اخبار

افزایش قربانیان کرونا و کمبود واکسن

شمار مبتلایان به کرونا و تلفات آن در ایران به سرعت افزایش می‌یابد. ایران به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارد که هنوز در دسترس نیست. ولی مسئولان وعده پایان یافتن دور اول واکسیناسیون تا پایان اردیبهشت را داده‌اند…..

بنا بر آماری که وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرده، ظرف این مدت بیش از ۲۵هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۳۰۴ تن بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرده است، تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۰۰ هزار و ۶۹۱ نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کل کشور به ۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دوز رسیده است.

تا روز چهارشنبه (۲۵ فروردین) در مجموع ۶۵ هزار و ۳۵۹ نفر قربانی کرونا شده‌اند. ۲۹۵ شهرستان در وضعیت قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند.

علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت گفته است ۷۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به تازگی از کوواکس به ایران رسیده است. او پیش‌بینی کرده است که با روند کنونی واکسیناسیون فاز اول واکسینه کردن شهروندان تا نیمه اردیبهشت به پایان برسد.

به گفته او، حدود ۴۰۰ هزار دوز از چین قرار است به دست دولت برسد و از نیمه اردیبهشت ماه می‌توان فاز دوم واکسیناسیون کرونا را آغاز کرد. بنابر همین خبر، ایران از هند نیم میلیون دوز خریده که تا کنون تنها ۱۲۵ هزار دوز آن رسیده است.

مجموع واکسن‌های خریداری شده از سوی ایران

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هفته گذشته (۱۸ فروردین) اعلام کرد ایران تاکنون برای ۴۲ میلیون دوز سفارش خرید داده که ۲۱ میلیون آن خرید قطعی شده است. روند تحویل تدریجی این تعداد واکسن از بهمن ماه ۹۹ شروع شده است.

واکسن‌های کوواکس خریداری شده از سوی ایران، ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دوز بوده که اولین محموله آن شامل بیش از ۷۰۰هزار دوز واکسن آسترازنکا تولید کره جنوبی بوده که به گفته جهانپور، با تاخیر دو ـ سه هفته ای، روز ۱۶ فروردین تحویل ایران شده است.

جهانپور گفته است که در مجموع طبق وعده کوواکس، مقرر است که سه میلیون و ۶۰۰ هزار از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده، تا پایان ماه مه تحویل ایران داده شود. او همچنین گفته است که با توجه به جمعیت ایران به بیش از ۱۲۰ میلیون دوز برای واکسیناسیون نیاز است.

مقام‌های بهداشتی ایران از تولید انبوه داخلی خبر داده‌اند که قرار است ایمنی شهروندان را تامین کند. کیانوش جهانپور نیز وعده داده است که واکسیناسیون علیه کرونا قرار است “مطابق برنامه تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان رسد”.

این در حالی است که محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران با انتقاد از وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری رکنا گفته است که هم واکسن کرونا به میزان اندکی وارد کشور شده و هم شرایط توزیع این واکسن‌ها نامناسب بوده و “بارها شاهد خودی و ناخودی شدن افراد در هنگام دریافت واکسن بوده‌ایم.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا