اخبار

برخی اعتراف های دیرهنگام

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی در واکنش به انفجار در تاسیسات نطنز به آشفتگی در ارگان های حکومتی اعتراف کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین مسائل کشور این هست که هیچ دستگاهی حاضر نیست در مقابل مسئولیتی که بر گردنش هست، پاسخگو باشد…..

او گفت: کدام دستگاه تا الان پاسخ داده که بزرگترین دشمن این کشور اگر یک کاری در این کشور می‌کند، دستگاهی که مسئول بوده که شناسایی کند و جلوگیری کند و نگذارد که دشمن اقدامی انجام بدهد، مورد مواخذه و بازخواست قرار گرفته؟ کجایش به اطلاع مردم رسانده شده است؟…
از سوی دیگر سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی با نگرانی از پیامدهای دروغگویی به ‌مردم در مورد کرونا گفت: من از روزی می‌ترسم که مردم ما را قبول نداشته باشند. من از بی‌اعتمادی مردم به‌ عنوان اصلی‌ترین حربه علیه رژیم هراس دارم و آن زمانی است که ما به مردم راست نگوییم با مردم شفاف عمل نکنیم.
او افزود: ببینید اتفاقی افتاد در این مملکت که اگر دقت می‌شد اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای موتاسیون یافته نمی‌افتادیم. مکتوبات زیادی را من دارم که اینها جزو اسرار طبقه‌بندی شده است! و بنا ندارم منتشر کنم.
این در حالی است که استاندار تهران گفته: تمام تخت‌های بیمارستانی ویژه کرونا در تهران پر شده است.
یک عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا پیش تر در خصوص آخرین وضعیت کرونا در تهران گفته بود: طبق آخرین اطلاعات به دست آمده وضعیت تهران سیاه گزارش شده است و جهش ویروس کرونای انگلیسی سرعت بسیار بالایی دارد که باعث شدن تعداد فوتی‌ها بیشتر شود.
دکتر مینو محرز در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلی تهران می‌تواند به کنترول این ویروس کمک کند ادامه می‌دهد: توجه داشته باشید هر کشوری که توانسته این ویروس را کنترل کند از راه واکسیناسیون و قرنطینه بوده است و راه دیگری برای مبارزه با این ویروس وجود ندارد.
او افزود: پیش‌بینی ما وقوع یک فاجعه برای تهران است.
“حسین ذوالفقاری”، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور اعتراف می کند: آبان سال ۹۸ سخت‌ترین سال از حیث امنیتی را رقم زد و تاکید کرد اگر غفلت کنیم، تهدیدات بالقوه به فعلیت درمی‌آیند و در مورد انتخابات ۱۴۰۰ برای جلوگیری از برخی تنش‌ها از قبل اقدام می‌کنیم.به گفته ذوالفقاری، دولت از سال ۹۷ وارد شرایط دیگری شده و یکی از پروژه‌ها این بود که بحث اعتصاب از اعتراض جلوتر بیفتد و به اغتشاش برسد و با وجود تلاش‌های بسیار نهادهای امنیتی نتوانستیم جلو این اتفاق را بگیریم. پس از حمله وحشیانهٔ رژیمِ به دو خیزش عظیم، ما شاهد رشد حرکت‌های اعتراضی‌ -صنفی کارگران، معلمان، و بازنشستگان بودیم که درمجموع نشانگر این واقعیت است که کنش و واکنش ها میان مردم و دیکتاتوری حاکم وارد وضعیت نوینی شده است. بی دلیل نیست که با گسترش مبارزۀ مردمی و اعتراض‌های وسیع توده‌های جان به‌لب رسیده در سال های اخیر ، رژیم شمشیر را از رو بسته و با وقاحت تمام بر آزارها و اذیت‌ها، فشارها و تضییقاتی هرروزه و دائم، در برابر خواست‌های بحق فعالان جنبش مردمی و نیروهای مترقی افزوده است. اما دو خیزش مردمی در دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ و دنباله داشتن امواج اعتراض‌ها ‌ تا حال حاضر نشانگر وضعیت بسیار وخیم اجتماعی-اقتصادی‌ای است که هر روز مردم بیشتری از طبقه‌ها و لایه‌های اجتماعی را با فقر و زندگی فلاکت‌بار روبرو می‌کند. ریشه و پیش‌زمینه‌های ویران کنندۀ اقتصاد ملی و به‌تبع آن وضعیت بد معیشت اکثر مردم با تعدیل‌های اقتصادی گسترده در سه دهه گذشته مرتبط بوده است که ازجمله پیامدهایش بروز اَبَر بحران کنونی و کنترل‌ناپذیری فاجعه‌بار کرونا به‌دلیل در اولویت نبودن سلامت مردم برای حکومت و تصمیم‌های خطرناک و اقدام‌هایی کم اثر از سوی رژیم در این عرصه است.
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی، در گفتگو با ایسنا، ناکارآمدی را بزرگترین معضل نظام دانسته و اعتراف کرده که تاکنون تنها به زور درآمدهای نفتی این مشکل در دوره‌هایی که نظام اسلامی با کمبود منابع نفت روبرو نبوده پوشانده یا جبران شده است.شمخانی سپس به بحران سیاسی آبان ماه ٩٨ و اعتراض های سراسری ناشی از آن که کشته شدن صدها نفر از تظاهرکنندگان در کوچه و خیابان را در پی داشت اشاره کرده و گفته است : “در وقایع سال ٩٨ […] در کنار سوءمدیریت‌ها باز هم ضعف در نحوه ارتباط با جامعه و اقناع مخاطبان خودش را نشان داد و این بار موجب شکلگیری بحران امنیتی برای کشور شد.”
رژیم ولایت فقیه به‌دلیل فشارهای قشرهای پایین‌دست جامعه و شرایط بین‌المللی انجام تغییرشکل‌هایی معین در سطح را در پیش دارد. اما الگوی کنونی‌اش، یعنی تمرکزِ قدرت سران جناح‌ها در رأس سه قوۀ حکومتی با گماشتن کارگزاران سیاسی- امنیتی، نظامی یا دینی‌ای کاملاً ذوب شده در ولایت (امثال روحانی، رئیسی، قالیباف) به‌منظور مدیریت کردن اَبَربحران‌های لاینحل همچنان ادامه خواهد داشت، چون رژیم راه دیگری ندارد. اینکه بنا بر خواستِ خامنه‌ای و بنا بر “انشاء‌الله برویم به سمت اینکه جوان‌ها را در رأس کارها قرار بدهیم” و “جوانگرایی” هم واقعیت‌های عینی را تغییر نمی‌دهد، واقعیت‌هایی که از ساختار طبقاتی جامعه، اقتصاد ملی ضعیف و نامولد زیر سلطهٔ کلان‌سرمایه‌داری انگلی تجاری- مالی بر محور حاکمیت مطلق ولایت فقیه برآمده‌اند. ازاین‌روی، در ماه‌های آینده و در هنگامۀ کارزارهای تبلیغاتی و دادن قول‌های دروغین انتخاباتی می‌باید با مطرح کردن اهمیت آزادی بیان، حق تشکل‌گرایی سیاسی و مدنی و به‌ویژه سازمان‌دهی اتحادیه‌های مستقل کارگری، دیکتاتوری ولایی را به عقب‌نشینی‌ واداشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا