بین‌المللی

مینیاپولیس سومین شب ناآرام را پشت سر گذاشت

معترضان آمریکایی در شهر مینیاپولیس برای سومین شب متوالی در اعتراض به قتل جوان سیاهپوست‌ به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یو اس ای تودی، با وجود درخواست «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، برای برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز در مینیاپولیس اما مردم خشمگین این شهر برای سومین شب متوالی به خیابانها آمده و اعتراضات آنها با سرکوب پلیس مواجه شد.

در سومین شب پیاپی از اعتراضات مردم آمریکا به قتل «دانته رایت» جوان سیاهپوست ۲۰ ساله آمریکایی به دست افسر پلیس سفیدپوست، معترضان در مقابل اداره پلیس شهر «بروکلین سنتر» شهر مینیاپولیس ایالت «مینه‌سوتا»، نام «دانته رایت» را فریاد می‌زدند و شعار «جان سیاهپوستان اهمیت دارد» سرمی‌دادند.

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس در حومه بروکلین سنتر مینیاپولیس مینه‌سوتا بار دیگر برای سرکوب اعتراضات ضدخشونت و نژادپرستی پلیس آمریکا از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های صوتی استفاده کردند.

انتشار تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای پلیس را در حال شلیک نارنجک‌های صوتی و دودزا به سمت جمعیت معترضان نشان می‌دهد و مأموران پلیس از پشت بلندگو از خبرنگاران حاضر در جمعیت معترضان می‌خواهند تا هرچه سریع‌تر محل اعتراضات را ترک کنند.

در پی تشدید اعتراضات به خشونت پلیس علیه اقلیت‌ها به ویژه سیاهپوستان، مقام‌های امنیتی در برخی شهرها و مناطق مینه‌سوتا از ساعت ۲۲:۰۰ به وقت محلی سه‌شنبه تا ساعت ۰۶:۰۰ روز چهارشنبه به وقت محلی وضعیت منع آمد و شد اعلام کردند.

یادآور می شود حومه شهر مینیاپولیس، مرکز ایالت مینه‌سوتای آمریکا، غروب یکشنبه ۲۲ فروردین شاهد ناآرامی و درگیری‌های خشونت‌آمیز بین پلیس و تظاهرات کنندگانی بود که در اعتراض به کشته شدن یک مرد سیاهپوست توسط مأموران پلیس به خیابانها آمدند.

این حادثه همزمان با جلسات محاکمه مأموران پلیس متهم به قتل جورج فلوید در تابستان گذشته در شهر مینیاپولیس روی می‌دهد.

تیم والتس فرماندار ایالت مینه‌سوتا، در توئیتی ضمن تسلیت به خانواده دانته رایت نوشت: «ایالت ما به خاطر کشته شدن یک مرد سیاهپوست دیگر توسط پلیس سوگوار است».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا