اخبار

بی‌اعتمادی عظیم میان مردم و حاکمان ایران

وضعیت کنونی در عرصه‌های امور داخلی و خارجی پایه‌های دوام رژیم حاکم را متزلزل می‌سازند. درعرصۀ امور خارجی رژیم ولایی به‌جز مذاکره، تعامل، و همزیستی و حتی آنجا که ضرورت ایجاب کند همکاری با امپریالیسم آمریکا آن هم از موضع بسیار ضعیف اقتصادی و دیپلماتیکش چاره‌ای ندارد و نخواهد داشت…..

موضوع انتصاب رئیس‌جمهور بعدی در نمایش انتخاباتی خردادماه ۱۴۰۰، عامل‌ دیگری است که  تغییرهای صوری در درون کشور و سیاست خارجی جمهوری اسلامی را هدایت خواهد کرد.  در ماه‌های آینده این در پشت درهای بسته و سرانجام و بنا بر تصمیم و حکم های فصل‌الخطابی علی خامنه‌ای تغییرهای “ضرور برای حفظِ نظام” اجرا خواهند شد.

روزنامه همشهری نوشته: با وجود اینکه زمان زیادی تا موعد ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌ جمهوری در ۲۱ اردیبهشت ‌ماه و به‌دنبال آن آغاز تبلیغات و سرانجام برگزاری انتخابات در روز ۲۸ خرداد باقی نمانده، اما ابهام و بلاتکلیفی که در جریان‌های سیاسی مشاهده می‌شود را می‌توان کم‌سابقه دانست. مردم پاسخ «چرا باید رأی بدهیم» را می‌خواهند.

به گفته ناظران، کل نظام با بحرانی دست به گریبان است که یکی از روزنامه‌های داخلی آن را «بحران اعتبار»! خوانده است.

روزنامه ابتکار نوشته: دیری است که بحران اعتبار دامن همه را گرفته است. هم نهادهای سیاسی و هم افراد سیاسی در نازل‌ترین سطح اعتماد عمومی قرار دارند. ملت دیگر سخت به ادعاها و شعارها دل می‌بندند. دیگر برای سخنان فانتزی هورا کشیده نمی‌شود. اتوپیای ذهنیت جمعی جامعه ایران، پایش به زمین رسیده است و لذا مردم به وعده‌های سرخرمن اعتنایی نمی‌کنند.

به بیان دیگر خامنه‌ای با وضعیتی فلاکت‌بار و غیرقابل مقایسه با تمام ادوار حاکمیتش مواجه شده است. اکنون هر چه به موعد نمایش انتخابات نزدیک می‌شویم نه خبری از بازارگرمی انتخاباتی است، نه اثری از مدعیان چشم‌پرکن و کاندیداهای جذاب و قابل ارائه که بتواند با آنها به این نمایش کساد رونقی ببخشد و نه هیچ چیز دیگر.

در این میان سوته‌دلان موسوم به اصلاح طلب هم به نتیجهٔ بازی گل یا پوچ بین نظام و طرف حساب‌های برجام چشم دوخته‌اند و با این امید آبکی که چند تحریم تا قبل از اجرای نمایش انتخابات لغو شود روزگار می‌گذرانند.

روزنامه فرهیختگان در این باره نوشت: جماعتی به انتظار نشسته‌اند تا با رفع تحریم‌ها ولو به شکل حداقلی یا با اتفاقاتی چون آزاد شدن منابع بلوکه‌شده ایران در کشورهایی چون کره‌جنوبی زمینه حضور محمدجواد ظریف در انتخابات فراهم آید و او در قامت یک منجی برای رفع تحریم‌ها به مردم معرفی شود.

این در حالی است که یک رسانه آمریکایی طی تفسیری در مورد نمایش انتخابات نوشت: انتخابات ریاست‌جمهوری امسال با انتخابات قبلی تفاوت کیفی دارد، زیرا بی‌اعتمادی عظیمی بین مردم و حاکمیت به‌وجود آمده است و خامنه‌ای و روحانی نمی‌توانند این خلأ بزرگ را پر کنند.

نشریه آمریکن تینکر نوشت: حاکمیت هیچ مشروعیتی در بین مردم ندارد، تا جایی که برخی از کارشناسان دولتی، نارضایتی مردم را بمبی ساعتی می‌دانند که در نهایت رژیم ایران قدرت خنثی کردن آن را ندارد و به قیامی دیگر تبدیل می‌شود.

اصلاح طلبان: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد

حمیدرضا جلایی‌پور، تئوریسین اصلاح‌طلبان قلابی در گفتگو با اعتماد آنلاین با اعتراف به فضای به ‌شدت انفجاری و رویارویی جامعه با تمامیت حاکمیت به خطر قریب‌الوقوع انقلاب هشدار داد.

وی با اعتراف به شرایط انقلابی و دوقطبی بودن جامعه که ابعاد یکپارچه‌ای به خود گرفته است، ترس و وحشت خود را نشان داد و گفت: این دوقطبی شدن مناسبات اجتماعی اگر خیلی تشدید شود وضعیت انقلابی می‌شود که چیز خوبی نیست.

جلالی پور، با اذعان به شرایط انقلابی جامعه که افسارگسیختگی کرونا هم مزید بر خشم عمومی علیه حاکمیت شده است گفت: در کشور ما انواع نارضایتی‌ها وجود دارد و اینها باید تخلیه شود نه این‌که تجمیع شود. تجمیع شود کار دستمان می‌دهد.

او با یادآوری اعتراضات دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ که لرزه سرنگونی آن سراپای رژیم حاکم را دستخوش تلاطم کرد، ضمن هشدار به سران نظام به این‌که این بار این اعتراضات سهمگین تر از دفعات پیشین خواهد بود افزود: دوباره نباید به سمت یک انقلاب دیگر برویم. انقلاب‌ها پرهزینه‌اند.

وی افزود: بین حاکمیت و جامعه مدنی گفتمان نداریم، پیامدهای انقلاب‌ها پرهزینه است و این امر باعث شده نظام از لحاظ مشروعیت، مشارکت و کارآیی با مشکل روبه‌رو باشد. مردم به حاکمیت بی‌اعتمادند و برای ساختن آینده خود از حاکمیت ناامیدند، حاکمیت به مردم مظنون و از سال ۸۸ به بعد دائم در حال آماده‌باش است. حاکمیت به خطا دنبال یک «رویای جهانی مذهبی» است. حاکمیت با پشت کردن به مردم سیلی می‌خورد.زیرا سرشت طبقاتی رژیم ولایی و ارتباط تنگاتنگش با سرمایه‌داری جهانی با تحلیل شرایط مشخص کنونی درون کشور به‌طرزی دقیق‌تر و برنامه‌ریزی شده در راه آگاهی افکار عمومی و ارتقای سطح مبارزه با دیکتاتوری ولایی نشان از آن دارد که:
«هرکه نامخت ازگذشت روزگار
نیز ناموزد ز هیچ آموزگار»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا