بین‌المللی

توافق چین و آمریکا برای همکاری در زمینه بحران اقلیمی

نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا برای تغییر اقلیمی و نماینده چین در بیانیه مشترکی پس از مذاکرات شانگهای اعلام کردند، پکن و واشنگتن برای همکاری در زمینه تغییرات آب و هوایی موافقت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری و شیه ژنهوآ، نمایندگان آمریکا و چین اعلام کردند، ایالات متحده و چین به همکاری با یکدیگر و دیگر کشورها به منظور مقابله با این بحران اقلیمی که باید با جدیت و فوریتی که نیازمند آن است، مورد رسیدگی قرار بگیرد، متعهد هستند.

بر اساس این بیانیه که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد، این شامل تقویت اقدامات متقابل و همکاری در فرایندهای چند جانبه شامل چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیمی سازمان ملل متحد و توافق پاریس می‌شود.

جان کری، نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور تغییر اقلیمی در روزهای ۱۵ و ۱۶ آوریل با شیه ژنهوآ، نماینده ویژه چین در امور تغییر اقلیمی در شانگهای دیدار و رایزنی کرد. براساس بیانیه مشترک آنها، آمریکا و چین چشم انتظار نشست آب و هوایی به میزبانی آمریکا هستند که ۲۲ و ۲۳ آوریل برگزار می‌شود.

علاوه بر این، چین و آمریکا برای مقدمات کنفرانس تغییر اقلیمی آتی که ماه نوامبر در شهر گلاسکو اسکاتلند برنامه‌ریزی شده است، همکاری کرده و درباره ادامه اقدامات قاطع ۲۰۲۰ به منظور کاهش آلاینده‌ها رایزنی خواهند کرد.

در این بیانیه مشترک آمده است، آمریکا و چین کاملا به همکاری با یکدیگر و دیگر کشورها برای تقویت اجرای توافق پاریس متعهد هستند. وزارت خارجه آمریکا هم گفت که چین و آمریکا در نظر دارند تا استراتژی‌های بلند مدت خودشان را با هدف تولید گازهای گلخانه‌ای صفر و کربن صفر ایجاد کنند. آنها همچنین برای به حداکثر رساندن سرمایه‌گذاری بین‌المللی در حمایت از انتقال به انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای در حال توسعه اقدام خواهند کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا