بین‌المللی

برگزاری تظاهرات ضد دولتی در الجزایر

هزاران نفر در الجزایر با برگزاری تظاهرات خواستار اصلاحات سیاسی در این کشور شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از القدس العربی، هزاران الجزایری روز جمعه در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات ضد دولتی برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان خواستار انجام تغییرات ریشه‌ای در ساختار سیاسی این کشور شدند.

این گزارش می‌افزاید، شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار آزادی فوری فعالان سیاسی زندانی در این کشور شده و به برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی اعتراض و خواستار تحریم این انتخابات شدند.

«عبدالمجید تبون» رییس جمهوری الجزایر شامگاه ۳۰ بهمن/ ۱۹ فوریه دستور انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی در این کشور را داد. او در یک سخنرانی که به صورت مستقیم از رسانه‌های الجزایر پخش شد، بیان کرد: تصمیم به انحلال پارلمان گرفته و به سمت انتخاباتی که عاری از فساد باشد و درهای آن به روی جوانان باز شود قدم بر می‌داریم.

الجزایر بیش از دو سال با تظاهرات مردمی برای برکناری دولت این کشور مواجه است.

تبون ۷۵ ساله پس از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» در پی اعتراض‌های مردمی، در انتخاباتی که برای نخستین بار در طول تاریخ دوران ریاست جمهوری الجزایر بدون حضور رئیس جمهوری مستقر برگزار شد، قدرت را در این کشور به دست گرفت. او در زمان ریاست جمهوری بوتفلیقه از ماه می ۲۰۱۷ تا پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹، نخست وزیری را برعهده داشت.

از آن زمان تاکنون الجزایر شاهد برخی ناآرامی‌ها در پی اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولت و ناکارآمدی برخی ارکان دولت این کشور بود.

اعتراضات پس از اعمال اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا در مارس سال گذشته نیز نتوانست مردم را از خواسته‌های خود منصرف کند و آنها با وجود حضور گسترده پلیس، شعارهای «صلح آمیز … صلح آمیز» و «خواسته‌های ما مشروع است» را سر دادند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا