اخبار

“واکسن کرونا در ایران اندک و تزریق آن غیرشفاف و برای خودی‌هاست”

دبیرکل خانه پرستاران می‌گوید مقدار اندکی واکسن کرونا وارد شده که توزیع آن غیر شفاف است و به «خودی»ها ارجحیت داده می‌شود. هم زمان وضع بسیاری شهرها قرمز است و کارکنان بهشت زهرای تهران گاه در سه نوبت کار می‌کنند…..

محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران با انتقاد از وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری رکنا گفته است که هم واکسن کرونا به میزان اندکی وارد کشور شده و هم شرایط توزیع این واکسن‌ها نامناسب بوده و «بارها شاهد خودی و ناخودی شدن افراد در هنگام دریافت واکسن بوده‌ایم.»

او تاکید کرده است که اگر مسئولان «ریگی در کفششان نبود، آمار شفاف واکسیناسیون را ارائه می‌دادند».

خبرگزاری رکنا در گزارش خود به آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرده که نشان می‌دهد علاوه بر ۱۰۰ هزار دوز واکسن مشترک ایرانی کوبایی که برای کارآزمایی بالینی وارد ایران شده، یک میلیون و ۶۶۵ هزار دوز واکسن کرونا نیز «برای تزریق به جمعیت هدف به ایران رسیده است».  اما بر اساس آخرین آمارها و بنابر سخنان اخیر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت «تا کنون در فاز نخست ۵۹۰ هزار نفر در ایران واکسن کرونا زده‌اند.»

دبیرکل خانه پرستار ایران گفته است که اگر فرآیند شفافی در زمینه واکسیناسیون در ایران وجود داشت، «باید تمام اطلاعات دریافت کنندگان واکسن از جمله شغل آنها ثبت می‌شد تا دقیقا رصد شود که در هر گروه شغلی چه کسانی واکسن کرونا زده‌اند». او انتقاد کرده است که مسئولان هیچ آمار مشخصی در این زمینه ارائه نداده‌اند.

مرگ پرستاران جوان

به گفته شریفی مقدم حدود ۷۰۰ هزار نفر در بخش بهداشت و درمان ایران کار می‌کنند. این عده شامل بهورز، بهیار، پرستار، پزشک، کارشناس آزمایشگاه و افرادی می‌شود که در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، خانه‌های بهداشت، سراهای سالمندان و دیگر مراکز بهداشتی و درمانی کار می‌کنند. او سوال کرده است که چرا از نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن وارد شده به ایران، «هنوز ۳۰ درصد کادر درمان هم در برابر کرونا واکسینه نشده‌اند؟»

به گفته او از ابتدای سال جاری هفت نفر از کادر پرستاری در  استان‌های مازندران، خوزستان، هرمزگان، خراسان رضوی و کهگیلویه و بویر احمد بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند که بیشتر آنها جوان بوده‌اند و عمدتا در بخش دولتی کار می‌کردند. او به رکنا گفته است: «اگر تعلل وزارت بهداشت در تامین واکسن کرونا و توزیع آن به کادر درمان نبود، جان این افراد از دست نمی رفت.»

او همچنین انتقاد کرده که چرا در ایران کادر درمانی، بویژه پرستاران که در صف اول مواجهه با بیماران کرونایی قرار دارند در دریافت واکسن کرونا در اولویت قرار نگرفته‌اند و گفته است که این بخش از کادر درمان کمتر از ۵۰ درصد واکسن کرونا دریافت کرده «و این مساله نشان می‌دهد که اولویت بندی در زمینه توزیع واکسن رعایت نشده است.»

ارجحیت خانواده سهامدار بیمارستان به پرستار

علاوه بر عدم شفافیت در توزیع واکسن، در برخی بیمارستان‌ها نیز به ویژه در بخش خصوصی «تخلفات زیادی در زمینه توزیع واکسن کرونا» شده و به اولویت‌بندی‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا توجهی نشده است.

شریفی مقدم به نظارت ضعیف بر وضع توزیع واکسن به ویژه در بیمارستان‌های خصوصی انتقاد کرده و  گفته است: «از چند بیمارستان بخش خصوصی در تهران گزارش شده است که بخشی از سهمیه واکسنی که برای کادر درمان در نظر گرفته شده بود، به سهامداران، مسئولان بیمارستان، خانواده‌های آن‌ها، منشی‌های پزشکان و اعضای خانواده متخصصان تزریق شده است».

واکسن چینی برای پرستاران، هندی برای پزشکان

نه فقط در نحوه توزیع واکسن به برخی امتیازدهی شده، بلکه بین پرستار و پزشک در نوع و کیفیت واکسن دریافتی تفاوت گذاشته شده است. دبیرکل خانه پرستار ایران گفته است که وضع در بخش دولتی هم برای پرستاران بهتر از بخش خصوصی نیست و به یک بیمارستان دولتی در استان هرمزگان اشاره کرده است که  برخی پرستاران آن «وقتی برای دریافت واکسن کرونا مراجعه کرده‌اند، به آنها واکسن چینی تزریق شده، اما پزشکان واکسن هندی دریافت کرده‌اند».

محاکمه وزیر بهداشت

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا به خبرگزاری رکنا گفته است تا پایان ماه فروردین تمام کادر درمان در سراسر ایران دوز اول واکسن کرونا را دریافت می‌کنند. دبیرکل خانه پرستار ایران تحقق این وعده را بعید دانسته و در عین حال تاکید کرده است که اگر «اراده‌ای برای تامین و توزیع مناسب واکسن کرونا وجود داشت» تمام اعضای کادر درمان خیلی زودتر از این واکسینه می‌شدند.

به باور او وزارت بهداشت «باید از زیر سنگ هم که شده، واکسن را تهیه می کرد و چند ماه پیش واکسیناسیون کادر درمان را به پایان می رساند». به همین دلیل او وزیر بهداشت را نیز «متهم  به دست داشتن در مرگ کادر درمان» می‌کند.

او کم‌کاری دولت و وزارت بهداشت در تامین و توزیع واکسن را عاملی برای قربانی شدن پرستاران در ماه‌های اخیر دانسته و از ایران به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرده است که بالاترین آمارها در سطح جهان در زمینه مرگ پرستاران بر اثر کرونا را داشته است.

او سعید نمکی، وزیر بهداشت را «عامل مرگ این پرستاران» دانسته و گفته حتی اگر خانواده پرستاران از وزیر شکایت نکنند، «بازهم ایشان باید محاکمه شود».

آمار قربانیان کرونا در تهران سه رقمی شده است

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۴هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده و در همین فاصله زمانی ۲۹۱ بیمار جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس همین آمار مجموع بیماران کرونایی در ایران به دو میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر رسیده است. در مجموع جان ۶۵ هزار و ۵۵ نفر خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.

وضع در برخی شهرها، از جمله تهران بسیار وخیم است. سعید خال، مدیر عامل سازمان بهشت زهرا اعلام کرده است آمار جان باختگان بر اثر کرونا در شهر تهران در دو روز اخیر سه رقمی شده و به عدد ۱۰۰ رسیده است. او به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است: «همکاران من در سازمان بهشت زهرا در دو نوبت و گاهی سه نوبته مشغول به فعالیت هستند و خودمان را برای روز‌های آینده در آرایش کامل بحرانی قرار داده‌ایم».

به گفته سعید خال «در طول تاریخ ۵۰ ساله بهشت زهرا این شرایط هرگز تکرار نشده است و هر روز «۷۵۰ نفر در واحد‌های تطهیر، خاکسپاری، مباشرین، سایت رایانه‌ای، حمل متوفی از سطح شهر تهران و حمل متوفی به شهر‌های مختلف ایران» در حالت آماده باش و فعالیت هستند.

تعلل در تأمین واکسن عامل مرگ پرستاران در ایران اعلام شد

کرونا در ایران: رکورد آمار ابتلا شکسته شد؛ دبیرکل خانۀ پرستار تعلل در تأمین واکسن را عامل مرگ پرستاران دانست

وزارت بهداشت در ایران امروز اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، بیش از ۲۴ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ٢۹١ نفر نیز جان باخته اند.

در همین حال دبیرکل خانه پرستار، با بیان اینکه از ابتدای شروع پاندمی تا کنون، ایران یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان در زمینه مرگ پرستاران را داشته است، از تعلل وزارت بهداشت در تأمین و توزیع واکسن کرونا و عدم ارائۀ آمار شفاف واکسیناسیون، انتقاد کرد.

به گزارش رادیو فرانسه، محمدرضا شریفی با اشاره به مرگ ٧ نفر از کادر پرستاری در کمتر از یک ماه گذشته از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، گفت: اگر تعلل وزارت بهداشت در تامین واکسن کرونا و توزیع آن به کادر درمان نبود، جان این افراد از دست نمی‌رفت.

بجای قسم حضرت عباس؛ واکسن وارد کشور کنید!

روزنامه اطلاعات پیش تر خطاب به مقامات حکومتی نوشته بود: بهترین کار برای جلوگیری از شیوع رو به تزاید بیماری کرونا ، واکسینه کردن مردم است .در این زمینه کم کاری کاملا محسوس است و درصد بسیار اندک افرادی تا کنون واکسینه شده اند. آمارها حکایت از آن دارد افرادی که در کل جمعیت واجد دریافت واکسینه در کشور یک دوز واکسن را تزریق کرده باشند به یک درصد نمی رسد و این ضایعه بزرگ برای کشور است.

واردات واکسن حتی از کشورهایی که جمهوری اسلامی روابط حسنه با آن ها دارد نظیر روسیه و چین به صورت قطره چکانی انجام می شود و هر دفعه حداکثر در حد چند صد هزار دوز وارد می شود که به نظر می رسد برای خالی نبودن عریضه و دل خوش کردن است تا یک اقدام جدی که آحاد مردم کشور را در بر بگیرد و مقابله جدی با این ویروس خطرناک و مهلک باشد . این مقدار و با این حالت قطره چکانی هر گز کفاف جمعیت کشور را نخواهد کرد . آمارهای واکسینه کردن شهروندان در سایر کشورها حتی کشورهای خاورمیانه که توسط منابع معتبر اعلام می شود با ایران تفاوت فاحش دارد .

اگر مسئولان چشم امید به واکسن تولید داخل دوخته اند تا وارد بازار مصرف بشود اولا – دقیقا مشخص نیست واکسن تولید داخل چه زمانی تأییدیه دریافت می کند و بعد از دریافت تأییدیه نهایی ، چه زمان به تولید انبوه می رسد . ثانیا – اگر آن طور که اعلام می شود در اواخر بهار تأییدیه دریافت کند و به تولید انبوه برسد.آیا از نظر اخلاق پزشکی ، یک روز تاخیر در واکسینه کردن مردم خیلی دیر نیست ؟ تا فصل بهار و در این فاصله هر روز تعدادی از افراد به کام مرگ می روند و چند هزار تن هم مبتلا می شوند و چه بسا در افراد مبتلا ، عوارض آن ، تا سال ها در شخص باقی خواهد ماند . بهتر آن بود که از چند ماه جلوتر موضوع واردات واکسن از همان کشورهای بلا مانع جدی گرفته می شد تا نیاز به قسم دادن مردم به حضرت عباس نباشد .

روزنامه آرمان نیز ضمن اشاره به روند کند واکسیناسیون و بی‌خیالی دولت در این زمنیه از پارتی بازی در تزریق واکسن خبر داده و نوشته است: در حالی‌که تا به امروز تاکنون ۵۷۰هزار دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است، اخباری در رابطه واکسیناسیون افراد خاص به گوش می‌رسد. یکسری از افراد بی‌آن که جزء کادر درمان و یا سالمند باشند، واکسن کرونا تزریق کرده‌اند. برخی افراد مدعی شدند که بستگان برخی از مسئولان بیمارستانها و حتی مسئولان در فاز یک واکسیناسیون بدون نوبت واکسن دریافت کردند.

روزنامه سیاست روز نیز در ستون طنز خود با اشاره به اظهارات مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی که گفته بود: واکسن‌ها یخ زده هستند و هنگامی از حالت یخ زده در می‌آیند اگر تزریق نشوند، باید دور ریخته شوند و به همین دلیل برای این‌که واکسن‌ها در چنین شرایطی دور ریخته نشوند، در آن لحظه شخصی را پیدا می‌کنند و واکسن را به او می‌زنند…، نوشته است: ما از این انشا نتیجه می‌گیریم که:

الف) بستگان و نورچشمی‌های مسئولان واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند و این بنده خدا به وظیفه سازمانی خود عمل کرده و مشغول توجیه کردن است.

ب) بستگان و نورچشمی‌های مسئولان واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند و این بنده خدا به وظیفه سازمانی خود عمل کرده و مشغول آسمان ریسمان بافتن است.

ج) بستگان و نورچشمی‌های مسئولان واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند و این بنده خدا به وظیفه سازمانی خود عمل کرده و مشغول ماله‌کشی است.

د) بستگان و نورچشمی‌های مسئولان واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند و این بنده خدا به وظیفه سازمانی خود عمل کرده و مشغول خودزنی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا