه بر این عقیده است که تنها یک تضمین ممانعت از مسابقه تسلیحاتی در فضا این امکان را به ما می‌دهند تا شرایط لازم برای استفاده از فضا در اهداف سازنده و در جهت منافع کلی بشریت فراهم شود. ما خواستار آغاز مذاکرات بین المللی گسترده برای کار به روی یک سند حقوقی التزام آور هستیم که ممنوع کننده استقرار هر نوع تسلیحات نظامی در فضا و همچنین بکارگیری توان نظامی و تهدیدات نظامی در خارج از جو کره زمین باشد. به عقیده ما، پایه و اساس این سند می تواند پیش‌نویس توافقنامه ارائه شده روسیه و چین به کنفرانس خلع سلاح ژنو در سال ۲۰۱۴ در نظر گرفته شود.»

به گفته وی، ابتکارعمل روسیه درباره قبول تعهدات سیاسی درباره عدم استقرار نخستین سلاح نظامی در فضا، باعث تثبیت اوضاع تا زمان کار به روی یک سند بین المللی در این زمینه خواهد شد.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که از هم اکنون حدود ۳۰ کشور جهان از این ابتکارعمل مسکو حمایت کرده‌اند و این موضوع در بسیاری از مباحثات و نشست‌های بین المللی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا