از هر دری سخنی

کاهش فاحش ذخایر ارزی کشور

ذخایر ارزی رژیم طی ۲سال ۳۰ برابر کاهش یافته است. این در حالی است که به تازگی صندوق بین‌المللی پول از افت ۹۷ درصدی ذخایر ارزی قابل دسترس ایران در دو سال گذشته خبر داده که رئیس کل بانک مرکزی این ادعا را رد می‌کند. …..

روزیکشنبە، ٢٢ فروردین ١۴٠٠، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از وضعیت اقتصادی کشورهای خاورمیانه اعلام کرد: ذخایر ارزی قابل دسترس رژیم ایران از ۱۲۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افت کرده است.
متوسط ذخایر ارزی قابل دسترس ایران از سال‌ ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ حدود ۷۱ میلیارد دلار بودە است که در سال۲۰۱۸ به حدود ۱۲۲.۵میلیارد دلار رسید و در سال۲۰۱۹ به ۱۲.۴ میلیارد دلار و در سال گذشته به ۴ میلیارد دلار سقوط کرد.
ایران در سال‌های گذشته با توسل به تزریق ارز در بازار تلاش کرد که جلوی شتاب افت ارزش ریال را به‌طور مصنوعی بگیرد اما کاهش شدید ذخایر ارزی ایران باعث شده که هم اکنون رژیم نتواند ارز کافی به بازار تزریق کند.
صندوق بین‌المللی پول همچنین نرخ تورم پارسال ایران را ۳۶.۵ درصد اعلام و پیش بینی کردە امسال نیز به ۳۹ درصد برسد.
به گزارش همدلی، صندوق بین‌المللی پول یک سازمان بین‌المللی است که بر اجرای سامانه پولی بین‌المللی نظارت دارد و گفته می‌شود که این صندوق، یکی از معتبرترین منابع ارزیابی و پیش‌بینی وضعیت اقتصاد جهانی محسوب می‌شود. این صندوق در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی اعلام کرده: «ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۸ به چهار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ سقوط کرده است». این گزارش که روز یکشنبه در سایت این صندوق قرار گرفته این ادعا را نیز مطرح کرده که متوسط ذخایر ارزی قابل دسترسی ایران در فاصله سال‌های دو هزار تا ۲۰۱۷ حدود ۷۱میلیارد دلار بوده است. رئیس کل بانک مرکزی نیز به این موضوع واکنش نشان و گفت: «گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنها است». دیروز عبدالناصر همتی، طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان درخصوص بازار ارز نوشت:«بانک مرکزی به دور از هیجانات غیر منطقی و به صورت تدریجی متناسب با عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای ارز در بازار ثانویه، این بازار را به سمت تعادل راهبری و مدیریت خواهد کرد». وی اضافه کرد: «چند ماه است که بازار ارز ثبات نسبی به خود گرفته است که حاصل تلاش مضاعف بانک مرکزی دراین عرصه و نیز همراهی صادر کنندگان و چشم انداز بهتر اقتصاد ایران است». وی اظهار داشت: «این روزها اشخاص مختلفی راجع به ارزهای ایران در بانک‌های خارجی و سرنوشت آنها اظهار نظر و اطلاع‌رسانی می‌کنند، از آنجایی که اطلاعات مربوط به این منابع و وضعیت آنها در اختیار بانک مرکزی است، اظهارات افراد غیر مسئول در این مورد سندیت ندارد». همتی خاطرنشان کرد: «بانک مرکزی سیاست‌ها و برنامه‌های تأمین ارز خود را همانند ماه‌های گذشته، بر مبنای ارزهای در دسترس و بدون تکیه بر منابع مسدودی تنظیم کرده است، طبعاً دسترسی به این منابع قدرت بازارسازی بانک مرکزی را افزایش خواهد داد». رئیس کل بانک مرکزی گفت: «انتشار یک تخمین اشتباه ازسوی صندوق، بدون اخذ تایید از بانک مرکزی، همانند رفتار همراه با تبعیض آنها، زیبنده صندوق بین‌المللی پول نیست».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا