فرهنگی

در تهیه واکسن عقب افتادیم،.. خودکشی‌ها را دریابیم!

درحالی که پرستاران در همه کشورها در صف مقدم واکسیناسیون قرار دارند، در جمهوری اسلامی فرشتگان آبی‌پوش زیر تیغ ممنوعیت و محدودیت و اخراج نابود می‌شوند…..

دبیرکل خانه پرستاران در ایران می‌گوید مقدار اندکی واکسن کرونا وارد شده که توزیع آن غیر شفاف است و به «خودی»ها ارجحیت داده می‌شود. شریفی تاکید کرده که اگر مسئولان «ریگی در کفششان نبود، آمار شفاف واکسیناسیون را ارائه می‌دادند.

میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری هم گفته: به‌رغم تمام گله مندی‌هایی که پرستاران دارند بیشترین خدمت را دارند ارائه می‌دهند به مردم و گذاشتند تا انشاالله کرونا تمام بشه حرف‌هایشان را بزنند این‌قدر مظلومانه دارند کار می‌کنند و جان خودشان را فدا می‌کنند.

زارعیان رئیس هیأت مدیره‌ نظام پرستاری هم با اشاره به سیل فرار پرستاران از جهنم جمهوری اسلامی گفت: ماهانه ۵۰۰پرستار به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. با حقوق بخور و نمیر آنها، نمی‌توان مانع خروج کادر درمان شد.

علی بیرجندی نژاد رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد هم با عنوان این مطلب که حتی یک روز تأخیر در واکسیناسیون گسترده و عمومی نابخشودنی است، گفت: اگر وزارت بهداشت در نوروز به هر علتی نتوانست مؤثر وارد میدان شود لااقل در واکسیناسیون گسترده قافیه را نبازد.

و این در حالی است که روزنامه دولتی “ایران” در گزارشی نوشته است: بیمار روحی و روانی آن قدر زیاد شده که بعد از پزشکان متخصص عفونی و ریه، مطب روانپزشکان از همه جا شلوغ‌تر است. دارو‌های اعصاب و روان هم کمیاب شده و با هر کسی صحبت می‌کنی استرس و اضطراب دارد.

دکتر امیرحسین جلالی، روانپزشک می گوید: ۵۰ درصد از افسردگی‌های جامعه ماسکه است و در چهره خیلی‌ها علایمی از افسردگی نمی‌بینیم، ولی وقتی پای حرف آن‌ها می‌نشینیم متوجه یأس و دلمردگی‌شان می‌شویم.

این استاد دانشگاه گفت: باید این را هم در نظر بگیریم همان طور که در تهیه واکسن عقب افتادیم، متأسفانه در پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای سلامت روان مردم جامعه نیز تأخیر داریم. امروز هیچ ابتکار عمل معینی برای سلامت روان جامعه وجود ندارد. حجم مشکلات آن قدر بزرگ است که نیاز به یک برنامه ملی و مشارکت جدی داریم؛ بنابراین فردا که تعداد خودکشی‌ها و بستری‌ها زیاد شد، دیگر فرصتی برای برنامه‌ریزی نداریم. همین امروز هم با مسائل جدی و مشکلات بزرگ روانی مواجه هستیم که شاید به چشم نیاید، اما در زمان خودش می‌تواند مسأله‌ساز باشد.

کرونا؛ مسئول بهشت زهرا: متاسفانه شرایط خوبی حاکم نیست

مدیر بیمارستان بزرگ دزفول گفته: بیمارستان بزرگ این شهر دیگر جا ندارد. در طول ۲۰سال سابقه کاری‌ام تاکنون این تعداد بیمار بدحال در اورژانس و بیمارستان ندیده بودم.

به گزارش ایسنا، دکتر شیخی در ادامه افزود: در حال حاضر تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بزرگ دزفول فوق‌العاده افزایش یافته است و تمام بخش‌های بیمارستان، درگیر کرونا هستند.

مدیرعامل گورستان بهشت زهرا هم گفته: کرونا روزانه ۱۰۰نفر در تهران قربانی می‌گیرد. این در حالی است که در شب عید این آمار تک رقمی شده و به عدد ۹ رسیده بودیم. وی افزود: متأسفانه شرایط خوبی حاکم نیست و در دو روز گذشته آمار جان‌باختگان کرونایی در تهران سه رقمی شده است.

خبرگزاری مهر امروز در گزارشی نوشت: این روزها شاهد بروز موج چهارم کرونا در سراسر کشور هستیم و تقریباً نقطه بدون قرمز نداریم. این در حالی است که تا سه هفته قبل، شرایط کرونایی کشور به گونه‌ای بود که اغلب تخت‌های کرونایی در بیمارستان‌ها خالی شده بودند و کادر بهداشت و درمان خودشان را آماده می‌کردند که چند روزی به استراحت بروند. اما، به یکباره ورق برگشت و موج چهارم کرونا از راه رسید.

این منبع افزود: حالا شرایط خیلی نگران کننده شده است، به طوری که گفته می‌شود وضعیت کرونایی کشور در هفته‌های پیش رو، بدتر خواهد شد و این احتمال هست که مرگ‌های روزانه تا عدد ۶۰۰ مرگ هم برسد. لذا، مردم که از موج چهارم کرونا به شدت ترسیده‌اند، منتظرند ببیند که مسئولان نظام سلامت چه راهکاری برای گرفتار نشدن مردم به کرونا، دارند که ارائه بدهند.

علی بیرجندی نژاد رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، وضعیت بیمارستان‌ها را غیرقابل باور خوانده و گفته است: به اذعان بسیاری از همکاران در بسیاری از اورژانس‌ها نزدیک به تکمیل ظرفیت هستیم و ادامه این روند باعث خواهد شد برای بستری بیمار جدید، تخت نداشته باشیم.

وی افزود: این در حالی است که بسیاری از مسئولین به جای اقدام عاجل در پی یافتن مقصر هستند؛ خرج کردن از مردم و اتهام زنی به آنها نیز راحت‌ترین مسیر برای عده‌ای شده است؛ یک روز سفرهای نوروزی و روز دیگر صف‌های مرغ ….

محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی معتقد است که اگر واکسیناسیون با سرعت انجام شود مرگ و میرها قطعاً یک رقمی خواهد شد. اما، فعلاً در هر ساعت ۱۲ نفر قربانی کرونا می‌شوند.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران چند روز پیش گفته بود هر ۱۶ دقیقه یک شهروند تهرانی را بر اثر کرونا از دست داده‌ایم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که در کنترل اپیدمی از مباحث علمی تعبیرات سلیقه‌ای، غیر حرفه‌ای و غیر کارشناسی صورت بگیرد، وضعیت به همین شکل خواهد بود.

زالی تاکید کرد: کسانی که در این زمینه تسامح می‌کنند قطعا جان مردم را به بازی گرفته اند و باید پاسخگو باشند.

سعید نمکی وزیر بهداشت هم در مصاحبه با صداوسیما گفته: افسار مهار کرونا از دست ما در رفته است.

وی گفت: امروز مهار اژدهای کووید۱۹ چموش سرکش فعلا از دست ما در رفته، حالا کی دوباره ما این مرگ سه رقمی را بیاوریم زیر سه رقمی نمی‌دانم.

این در حالی است که مردم محنت‌زده‌ ایران با جیب و سفره‌های خالی، یک چشم خون و یک چشم اشک، در سوگ عزیزان و در حسرت ثروت عظیم ملی‌شان نشسته‌اند.

اخیرا ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده بود که نشان می‌داد یک آخوند حکومتی به زائران حرم امام رضا می‌گوید: به حرف هیچ‌کس گوش نکنید، در و دیوار حرم را ببوسید و ماسک نزنید!
به گزارش سایت زمانه، از اول فروردین تا آخر آذر سال ۹۹، ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد خودزنی در تصادفات ساختگی برای اخذ دیه مشاهده و به مراجع قضایی اعلام شده‌ است. این پرونده درباره دیه است و در آن مجموعه‌ای از مطالب زمانه درباره خون‌بها جمع‌‌آوری شده است.

احکام جزایی ایران بر پایه شناخت جامعه و عدالت و تدبیر مدرن نیست. دچار زمان‌پریشی است و هنوز برای تعیین جزا مبنا را از یک طرف بر قصاص و از طرف دیگر بر قیمت‌گذاری بر موضوع دعوا با ارز شتر و دینار عصر تدوین احادیث می‌گذارد. این احکام به زمینه جرم کاری ندارند و بر خود جرم، آن هم با نگاه اعصار پیشین، متمرکز هستند. «دیه» آینه زمان‌پریشی و بی‌تدبیری احکام است.

ساز و کار دیه و نحوه و چگونگی محاسبه و پرداخت آن حاشیه‌هایی از جمله تصادف‌های ساختگی برای گرفتن دیه ایجاد کرده که به یکی از مسائل روزمره زندگی در ایران تبدیل شده است. اما تصادف‌های ساختگی گرچه خبری تکان دهنده است، همچنان با خبر انداخته شدن پسر بچه‌ای زیر ماشین به وسیله پدرش برای گرفتن دیه قابل مقایسه نیست:

پدری برای گرفتن دیه فرزندش را زیر ماشین انداخت

پسر بچه در این تصادف جان باخت. راننده ماشین درباره این ماجرا گفته بود:

«آنها حتی پولی برای برگزاری مراسم ترحیم پسرشان نداشتند و مراسمی که گرفته بودند اصلا شبیه مراسم ختم نبود. خانه‌ای که در آن عده زیادی آدم در کنار هم زندگی می‌کردند و هیچ کدام شغلی نداشتند.»

از اول فروردین تا آخر آذر سال ۹۹، ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد خودزنی در تصادفات ساختگی برای اخذ دیه مشاهده و به مراجع قضایی اعلام شده‌ است. فرزانه مهدی‌زاده، سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی با اعلام این آمار گفته است:

«فرد یا افرادی به قصد کلاهبرداری و اخذ خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر صدماتی متعدد و نسبتاً شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی می‌شود در خود ایجاد می‌کنند که بعضاً منجر به ایجاد نقص عضوهای ماندگار در افراد می‌شود. این افراد با ادعای حدوث این آسیب‌ها و عوارض در سانحه تصادف ساختگی یا با ادعای نزاع و درگیری به هدف دریافت دیه و جبران خسارت به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند.»

بیشتر تصادفات ساختگی با هدف اخاذی از بیمه‌ها انجام می‌شود که در برخی موارد رد پای آنها به باندهای سازمان یافته‌ می‌رسد. این باندها افراد بی‌خانمان و کم بضاعت را طعمه می‌کنند.

در وب‌سایت سازمان پزشکی قانونی آمار دقیقی از تصادفات ساختگی برای اخذ دیه از شرکت‌های بیمه ارائه نشده است.

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی اواسط سال ۱۳۹۸ اعلام کرده بود که دست‌کم ۲۰ درصد تصادفات رخ داده مربوط به حوادث غیرطبیعی بوده یا اینکه خسارات اعلام شده در آن بیش از رقم واقعی بوده است. (خبرگزاری ایرنا)

به موجب مواد ۷۱۴ به بعد کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، در پرونده تصادفات، شخصی که آسیب وارد کرده است حسب مورد به مجازات حبس و پرداخت دیه (وجه نقد) به شخص آسیب‌دیده محکوم می‌شود.

همچنین طبق بند الف ماده چهار قانون بیمه اجباری شخص ثالث، در صورتی که وسیله نقلیه راننده مسبب حادثه دارای بیمه‌نامه اجباری شخص ثالث باشد، پرداخت دیه به عهده شرکت بیمه است.

مهدی فروزش، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران آبان ۹۹ گفته است تعداد کل مراجعان صدمات ناشی از تصادف به مراکز پزشکی قانونی استان تهران در ۶ ماهه نخست سال ۹۹، ۱۵ هزار و ۹۷۵ نفر بوده که از این بین سه هزار و ۷۷۷ نفر زن و ۱۲ هزار و ۱۹۸ نفر مرد بوده‌اند.

این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳,۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. احتمالا شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها برای منع تردد وسایل نقلیه در کاهش این آمار بی‌تأثیر نبوده است.

شرکت‌های بیمه مهم‌ترین منتقدان سیاست‌های مربوط به تعیین میزان دیه و همچنین پرداخت دیه هستند؛ از جمله افزایش بی‌ضابطه نرخ دیه در آغاز هر سال:

افزایش نرخ دیه با بالا رفتن قیمت شتر ایرانی

قوه قضاییه ایران برای سال ۱۴۰۰ نرخ دیه قتل غیرعمد فرد مسلمان را ۴۸۰ میلیون تومان تعیین کرده که این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است.

دیه در ایران بر اساس قوانین شریعت اسلام و در انطباق با فقه شیعه تعیین می‌شود که مواردی نظیر قطع یا مصدومیت اعضای بدن، تصادف، سقط جنین، شکستگی و خسارات دیگر را شامل می‌شود. هر یک از این جراحات از یک خراشیدگی سطحی گرفته تا بریدگی‌های بسیار عمیق، دیه متفاوتی دارند.

نرخ دیه قتل غیرعمد در سال ۱۴۰۰ در ایران ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شده است

این پرونده درباره دیه است و در آن مجموعه‌ای از مطالب زمانه درباره خون‌بها جمع‌‌آوری شده است:

■ دیه و داستان‌هایش در ایران

بر اساس قانون مجازات اسلامی مبلغ دیه کامل یک انسان برابر با نرخ روز ۱۰۰ شتر سالم (یا ۲۰۰ گاو، هزار گوسفند، ۲۰۰ دست لباس از حله‌های یمن، هزار دینار مسکوک یا ۱۰ هزار درهم) است.

■ جان انسان و قیمتش در جهان؛ قیمت تو چقدر است؟

مستند «قیمت من چقدر است» نشان می‌دهد که جان انسان نه تنها در سراسر جهان معامله می‌شود، بلکه قیمت آن مشخص است. با این‌حال جان انسان در برخی جاها قیمت کمتری دارد.

■ برابری جنسیتی در قوانین موضوعه ایران

مهران مصدق‌نیا- در سیستم قانون‌گذاری قوانین موضوعه ایران به شیوه سیستماتیک تبعیض‌های جنسیتی آشکار و صریح علیه زنان اعمال شده است و نیز مواردی هم از ابهام، اجمال، نقص و سکوت دیده می‌شود؛ از جمله در مورد دیه.

■ برابری دیه زن و مرد در صنعت بیمه، با تأیید شورای نگهبان

یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از قانونی شدن پرداخت دیه برابر برای زن و مرد در حوادث رانندگی خبر داد. قانونی که تنها شامل حال شرکت‌های بیمه می‌شود.

■ برابر شدن دیه زن و مرد از کیسه دولت و جیب مردم

مهرانگیز کار- مدت ۴۰ سال است در قفس “فقه” حبس شده‌ایم. وقتی “مصلحت” می‌بینند، اندکی در قفس را باز می‌کنند و از پویایی فقه و اجتهاد می‌گویند و چیزکی را تغییر می‌دهند. پس از آن به سرعت در قفس را می‌بندند تا پویایی فقه را جدی نگیریم و یادمان باشد که قفس سر جایش است.

■ خون‌بها، ابزار سوء‌استفاده

مدیار سمیع‌نژاد- عفو بین‌الملل به احکام اعدام نوجوانان در ایران معترض است. پرونده‌های قتل اما همیشه به اعدام ختم نمی‌شوند. بخشش به شرط دیه، عاقبت دیگری‌ست که گاه شکلی سخت و پیچیده پیدا می‌کند.

دیه ۱۴۰۰ – پرونده احکام زمان‌پریش در ترکیب با فقر و فلاکت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا