جوانان

یک روانپزشک: ۲۵۰ مورد اقدام به خودکشی روزانه در ایران

افزایش روزافزون ناهنجاری‌های اجتماعی، در کنارِ دیگر مشکل‌هایی که جامعه، مردم و زحمتکشان کشور با آن روبه‌رویند، میوه‌های تلخ و زهرآگین سیاست‌های اقتصاد‌ی‌اجتماعیِ رژیم ولایت فقیه در چند دهه اخیرند. روند روبه‌رشدِ ناهنجاری‌هایی که در سال‌های اخیر در همه زمینه‌ها بیش از هر زمان دیگر خود را نشان می‌دهد، و نمودهایی از آن در چند هفته اخیر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی پیدا کرد، بالا رفتن آمار خودکشی‌ها در کشور بوده است…..

در پی انتشار خبر اقدام به خودکشی ۸۴ نفر طی یک روز در تهران، یک روانپزشک با تکیه بر آمار نهادهای رسمی حکومت ایران طی سال‌های گذشته اعلام کرد در کشور روزانه «حدود ۲۵۰ مورد» اقدام به خودکشی صورت می‌گیرد.

امیرحسین جلالی، روانپزشک اجتماعی و روان‌درمانگر تحلیلی، دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه با ارجاع به آمار موجود به روزنامه همشهری گفت: «در ایران روزانه حدود ۱۳ تا ۱۴ مورد فوت ناشی از خودکشی داریم و میزان اقدامات ۲۰ تا ۳۰ برابر این عدد یعنی حدود ۲۵۰ مورد اقدام به خودکشی روزانه در کشور است.»

او افزود: «در استان تهران نیز در سال گذشته،‌ روزانه دو یا سه مورد فوت ثبت‌شده ناشی از خودکشی وجود داشته که نشان‌دهنده روزانه ۴۰ تا ۹۰ مورد اقدام به خودکشی در این استان است.»

پیشتر خبرگزاری رکنا گزارش داده بود در تهران در آخر هفته گذشته، طی یک روز ۸۴ مورد خودکشی رخ داده است.

با اینکه سخنگوی اورژانس اجتماعی کشور این موضوع را رد کرد،‌ روزنامه همشهری نوشته این گزارش در زمینه موارد «اقدام به خودکشی» بوده و از میان این افراد ۱۰ تا ۱۲ نفر فوت کرده و سایر آن‌ها نجات یافته‌اند.

این روانپزشک اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش از افزایش اقدام به خودکشی با ادامه بحران همه‌گیری کرونا اشاره کرد و گفت: «هرچه این روند فرسایشی شود، احتمال اینکه افراد آسیب‌پذیر به خودکشی رو بیاورند، ‌بیشتر است.»

مقام‌های حکومت ایران از ارائه آمار مستند و شفاف در زمینه خودکشی خودداری می‌کنند.

ازاین‌گونه گزارش‌ها و تحقیقات، که به‌ویژه پس از اعمال ریاضت‌های اقتصادی در اروپا به‌نگارش درآمده‌اند، فراوان انتشار یافته‌اند و همگی بر این موضوع تأکید دارند که وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی مردم، خطر ناهنجاری‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، یعنی همان پدیده‌یی که به‌دلیل سیاست‌های چپاولگرانهٔ رژیم ولایت فقیه در راستای تأمین منافع مشتی از انگلی‌ترین بخش‌های جامعه، در کشورمان گسترش می‌یابد. این سیاست‌های چپاولگرانه، و درکنارِ آن‌ها سلطهٔ تفکر قرون‌وسطایی و واپس‌مانده بر فضای اجتماعی و فرهنگی، وضعیت را در کشور به ‌سوی فاجعه‌یی اجتماعی سوق داده است. سیاستِ ‌اِعمالِ ریاضت‌های اقتصادی در قالبِ “حذف یارانه‌ها”، سیر تندتری به وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی و اجتماعی داد، و افزایشِ بیکاری، تورم- و درنتیجه- افزایشِ فقر، فساد، و دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی را سبب شد.

عامل‌هایی که موجب بالا رفتن شمارِ خودکشی‌ها می‌شوند، عامل‌هایی سیاسی‌اقتصادی‌اند. بدون درنظر گرفتن این عامل‌ها، که در میهن‌مان ریشه در سیاست‌های ضدمردمی و ضد خلقی رژیم ولایت فقیه دارند، نمی‌توان این عارضه اجتماعی را بررسی کرده و به حل آن پرداخت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا