گوناگون

اعلام رسمی خروج نیروهای ناتو از افغانستان: اول مه تا ۱۱ سپتامبر

دولت آمریکا به همراه هم‌پیمانانش در ناتو تصمیم گرفتند که خروج این نیروها از افغانستان را از اول ماه مه آغاز و تا ۱۱ سپتامبر پایان دهند. بایدن گفت هدف آمریکا از حمله ۲۰ سال پیش به افغانستان برآورده شده است…..

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه شب ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) در یک نطق تلویزیونی رسما خروج نیروهای این کشور و هم‌پیمانانش در ناتو از افغانستان را اعلام کرد. بر این اساس خروج این نیروها از اول ماه مه (دو هفته دیگر) آغاز و حداکثر تا ۱۱ سپتامبر (پنج ماه دیگر) پایان می‌پذیرد.

وزیران خارجه و دفاع ۳۰ کشور عضو ناتو نیز هم‌زمان تصمیم گرفتند در روز اول ماه مه خروج  “منظم، هماهنگ‌شده و سنجیده” نیروهایشان از افغانستان را آغاز کنند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در این رابطه گفت: «ما با هم به افغانستان رفتیم و حالا با هم آنجا را ترک می‌کنیم. این تصمیم راحتی نبود و با ریسک همراه است اما راه حل جایگزین، حضور نظامی طولانی مدت با احتمالا نیروهای بیشتری از ناتوست.»

در حال حاضر حدود ۹۶۰۰ سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند که ۲۵۰۰ نفر آنها آمریکایی و ۱۱۰۰ نفر نیز آلمانی هستند.

“هدفی که برآورده شد”

نیروهای نظامی آمریکا پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان تحت سلطه طالبان حمله کردند تا “این کشور بار دیگر محلی نباشد که از آن حمله علیه آمریکا طراحی می‌شود”. بایدن در نطق خود تاکید کرد که این هدف برآورده شده است. او گفت: «حالا زمان آن فرارسیده که این جنگ بی پایان پایان بگیرد.»

۱۰ سال پیش اسامه بن لادن رهبر و بنیان‌گذار القاعده کشته شد. بایدن در نطقش گفت: «بعد از آن دیگر دلیل ماندن در افغانستان همواره نامشخص‌تر شده است.»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا در این زمان تهدیدات تروریستی در بسیاری از کشورها گسترش پیدا کرده و دیگر بی معنا خواهد بود که “هزاران سرباز در یک کشور متمرکز شوند”.

بایدن گفت که آمریکا به دلیل یک “حمله وحشتناک” در ۲۰ سال پیش وارد خاک افغانستان شد و “دلیلی ندارد که در سال ۲۰۲۱ همچنان آنجا باقی بماند”.

درخواست از همه به جز ایران

رییس جمهوری ایالات متحده در عین حال از طالبان خواست که به قول خود عمل کنند و اجازه ندهند “تروریست‌ها از خاک افغانستان آمریکا یا متحدانش را تهدید کنند”. دولت افغانستان نیز چنین وعده‌ای داده است.

بایدن همچنین قول داد که اگر نه به صورت نظامی اما هرگونه حمایتی را در آینده از دولت کابل دریغ نکند. او همچنین از قدرت‌های منطقه‌ای مانند پاکستان، روسیه، چین، هند و ترکیه خواست که همین کار را انجام دهند. بایدن اما نامی از ایران نبرد.

خروج در بیستمین سالگرد

آخرین مهلت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بیستمین سالگرد حملات تروریستی به برج‌های دوقلو در نیویورک، ۱۱ سپتامبر اعلام شده است. پس از این حملات، آمریکا و هم‌پیمانان این کشور به افغانستان لشکرکشی کرد و دولت  طالبان را که به القاعده پناه  داده بود سرنگون کردند. اما این به معنای پیروزی بر طالبان نبود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان قول داده بود که نیروهای آمریکایی تا اول ماه مه امسال از افغانستان خارج شوند. بایدن اما این تاریخ را چهار ماه به تعویق انداخت.

ناظران نگران این هستند که خروج این نیروها از افغانستان وضعیت این کشور را متشنج‌تر کند و به سوی جنگ داخلی ببرد و در نهایت منجر به قدرت گرفتن دوباره طالبان شود.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان اما اطمینان داده که “نیروهای سربلند دفاعی و امنیتی افغانستان کاملا آماده هستند که از سرزمین و مردم‌شان دفاع کنند”.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا