جوانان

دانشجویان دانشگاه بوعلی خواستار برکناری رییس دانشگاه شدند

امروز دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا در حضور سرپرست وزرات علوم، توفیقی در جشن ورودی ها نسبت به مدیریت ضعیف دکتر زلفی گل اعتراض خودرا به گوش توفیقی رساندند و خواستار فضای باز سیاسی و برکناری دکترزلفی گل شدند…

دانشجویان معترض با در دست گرفتن بنر، شعار “این دانشگاه را نجات دهید” سردادند. همچنین با چاپ برگه هایی چهاربندی خواستهای خود را به اطلاع سرپرست وزارت رساندند. این برگه ها در بین دانشجویان پخش و مورد استقبال قرار گرفت.

بر اساس گزارش کلمه نیروهای موسوم به بسیج دانشجویی در حمایت از رییس دانشگاه و در مخالفت با دانشجویان واکنش های متقابل از خود نشان دادند که نتوانستند حمایت دانشجویان را جلب کرده و آن ها را با خود همراه کنند، همچنین حضور چشمگیر نیروهای امنیتی جالب توجه بود.

عمده خواست های دانشجویان چهار اصل بود: ۱٫حمایت از تشکلات دانشجوی مستقل، ۲٫ صدور مجوز برای نشریات، ۳٫ صدور مجوز برای کرسی ازاد اندیشی، ۴٫ لغو تفکیک جنسیتی.

در این مراسم سرپرست وزارت علوم گفت: مدیران دانشگاه‌ها سلیقه‌های سیاسی را کنار بگذارند و به دید یکسان به همه تشکل‌ها و دانشجویان نگاه کنند.

به گزارش ایسنا، جعفر توفیقی در جشن استقبال از دانشجویان جدیدالورود دانشگاه بوعلی سینای همدان، بر ایجاد عدالت بین تشکل‌های دانشجویی و فراهم کردن فرصت برای فعالیت همه تشکل‌ها در دولت تدبیر و امید تاکید کرد و افزود: مدیران دانشگاه‌ها باید تفکر انتقادی دانشجویان را به رسمیت بشناسند، چرا که دانشجویان به علت آگاهی، اطلاعات و تسلطی که بر جامعه دارند همواره دارای تفکر انتقادی هستند.

وی افزود: مدیران دانشگاه‌ها باید اجازه دهند دانشجویان در دانشگاه نظرات و عقاید خود را بیان کنند و به عقاید دانشجویان احترام بگذارند.

توفیقی دانشگاه بوعلی سینا را دانشگاهی قدیمی در ایران برشمرد و گفت: این دانشگاه با ویژگی منحصر به فرد در استان علم و فرهنگ قرار دارد و باید دانشجویان این دانشگاه به عناصر بسیار سازنده به نظام جمهوری اسلامی و پاسداری از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی خدمت کنند.

وی ادامه داد: محیط دانشگاه باید به گونه‌ای باشد که هر روز هوای جشن آغاز سال تحصیلی جدید در جای جای دانشگاه با نشاط و سرزندگی همراه باشد و در سر کلاس درس نیز این شور و نشاط وجود داشته باشد، چرا که این شور و نشاط سرمایه عظیم پیشرفت محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه دولت تدبیر و امید که با این شعار به روی کار آمده و در راستای حماسه سیاسی ملت ایران در روز انتخابات حماسه‌ای بزرگ خلق کردند، تصریح کرد: امیدواریم در مدیریت دانشگاه نیز تدبیر و امید وجود داشته باشد و دانشجویان که آینده سازان جامعه هستند با سرمایه امید از ارزش‌های اسلامی پاسداری کنند.

کارنامه علمی کشور درخشان‌ترین کارنامه است

وی افزود: برای ما بسیار افتخارآمیز است که در نهاد دانشگاه به عنوان دانشجو، هیات علمی و کارمند فعالیت می‌کنیم، چرا که بر اساس آمار و شواهد موجود درخشان‌ترین کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران کارنامه علمی بوده و مقام معظم رهبری پیشرفت‌های علمی کشور را بارها به رخ جهانیان کشاندند و دستاورد علمی کشور را بهترین دستاورد نظام معرفی کردند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، سرمایه‌های اجتماعی و ظرفیت‌های دفاعی کشور بدون علم و فناوری عملی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: علم و فن‌آوری بزرگترین وسیله رقابتی کشورها بوده و دانشگاه‌ها در توسعه علم و فن آوری بزرگترین و مهمترین مسوولیت را بر عهده دارند.

وی افزود: رسالت‌ها و مسوولیت دانشگاه روز به روز از نظر کیفیت و کمیت رو به فزونی بوده و امروز دانشگاه مسوول تربیت انسانهایی پاک، فرهیخته، ‌آگاه، کارآفرین، خلاق، ‌نوآور و با اعتماد به نفس است.

وی با بیان اینکه مشکلات اجتماعی و اقتصادی روز به روز پیچیده‌تر می‌شود، اظهارکرد: دانش‌آموختگان نیز باید روز به روز از نظر تسلط مهارت‌های علمی و فنی و پیچیده‌تر شوند تا بتوانند در دنیای امرور اثر بخش بوده و مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنند.

توفیقی با بیان اینکه دانشگاه رسالت ملی، بومی و بین‌المللی دارد، اظهارکرد: همچنین از سویی دیگر باید علم در مرزهای دانش تولید کند و از یک طرف علمی که تولید می‌کند به نیازهای جامعه گره بخورد.

پژوهش‌ها باید به مشکلات مردم گره بخورد

وی ادامه داد: اگر دانشگاه امروز پژوهش می‌کند این پژوهش باید به مشکلات مردم گره بخورد و نیازهای مردم را رفع کند و مردم باید حضور دانشگاه را در جامعه خود احساس کنند و ببینند که اگر این همه دانشگاه در شهرها وجود دارد مشکلاتشان رفع خواهد شد، به عنوان مثال اگر در منزل یک دقیقه برق قطع شود همه ذهن‌ها متوجه وزارت نیرو می‌شود و نبود آن اختلال در زندگی ایجاد می‌کند، بنابراین دانشگاه نیز باید این گونه باشد و مردم وجود آن را احساس کنند.

توفیقی تصریح کرد: مردم باید حس کنند وقتی دانش‌آموختگان از دانشگاه فارغ‌التحصیل می شوند، کشورشان به سمت عزت و سربلندی پیش می‌رود و اگر پژوهشی انجام می‌شود به رفع نیازها و مشکلات مردم کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز دانشگاه در بطن تحولات کشور بوده و بازیگر اصلی در توسعه اقتصاد دانش بنیان، تحولات ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: دانشجویان موظف هستند در این راستا آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی را محقق کنند.

توفیقی با بیان اینکه دانشگاهیان یکی از پاکترین نهادها در سطح کشور محسوب می‌شوند که از نظر اقتصادی، سیاسی، فرهنگی نهادی بالنده و فرهیخته هستند، اظهارکرد: در ذهن مردم دانشگاهیان یکی از نهادهای با ارزش اجتماعی محسوب می‌شوند که در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دانشجو در سطح کشور و بیش از ۲۵۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی داریم که در نقاط مختلف کشور پراکنده هستند.

وی افزود: کشور ما در سطح دنیا از نظر شاخص‌های توسعه آموزشی وضعیت خوبی داشته و در این زمینه در حال پیشرفت هستیم، اما این در حالیست که مشکلات، تنگناها و کمبودهایی وجود دارد که باید با همکاری دانشجویان برطرف شود.

باید بر روی رشته‌هایی که در جامعه اشباع شده تجدیدنظر کنیم

سرپرست وزرات علوم با تاکید بر اینکه باید موانع و تنگناها برطرف شود، تصریح کرد: امروز از نظر کمیت‌های دانشجویی وضعیت مطلوبی داریم و فرصت خوبی است تا به مسائل بهبود کیفیت بپردازیم، چرا که امروز برخی صندلی دانشگاه‌ها در برخی رشته‌ها خالی بوده، بنابراین باید بر روی رشته‌هایی که در جامعه اشباع شده تجدیدنظر کنیم.

توفیقی خاطرنشان کرد: در برنامه‌های درسی و آموزشی دانشگاه‌ها باید تجدید نظر کنیم و آنها را به نیاز بازار بیشتر نزدیک کنیم، چراکه امروز یکی از دغدغه‌های جدی دولت و وزارت علوم اشتغال دانش‌آموختگان بوده و برای بهبود اشتغال دانش آموختگان وظایفی را ما برعهده داریم و وظایفی را نیز مسؤولان اقتصادی و صنعتی کشور بر عهده دارند.

وی ادامه داد: وظیفه وزارت علوم در حوزه فراهم کردن زمینه اشتغال دانش آموختگان تجدید نظر در رشته‌ها، برنامه‌های درسی، برنامه‌های آموزشی و نزدیک کردن آنها به بازار کار و نیازهای جامعه است.

وی با بیان اینکه افزایش دروس مهارتی برای دانشجویان از دیگر برنامه‌های وزارت علوم در راستای ایجاد زمینه‌های اشتغال برای دانشجویان است، تصریح کرد: از این طریق دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی توان کار آفرینی داشته باشند و بعد از فارغ التحصیلی دنبال شغل نباشند و خود منبع شغل باشند.

وی اضافه کرد: هزینه‌هایی که در آموزشی عالی صرف امور پژوهشی می شود یک نوع سرمایه گذاری بوده و هزینه محسوب نمی‌شود، بنابراین تمام هزینه‌هایی که دولت برای امر پژوهش صرف می‌کند، باید به شکل ارزش افزوده اقتصادی،‌ سیاسی و فرهنگی به جامعه برگردد تا مردم آن را احساس کنند.

توفیقی تصریح کرد: اگر پولی در آموزش عالی هزینه می‌شود موجب بهبود اوضاع اقتصادی و سایر زمینه‌ها می‌شود، بنابراین این تجدید نظرها لازم است.

وی با بیان اینکه باید از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنیم، تصریح کرد: چرا که نزدیک به ۱۳ سال است زیر ساخت‌های توسعه فناوری در کشور ما سرمایه گذاری شده و شکل گرفته و پارک‌ها و مراکز رشد در کشور ما فعال هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۳۳۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور داریم که آنها توسط دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها راه اندازی شده و اداره می‌شود و گردش مالی بسیاری را ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه تا پایان برنامه پنجم باید ۲۰ هزار شرکت دانش بنیان برای کشور داشته باشیم تا ۳۰۰ هزار شغل برای دانش آموختگان فراهم شود، اظهارکرد:دانشگاهیان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که دانش آموختگان از نظر دانش، مهارت و بینش روز به روز به توسعه نزدیک‌تر شوند، به گونه‌ای که به هنگام فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و بعد از آن به دنبال شغل نگردند.

وی گفت: دهه چهارم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت است و در این دوره دستاوردهای علمی و آموزشی ما تکمیل می‌شود و در راستای توسعه پایدار کشور قدم‌های رو به جلو برداشته می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا