گوناگون

هراس از انقلاب، آشتی با “دیکتاتور بزرگ”

حمیدرضا جلائی‌پور از چهره‌های شاخص گرایش موسوم به اصلاح طلب حکومت اسلامی ایران در گفتگو با سایت اینترنتی “اعتماد” گفته است که فضای دو قطبی بر همۀ ابعاد و ارکان جامعۀ ایران حاکم شده که در صورت تشدید می‌تواند به انقلاب یا به تعبیر او به “وضعیت انقلابی” بینجامد. حمیدرضا جلائی‌پور گفته است که “این دو قطبی [شدن] یعنی تخاصمی شدن” مناسبات اجتماعی که “اگر خیلی تشدید شود وضعیت، وضعیت انقلابی می‌شود [که] چیز خوبی نیست.”….

به گزارش رادیو فرانسه، عضو “حزب مشارکت ایران اسلامی” سپس هشدار داده است که باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد، زیرا هزینه‌های آن بسیار سنگین است. جلایی‌پور گفته است : “دوباره نباید به سمت یک انقلاب دیگر برویم. انقلاب‌ها پرهزینه‌اند” و از جمله “پی آمدهای اغلب انقلاب‌ها جنگ است.”

جلائی‌پور نسبت به نارضایتی‌های متراکم شده در کشور نیز هشدار داده و گفته است : “در کشور ما انواع نارضایتی‌ها وجود دارد و اینها باید تخلیه شود نه اینکه تجمیع شود. تجمیع شود کار دستمان می‌دهد.” جلائی‌پور “جنبش سبز”، اعتراضات دی ماه ٩۶ و آبان ماه ٩٨ را از پی آمدهای مطالبات و نارضایتی‌های متراکم شده در کشور دانسته و افزوده است که حالا بحران‌های ناشی از کرونا هم به نارضایتی‌های گذشته اضافه شده است.

به گمان حمیدرضا جلایی‌پور تنها راه پیشگیری از وقوع انقلاب یعنی تبدیل شدن نارضایتی‌ها و دو‌قطبی‌ها به “وضعیت انقلابی” برگزاری انتخابات آزاد ریاست جمهوری در خرداد ماه آینده و همچنین رفع مشکلات اقتصادی کشور و تبدیل شدن اقتصاد ایران به یک اقتصاد “نرمال” است. او گفته است که “راه نجات کشور” از خطر انقلاب “اصلاحات است”، هر چند خود او اعتراف کرده که مسیر اصلاحات در ایران با مشکل روبرو است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا