بین‌المللی

لاوروف: دولت اوکراین علیه ملت خود جنگ راه می اندازد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که دولت اوکراین علیه ملت این کشور جنگ راه می اندازد.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، لاوروف روز دوشنبه در قاهره در گفت و گو با خبرنگاران، اظهارات ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را که گفته بود حکومت این کشور قصد جنگ در دونباس را ندارد، نادرست خواند.

به گفته لاوروف، پس از تغییر حکومت در اوکراین در سال ۲۰۱۴میلادی، کی یف به منطقه دونباس لشکرکشی کرد و علیه مردم اوکراین جنگ راه انداخته و ساکنان این منطقه را تروریست خواند در حالی که این افراد به هیچ منطقه ای در اوکراین حمله نکردند.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: ساکنان منطقه دونباس فقط خواستند که حکومتی که تازه به قدرت رسیده بود آنها را آسوده بگذارد و به حقوق ساکنان روس تبار این منطقه تعرض نکند.

منطقه دونباس در شرق اوکراین از یک هفته پیش متشنج شده است و دولت اوکراین روسیه را به تنش آفرینی و آماده شدن برای حمله به این منطقه متهم کرد.

دنیس پوشیلین رئیس جمهوری خودخوانده منطقه دونتسک گفت که اوکراین برای جنگ تمام عیار آماده شده است.

وی با بیان اینکه ما خواهان جنگ نیستیم، اظهار داشت: اما در صورتی که مورد حمله قرار بگیریم، از خود دفاع خواهیم کرد.

شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه پرسی عمومی در این منطقه که اکثر ساکنان آن به استقلال از اوکراین رای دادند با امضای موافقت نامه‌ای به روسیه ملحق شد.

مناقشه در منطقه دونباس شامل استان‌های دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین نیز پس از تغییر حکومت در کی‌یف و روی کار آمدن دولت غرب گرا در این کشور آغاز شد و بر اثر جنگ داخلی در این منطقه تا حدود ۱۴ هزار نفر اکثرا ساکنان محلی کشته شدند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه، اوکراین را به نوزاد وحشتناک و دردسرساز تشبیه کرد که سعی دارد روسیه را یک طرف مناقشه در این کشور معرفی کند.

به گزارش ایرنا، پسکوف روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۱ که در برنامه سیاسی «مسکو. کرملین. پوتین» پخش شد، گفت: کی یف با سرسختی سعی دارد روسیه را به عنوان یکی از طرف های مناقشه در شرق این کشور معرفی کند و فقط با توضیح صبورانه می توان با این تلاش ها مقابله کند.

سخنگوی رییس جمهوری روسیه گفت: موضوع تصویری از روسیه مطرح است که سیاستمداران و رسانه ها در غرب ایجاد می کنند و در آنجا همه یکصدا از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای این کشور با اوکراین سخن می گویند.

وی با بیان اینکه رسانه های غربی بطور همزمان با این اخبار، از کشته شدن پنج نظامی اوکراینی خبر می دهند، اظهار داشت: در نتیجه، به مخاطبان غربی چنین القا می شود که زد و خوردهایی بین روسیه و اوکراین جریان دارد.

ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه هفته گذشته طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، گفته بود که تنها با ورود اوکراین به سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌توان به پایان درگیری در دونباس خاتمه داد.

ناتو برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت) آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضد روسیه دارد.

وزیر دفاع اوکراین با بیان اینکه کی‌یف قصد جنگ افروزی ندارد، گفت: مصمم به بازپس گرفتن مناطق خود از راه‌های صلح آمیز هستیم.

به گزارش ایرنا، آندره تاران در سخنانی که در پایگاه اینترنتی وزارت دفاع اوکراین منتشر شد، اطلاعاتی مبنی بر اینکه اوکراین قصد آغاز عملیات نظامی در منطقه دونباس را دارد، ادعایی برای ایجاد رعب و وحشت خواند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا