اخبار

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها و وضعیت قرمز سراسری کشور

هشدارها نسبت به چهار رقمی شدن مرگ و میر روزانه کرونایی بالا می‌گیرد. استاندار تهران از تکمیل طرفیت تخت‌های بیمارستانی پایتخت خبر می‌دهد و فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در استان از افزایش دو برابر و نیمی قربانیان……

تمام شهرهای استان تهران برای اولین بار از زمان شیوع پاندمی در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در استان می‌گوید نرخ رشد امواج بیماری با خیز دوم و سوم قابل مقایسه نیست و چهار برابر شده است.

زالی با تاکید بر ۱۵هزار مراجعه سرپایی و رکوردشکنی در این حوزه، هشدار داد که احتمال دارد هفته آینده، نرخ بستری و فوت نگران‌کننده شود. خبرگزاری انتخاب به نقل از او نوشت: «باید خدمات الکترونیک گسترش پیدا کند تا از ترددهای درون شهری کاسته شود. متاسفانه برخی دستگاه‌ها بخصوص بخش خصوصی مصوبات تعطیلی را رعایت نکرده‌‌اند.»

علیرضا زالی دو روز قبل نیز گفته بود روزانه ۸۰۰ هزار نفر در تهران از مترو استفاده می‌کنند و ادامه کار ادارات، تعطیلی را منتفی کرده است.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز گفته که بیمارستان‌های استان برای پذیرش شش‌هزار و ۶۹۱ بیمار ظرفیت دارند که این میزان تکمیل شده است.

او پیشنهاد داده که “ستاد هدایت برای بیماری کرونا” شکل بگیرد تا اگر فردی به بیمارستانی مراجعه کرد که جا نداشت، از این ستاد راهنمایی بگیرد.

بندپی نیز با ابراز نگرانی از گسترش شیوع بیماری گفته است: «اوایل اسفند ماه هشدارهای لازم توسط کارشناسان نظام سلامت نسبت به شلوغی بازار، بازگشایی تالارها و برگزاری مراسم عروسی و ختم و همچنین چرخش ویروس کرونای انگلیسی با افزایش بیماران سرپایی داده شده بود اما متاسفانه در نهایت امروز با این شرایط مواجه شده‌ایم که موج چهارم به صورت خطرناکی آغاز شده است.»

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته است: «با وجود ثبات نسبی در هفته آخر اسفند، در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم. در بستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی ۲.۴ برابر افزایش داریم.»

طبق تازه‌ترین آمار رسمی در روز دوشنبه ۲۳ فروردین، ۲۷۴ بیمار ظرف شبانه روز گذشته جان سپرده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت ۲۳هزار و ۳۱۱ بیمار جدید شناسایی شده‌اند که ۲۸۸۴ نفرشان بستری شده‌اند.

وزیر بهداشت یک روز قبل گفته بود نقشه ابتلا به کرونا در کشور به سمت رنگ سیاه پیش می‌رود. مردم ستمدیدهٔ ما شور بختانه علاوه بر مهلکهٔ رژیم استبداد دینی، درگیر کشتار مهمانی ناخوانده به‌نام همه گیری ویروس کرونا شده‌اند.
عملکرد ضد مردمی رژیم ولایت فقیه در برخورد با همه گیری ویروس کرونا در مجموع ادامه و بخشی از همان سیاست های فاجعه باری است که کشور و ده ها میلیون ایرانی را با فقر و محرومیت و دشواری های روز افزون مواجه کرده است. نجات کشور از فاجعه واگیری کرونا نیازمند ایجاد یک سیستم طب ملی، ‌ایجاد امکانات بهداشتی مدرن و واکسیناسیون رایگان شهروندان است که تحقق آن با ادامه این حاکمیت فاسد و ضد مردمی ممکن نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا