اخبار

غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم

عباس عراقچی معاون سیاسی وزات امور خارجه دولت حسن روحانی  و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد….

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، عباس عراقچی که برای ادامه گفت و گوها و نشست کمیسیون مشترک برجام امروز به وین سفر کرده است این خبر را اعلام کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز در نامه‌ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

عراقچی همچنین اعلام کرد: یک‌هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.

وی گفت: نشست رسمی کمیسیون مشترک فردا یک مقدار با تاخیر برگزار می‌شود به علت اینکه ظاهرا یکی از اعضای هیئت اتحادیه اروپا تست کرونای مثبت داشته و لذا این هیئت ناچارا با یک مقدار تاخیر وارد می‌شوند، اما رایزنی‌های بین هیئت‌های مختلف از همین الان در حقیقت شروع شده و مهم هم همین رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی است. ما این رایزنی‌ها و دیدارها را شروع کردیم. جلسه رسمی هم فکر می‌کنم پس فردا برگزار شود و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

عراقچی در ادامه افزود: در این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است. حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته‌ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات قوی‌تر کرده است. دست ما الان بر خلاف آنچه که ممکن است بعضی‌ها فکر کنند، در مذاکره بسیار پرتر است. ما دیروز به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که یک‌هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد.

وی با اشاره به خرابکاری در تاسیسات نطنز گفت: هزار سانتریفیوژی که در نطنز نصب خواهد شد سوای پنج هزار و ۶۰ سانتریفیوژ موجود می باشد که ممکن است تعدادی صدمه دیده باشند و جایگزین خواهند شد.

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه آمار ماشین‌ها در نظنز بالاتر خواهند رفت و ماشین‌های قوی‌تر و با کارکرد بهتر در این تاسیسات نصب خواهد شد، افزود: حادثه ۲ روز گذشته باعث می‌شود که نظنز خیلی قوی‌تر و با سانتریفیوژهای بیشتر و پیشرفته‌تر به کار خودش ادامه دهد. این را ما دیروز به آژانس رسما اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت.

عراقچی از تحویل نامه دیگری به آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز سه‌شنبه خبر داد و گفت: در این نامه اعلام کردیم که ما غنی سازی ۶۰ درصد را آغاز خواهیم کرد. غنی سازی ۶۰ درصد یکی از نیازهای ما برای تولید بعضی از داروهای خاص یعنی داروهای رادیوایزوتوپ است.

وی با اشاره به این موضوع که بعضی از داروهای رادیوایزوتوپ احتیاج به مواد غنی شده تا ۶۰ درصد دارد، خاطرنشان کرد: توضیحات فنی مربوط به این داروها را همکاران سازمان انرژی اتمی ارائه خواهند کرد ولی ما امروز به آژانس اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح ۶۰ درصد و در حد نیاز دارویی آغاز خواهیم کرد و این کار هم به پیش خواهد رفت.

وی درباره فضای مذاکرات نیز گفت: فضای مذاکرات در چنین فضایی است که ترسیم کردم. ما با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می‌شویم و هدف ما رفع کلی تحریم‌ها است. باید رفع تحریم‌ها به صورت کامل صورت گیرد، راستی آزمایی شود و بعد ایران به تعهداتش باز خواهد گشت.

عراقچی تصریح کرد: این موضع ماست و بقیه اش بستگی به این دارد که طرف‌های مقابل چقدر بخواهند در مقابل این موضع منطقی از خودشان همراهی نشان دهند. ما اینجا نیستیم که وقت خودمان را تلف کنیم؛ باید پیشرفت ملموس صورت گیرد و ما در پایان این دوره از مذاکرات با یک جمع بندی بتوانیم به تهران برگردیم.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام از ۱۳ فروردین ماه جاری به صورت برخط با حضور نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۴ آغاز شد و ادامه آن به صورت حضوری در وین ادامه یافت.

گزارش امنیتی آمریکا: غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران قدمی به سوی اورانیوم ۹۰ درصد است

گزارش امنیتی و اطلاعاتی آمریکا می‌گوید ایران در حال حاضر در حال انجام فعالیت‌های کلیدی برای تولید سلاح هسته‌ای نیست. این گزارش تایید کرده که در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها، تهران غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز می‌کند.

کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در گزارشی ۲۷ صفحه‌ای  به قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم اشاره کرده و آن را قدمی برای رسیدن به اورانیوم تا ۹۰ درصد غنی‌شده دانسته‌اند که می‌تواند در سلاح اتمی به کار گرفته شود.

در این گزارش سالانه که روز ۱۳ آوریل منتشر شده، آمده است: «ما بر این نظر هستیم که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی را که بر اساس برآورد ما برای تولید یک سلاح هسته‌ای لازم است انجام نمی‌دهد.»

کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند: «در صورتی که تحریم‌ها علیه تهران برداشته نشود، مقامات ایرانی احتمالا این امکان را به کار گرفته و به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهند رفت و نیز یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی خواهند ساخت.»

وزارت خارجه جمهوری اسلامی شامگاه سه‌شنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) اعلام کرد که ایران غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

ساعاتی بعد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرد و گفت که ایران به این نهاد اطلاع داده که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را شروع می‌کند.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید این اقدام تهران را “تحریک‌آمیز” خوانده و گفته آمریکا نگران آن است. او با این حال تاکید کرده که واشنگتن خواهان بازگشت به توافق اتمی برجام است.

این در حالی است که مذاکرات ایران با کشورهای چهار به علاوه یک در وین در جریان است. این گفت و گوها قرار بود روز چهارشنبه ۱۴ آوریل ادامه یابد اما به روز بعد موکول شد.

کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در گزارش خود همچنین گفته‌اند که کره شمالی در سال جاری یک آزمایش اتمی انجام خواهد داد تا دولت جو بایدن را مجبور به انجام مذاکره با پیونگ یانگ کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا