بین‌المللی

دولت بایدن یوان دیجیتال چین را تهدیدی علیه دلار می‌داند

دولت بایدن بررسی دقیق و موشکافانه درباره طرح‌های چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال را افزایش داده است.

به گزارش تسنیم به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، منابع آگاه و نزدیک به موضوع اعلام کردند که برخی مقام های آمریکایی نگران اقدام چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال هستند و معتقدند که این اقدام در بلندمدت می تواند موجب سرنگونی دلار آمریکا به عنوان ارز مسلط ذخایر جهانی شود.

بر اساس این گزارش، دولت بایدن بررسی دقیق و موشکافانه خود درباره طرح های چین برای طراحی و معرفی یوان دیجیتال را افزایش داده است.

منابع آگاه افزودند: اکنون که تلاش های چین برای عرضه ارز دیجیتال افزایش یافته است، مقام های وزارت خزانه داری، خارجه و پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا تلاش های خود را برای درک تبعات احتمالی این اقدام تقویت کرده‌اند.

مقام های آمریکایی نسبت به چالش فوری ارز دیجیتال چین علیه ساختار فعلی نظام مالی جهان نگران نیستند ولی منابع آگاه معتقدند که مقام های امریکایی در حال بررسی این واقعیت هستند که آیا می توان از یوان دیجیتال چین برای دور زدن تحریم های آمریکا استفاده کرد.

بانک مرکزی چین اعلام کرده است که قصد دارد یوان دیجیتال را در شهرهای مختلف جهان منتشر کند. در این صورت بانک مرکزی چین نخستین بانک مرکزی جهان خواهد بود که رسما از ارز مجازی خود رونمایی خواهد کرد. البته هنوز جزئیات مهم و کلیدی درباره یوان دیجیتال فاش نشده است، از جمله نحوه توزیع آن.

منابع آگاه با این موضوع اعلام کردند که مقام های امریکایی مطمئن هستند که چین قصد ندارد با معرفی و انتشار یوان دیجیتال، تحریم های آمریکا را دور بزند.

تسلط فعلی دلار آمریکا بر مبادلات جهانی و بین‌المللی به خزانه داری ایالات متحده این قدرت و امکان را داده است تا بخش زیادی از فعالیت های تجاری را رهگیری کرده و حتی دسترسی یک کشور را به سیستم مالی جهانی قطع کند.

مقام های چینی گفته اند که هدف و انگیزه اصلی آنها برای معرفی یوان دیجیتال، جایگزینی پول و سکه و کاهش تمایل برای استفاده از ارزهای دیجیتال دیگر است. بانک مرکزی چین سالهاست که برای معرفی یوان دیجیتال تلاش کرده و تیم ویژه ای را از سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل داده است.

منابع آگاه و نزدیک به این موضوع گفتند که دولت بایدن در شرایط کنونی تصمیمی برای مقابله با تهدیدات بلندمدت ناشی از یوان دیجیتال چین ندارد.

اعضای کنگره آمریکا نیز کاملا مایل هستند تا ایالات متحده نیز اقدام به انتشار دلار دیجیتال کند و از رئیس فدرال رزرو و وزیر خزانه داری خواسته اند تا توضیحاتی را در این خصوص ارائه دهند.

جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا در ماه فوریه گفته است که بانک مرکزی آمریکا بسیار با دقت مساله دلار دیجیتال را بررسی می کند.

گزارش اخیر مدیر اطلاعات ملی آمریکا نشان می دهد که ابعاد تهدید ناشی از هرگونه ارز دیجیتال خارجی برای دلار آمریکا در سیستم مالی جهانی، به قوانینی که برای نحوه توزیع و استفاده از این ارزها وضع می شود، بستگی خواهد داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا