گوناگون

مکر و حقه و حیله خامنه ای

خامنه‌ای باز هم از پذیرش مسئولیت مذاکرات برجام شانه خالی کرد: مسئولان تشخیص دادند مذاکره کنیم، بحثی نیست فقط فرسایشی نشود….

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که همواره در مجامع عمومی تلاش کرده در مورد مسائل برجام موضع دو پهلو بگیرد و مسئولیت آن را بر دوش مسئولان دولتی قرار دهد، در سخنانی به‌مناسبت آغاز ماه رمضان گفت: «تشخیص مسئولان این است که مذاکره کنیم. ما بحثی در این زمینه نداریم ولی باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نباشد.»

او افزود: «سیاست کشور را در مورد برجام و تحریم‌ها اعلام کرده‌ایم و به مسئولان هم از نزدیک و هم با نوشته و هم در جلسات و هم در صحبت عمومی گفته‌ایم و سیاست کشور معلوم است.» خامنه‌ای در ادامه به روال همیشگی بی‌اعتمادی خود به طرف‌های برجام را تکرار کرد. او در مورد آمریکا گفت: «آمریکا می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند» و در مورد کشورهای اروپایی نیز گفت: «آقایان اروپایی در بعضی از جلسات خصوصی اقرار می‌کنند که حق با ایران است اما در مقام تصمیم‌گیری خودشان هیچ استقلالی ندارند و آمریکا هم زورگو و تحمیل‌کننده است.

پیشنهادهایی که می‌کند غالباً متکبرانه و تحقیرآمیز است که حتی قابل نگاه کردن هم نیست.» ایران و کشورهای باقی مانده در برجام تحت عنوان «کمیسیون مشترک برجام» در حال مذاکره در باره احیای این توافق‌نامه هستند. آمریکا در این مذاکرات به‌طور مستقیم شرکت ندارد. این مذاکرات با وقفه‌ای کوتاه قرار است فردا پنج‌شنبه ۲۶ فروردین / ۱۵ آوریل از سر گرفته شود.

سرخوردگی خامنه‌ای از روند مذاکرات؛ نیاز به نرمش قهرمانانه

خامنه ای امروز با ابراز ناامیدی و سرخوردگی از مذاکرات برجامی گفت: آمریکا می خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند. این جور نیست که بخواهد مذاکره بکند تا حرف حقی را قبول کند. پیشنهادهایی که می‌کنند غالباً تحقیر‌آمیز است که حتی قابل نگاه کردن نیست.

خامنه ای گفت: مذاکره نباید فرسایشی شود. نباید جوری باشد که طرفها بخواهند همین‌طور هی کش بدهند این مذاکره را که این برای ما ضرر دارد.

. خامنه ای افزود: این هم توجه داشته باشید این‌که آمریکایی‌ها هی اسم مذاکره می‌آورند مذاکره با ایران مستقیم ما حاضریم فلانیم، این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره بکند تا این‌که یک حرف حقی را قبول کند. نه می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند اصلا کار او اینجوری است والا این‌که حالا یک حرف حقی را بشنوند تصدیق کنند قبول کنند اینجوری نیست.

خامنه ای گفت: این مذاکره‌کنندگان اروپایی گاهی در جلسات خصوصی تصدیق می‌کنند که همین درست است، و حق با ایران است اما در مقام تصمیم‌گیری خب تابع آمریکا هستند خودشان واقعاً هیچ استقلالی ندارد، آمریکا هم زورگو است، تحمیل کننده است و مسأله‌اش این است. بنابراین پیشنهادهایی هم که می‌کنند غالباً پیشنهادهای متکبرانه و تحقیر‌آمیز است که قابل نگاه کردن حتی نیست…

اظهارات خامنه ای در حالیست که یک روزنامه داخلی امروز با اذعان به ‌وضعیت وخیم اقتصادی نوشت: در شرایط حاضر اقتصاد ایران یکی از اسفناک‌ترین شرایط اقتصادی خود را به جهت اعمال تحریم‌ها، تجربه می‌کند. بوی بهبودی از درون نیز برای برون‌رفت از وضعیت موجود شنیده نمی‌شود.

روزنامه جهان صنعت نوشت: لاجرم در این شرایط اسفناک اقتصادی و برای در امان ماندن از تبعات اعتراضات ادواری و البته قارچ‌گونه و هم‌چنین در امان ماندن از تبعات شورش گرسنگان کشور سخت به یک نرمش قهرمانانه نیازمند است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا