بین‌المللی

پکن سیاست آمریکا در قبال چین را “بسیار منفی” دانست

یک دیپلمات ارشد چینی گفت سیاست آمریکا در قبال چین، “بسیار منفی” است، در حالی که همزمان با تمرکز دولت بایدن بر مبارزه با کووید ۱۹ و تبلیغ احیای اقتصادی، همکاری دو کشور می‌تواند بسیار بااهمیت باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، “لی یوچنگ”، معاون وزیر خارجه چین در مصاحبه مفصلی با آسوشیتدپرس اظهار کرد: به نظر می‌رسد آمریکا در حال تأکید بر مقابله و کاهش همکاری است.

وی با بیان اینکه چنین رویکردی فاقد روحیه رو به جلو است، آن را بسیار منفی توصیف کرد.

لی گفت: چین توأمان با مقابله بایدن با ویروس کرونا و اقتصاد، می‌تواند شریکی برای آمریکا محسوب شود.

وی خاطرنشان کرد: تصور اینکه دو اولویت مذکور (کرونا و اقتصاد) بدون همکاری سالم چین و آمریکا حل شود، برای من دشوار است.

معاون وزیر خارجه چین همچنین اشاره کرد، غیرمحتمل است که چین در نشست تغییرات آب‌وهوایی که به درخواست جو بایدن برای روزهای آینده ترتیب داده شده، تعهدات جدیدی بدهد. این صحبت در حالی مطرح شد که “جان کری”، نماینده بایدن در آب‌وهوا در دومین روز جلسات غیرعلنی با همتایان چینی در شانگهای، مشغول صحبت درباره این موضوع بود.

لی تصریح کرد: برای کشور بزرگی با جمعیت ۱.۴ میلیارد نفر، چنین اهدافی به آسانی محقق نمی‌شوند. برخی کشورها خواستار آن هستند که چین زودتر به این اهداف دست یابد. متأسفانه این موضوع چندان واقع‌بینانه نیست.

وی گفت جزئیاتی درباره جلسات کری در شانگهای، نمی‌داند.

بایدن ۴۰ رهبر جهان، از جمله “شی جینپینگ”، رئیس‌جمهور چین را به نشست مجازی آب‌وهوا در روزهای ۲۲-۲۳ آوریل دعوت کرده است. انتظار می‌رود آمریکا و دیگر کشورها اهداف ملی بلندپروازانه‌ای برای توقف انتشار کربن اعلام کرده و متعهد به کمک مالی به تلاش‌های آب‌وهوایی کشورهای فقیرتر شوند.

لی تحریم‌های غرب علیه شرکت‌های چینی به اتهام نقض حقوق بشر و سوء‌استفاده از کارگران در سین‌کیانگ را نیز محکوم کرد. وی به دولت آمریکا بابت ارتباط با تایوان نیز هشدار داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا