بین‌المللی

بغداد و واشنگتن تشکیل کمیته خروج آمریکا از عراق را بررسی کردند

قائم مقام وزارت خارجه عراق امروز با سفیر آمریکا درباره تشکیل کمیته‌های فنی نظامی به منظور عملی کردن نتایج گفت‌وگوی راهبردی میان دو کشور و استقرار نظامیان آمریکایی در خارج از عراق بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش فارس، قائم مقام وزارت خارجه عراق روز پنجشنبه با سفیر آمریکا در بغداد دیدار و درباره راه‌های تشکیل دو کمیته نظامی فنی از دو کشور بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای گفت: دو طرف نتایج دور سوم گفت‌وگوی راهبردی میان عراق و آمریکا را مورد بررسی قرار دادند و توافق شد که تلاش‌های مشترک برای فعال کردن توافق نامه چارچوب استراتژیک بین دو کشور تسریع شود.

وی افزود: دو طرف توافق کردند که به منظور تعمیق و گسترش زمینه‌های همکاری بین دو کشور، جلسات کارگروه‌های تخصصی را در زمینه‌های مورد توافق برگزار کنند.

این مقام عراقی تصریح کرد: در جلسه امروز همچنین راه‌های تشکیل کمیته فنی نظامی عراقی و یک کمیته فنی نظامی آمریکایی مورد بررسی قرار گرفت تا این کمیته‌ها با برگزاری نشست فوری، نتایج دور سوم گفت‌وگوی راهبردی را درباره انتقال به مرحله جدید از همکاری امنیتی و استقرار نیروهای رزمی آمریکا در خارج از عراق عملی کنند.

«بدر الزیادی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق هم سه روز پیش در اظهاراتی تلویزیونی گفت که کمیته مشترک به کمیته امنیت و دفاع پارلمان اطلاع داده که آمریکا در دور سوم گفت‌‌وگوهای راهبردی با خارج کردن نیروهای رزمی خود از عراق موافقت کرده است.

او اجرای توافق میان بغداد و واشنگتن را مساله‌ای مهم در تحکیم روابط میان طرفین خواند و گفت: بر اساس توافق اخیر، نیروهایی که در عراق باقی خواهند ماند، آموزشی و نه رزمی خواهند بود.

دور سوم گفت‌و‌گوهای راهبردی میان واشنگتن و بغداد هجدهم فروردین ماه، با تمرکز بر موضوع امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، مسائل سیاسی، و همکاری‌های فرهنگی برگزار شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا