اخبار

مذاکرات مقام‌های ارشد عربستان و ایران در بغداد

خبر مربوط به برگزاری مذاکرات مستقیم نمایندگان دو کشور ایران و عربستان سعودی را روزنامه فایننشال تایمز رسانه‌ای کرده است. هدف از این گفت‌وگوها تنش‌زدایی اعلام شده است. چهار سال پیش مناسبات دیپلماتیک دو کشور قطع شده بود. روزنامه «فایننشال تایمز» گزارش داده است، مقام‌های ارشد ایران و عربستان سعودی برای بهبود روابط دو کشور در بغداد پایتخت عراق مذاکرات مستقیم برگزار کرده اند…..

این رسانه انگلیسی گفته است نخست‌وزیر عراق در آغاز مذاکرات مستقیم بین مقام‌های ارشد ایران و عربستان سعودی در بغداد نقش داشته است.

طبق این گزارش، مذاکرات مستقیم مقام‌های سعودی و ایرانی در بغداد صورت گرفته و بعد از گذشت پنج سال از قطع روابط دیپلماتیک ریاض و تهران انجام شده است.

منابع استنادی فایننشال تایمز مدعی شدند، اولین دور مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران در تاریخ نهم آوریل (۲۰ فروردین) انجام شده و به گفته یکی از مقام‌ها، این گفت‌و‌گوها، «مثبت» بوده است.

بنا بر این گزارش، ریاست هیات سعودی در مذاکرات بیستم فروردین ماه را «خالد بن علی الحمیدان» مدیرکل اداره اطلاعات عمومی برعهده داشته و دور بعدی مذاکرات مستقیم بین ریاض و تهران هم برای هفته آینده برنامه ریزی شده است.

به گفته یکی از سه مقامی که فایشنال تایمز به او استناد کرده است، در آن مذاکرات دو کشور در باب موضوع حملات ادامه‌دار گروه شیعه حوثی به عربستان سعودی گفت‌وگو کرده‌اند.

مقام یادشده به فایننشال تایمز گفته است که این مذاکرات اکنون شتاب گرفته، زیرا روند مذاکرات ایالات متحده برای بازگشت به برجام سریع‌تر شده و از سوی دیگر به حملات حوثی‌ها هم افزوده شده است.

یک مقام ارشد سعودی در گفت‌وگو با فایننشال تایمز هرگونه گفت‌وگوی مقام‌های کشورش با ایران را تکذیب کرده است و دولت‌های عراق و ایران هم در این باره توضیحی نداده‌اند. اما یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی انجام این مذاکرات را تأیید کرده‌اند.

این مقام عراقی گفته است که بغداد «کانال‌های ارتباطی» بین ایران و مصر و ایران و اردن را نیز تسهیل کرده است.

عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه خواستار مشارکت در مذاکرات مربوط به مناقشه هسته‌ای با ایران شده و همچنین درخواست کرده‌اند موضوع فعالیت‌های موشکی ایران نیز در این مذاکرات مد نظر قرار گیرد.

خبرگزاری رویترز در ارتباط با دیدار و گفت‌وگوی هیات نمایندگان دو کشور ایران و عربستان به سفر ماه گذشته مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به ریاض اشاره کرده است.

یکی از مسئولان وزارت امور خارجه عربستان هفته گذشته به خبرنگار رویترز گفته بود که اقدامات اعتمادساز ایران می‌تواند زمینه را برای گسترش مذاکرات و گفت‌وگوهای این کشور با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هموار کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا