بین‌المللی

اوباما: گزینه ی نظامی همچنان روی میز است!

اوباما در دیدار با نتان یاهو: ما با چشم‌های باز وارد مذاکرات می‌شویم. ما باید ببینیم که آنها در این زمینه واقعا جدی هستند و می‌خواهند مطابق قواعد و معیارهای بین‌المللی رفتار کنند …

رئیس‌جمهور آمریکا، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به واشنگتن سفر کرده است، گفت گزینه نظامی در مواجهه با ایران هنوز به قوت خود باقی است.

آقای اوباما گفت آمریکا راه دیپلماتیک و مذاکره را درباره ایران انتخاب کرده، اما گفت: “ما با چشم‌های باز وارد این مذاکرات می‌شویم. ما باید ببینیم که آنها در این زمینه واقعا جدی هستند و می‌خواهند مطابق قواعد و معیارهای بین‌المللی رفتار کنند.”
رئیس‌جمهور آمریکا گفت که ایالات متحده در مواجهه با ایران همچنان همه گزینه‌ها را مدنظر دارد و به ویژه تصریح کرد که گزینه نظامی علیه ایران به قوت خود باقی است.
این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. با انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری خوش‌بینی‌هایی نسبت به حل مشکلات ایران و آمریکا و همچنین برطرف شدن بن‌بست مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است.
بنیامین نتانیاهو در دیدار امروز با آقای اوباما گفت آمریکا و دیگر کشورهای غربی نباید تحت تاثیر اظهار دوستی حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران قرار بگیرند.
آقای نتانیاهو پیش از این رئیس‌جمهور جدید ایران را “گرگی در لباس میش” توصیف کرده بود. او پیش از این سفر گفته بود می‌خواهد “ترفند شیرین‌زبانی” حسن روحانی را برملا کند.
نخست‌وزیر اسرائیل درباره آنچه او ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خواند هشدار داد و گفت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همچنان باید برقرار بمانند.
باراک اوباما گفت این تحریم‌های اقتصادی بوده که باعث تغییر لحن ایران شده است اما تاکید کرد که حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران، باید سخنان آشتی‌جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.
مناسبات واشنگتن و تل‌آویو در دوره آقای اوباما با سردی نسبی همراه بوده و دولت راست‌گرای نتانیاهو با تردید به سیاست‌های آقای اوباما نگریسته است.

هشدار کاترین اشتون به آمریکا
کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واشنگتن گفت من می خواهl مذاکرات در ژنو را در فضایی مثبت پیش ببرم. قانون گذاران در واشنگتن و کسانی که از سوی آمریکا جریان مذاکره را رهبری می کنند، باید از وجود بهترین فضای ممکن مطمئن شوند.
اشاره خانم اشتون که در موسسه وودرو ویلسون صحبت می کرد به عده ای از نمایندگان کنگره آمریکاست که خواستار تحریم بیشتر ایرانند.
رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت غرب باید در تمام جنبه ها تمایل و حسن نیت خود را نشان بدهد و مذاکره را پیش ببرد وانتظار مشابه از طرف مقابل داشته باشد.
با این همه خانم اشتون صریحا درباره مخالفت یا موافقت خود با وضع تحریم های بیشتر علیه ایران صحبت نکرد و گفت: کار من تعیین تکلیف برای کنگره آمریکا نیست.

***
کانادا خواستار افزایش تحریم‌های ایران شد

به گزارش مهر به نقل از سایت “استار” کانادا، “جان باید” وزیر خارجه کانادا در همراهی با سیاست های ضد ایرانی رژیم صهیونیستی خواستار اعمال تحریم های شدید تر علیه جمهوری اسلامی ایران شد. وزیر خارجه کانادا که در سازمان ملل متحد سخن می گفت در ادبیاتی تهاجمی ومشابه با ادبیات مقامات رژیم صهیونیستی با اشاره به سیاست اعتدال رئیس جمهور جدید ایران که مورد استقبال جامعه جهانی قرار گرفته است، درباره نیت ایران برای حل و فصل مسئله هسته ای با آمریکا تشکیک کرد.

وی در ادامه با تکرار اتهامات رهبران رژیم صهیونیستی مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای ایران گفت: با لبخند و کلمات جهان نمی توان تهدیدات را رفع کرد. ویر خارجه کانادا بار دیگر اتهامات بی اساسی خود را در خصوص موضوع حقوق بشرعلیه جمهوری اسلامی ایران تکرار کرد

***

نتانیاهو: ‌تحریم‌های اقتصادی سخت‌‌تری علیه ایران اعمال شود
در شرایطی که سفر حسن روحانی به نیویورک و صحبت ها و گفتگوی تلفنی او با اوباما، بحث و گفتگوی موافق و مخافینی فراوانی در درون کشور و در سطح رسانه ها بر نگیخته است امروز واکنش دیدار و اظهار نظرات اوباما و نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید همچنان مسئله تحریم های اقتصادی و گزینه نظامی را بر زبان راندند.


کنفرانس مطبوعاتی و اظهارنظر اوباما و نتانیاهو در باره ایران

به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می کند و هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ است.

«باراک اوباما» مدعی شد: سخنان ایران کافی نیست و باید از طریق کارهای خود، در میان جامعه بین المللی اعتماد سازی کند.

باراک اوباما در کاخ سفید گفت قدرتهای جهانی با «چشمان باز» با ایران مذاکره می کنند و از نزدیک با تل آویو مشورت خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: او و نتانیاهو در مورد حیاتی بودن بازداشتن ایران از دست یافتن به سلاح هسته ای اتفاق نظر دارند و او هیچ گزینه ای، از جمله اقدام نظامی علیه ایران را برای رسیدن به این هدف رد نمی کند و تحریم ها را بدین راحتی لغو نخواهد کرد.

اوباما مدعی شد: «تنها حرف و سخن از جانب ایران کافی نیست و جمهوری اسلامی باید با اقداماتش اعتماد جامعه بین المللی را جلب کند. ما دیپلماسی را می آزماییم تا ببینیم آیا ایران واقعا به تعهدات و قوانین و قطعنامه های بین المللی پایبند خواهد بود یا خیر.»

وی همچنین مانند همیشه بر تعهدش برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت: «تعهد ما در قبال اسرائیلیان بیشتر از قبل شده است. تعهد ما به تأمین امنیت اسراییل هم افزایش یافته است.»

بنیامین نتانیاهو نیز گفت تاکید اوباما بر تعهد دولتش برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران مایه خشنودی او شده است.

نتانیاهو افزود: ایران به نابودی اسرائیل متعهد است و او از اوباما خواست تا زمانیکه مذاکرات بطور قابل اثباتی پیشرفت نداشته است، تحریم ها را لغو نکند.

نتانیاهو گفت: «حتی اگر دیپلماسی هم جواب داد، تحریم ها باید ادامه یابد. تهدید نظامی و تشدید تحریم ها ایران را ناچار به مذاکره کرده است. «

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: ایران باید برنامه هسته ای خود را تعطیل کند، اورانیوم غنی سازی شده را به بیرون از کشور منتقل کند و در حالی که مذاکرات این کشور با غرب ادامه دارد، تحریم های اقتصادی سخت تری بر آن اعمال شود.

بنیامین نتانیاهو در دیدار امروز با اوباما مدعی شد: آمریکا و دیگر کشورهای غربی نباید تحت تاثیر اظهار دوستی حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران قرار بگیرند.

این اظهارات سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. با انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری خوش‌بینی‌هایی نسبت به حل مشکلات ایران و آمریکا و همچنین برطرف شدن بن‌بست مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است.

نتانیاهو پیش از این سفر گفته بود می‌خواهد «ترفند شیرین‌زبانی» دکتر حسن روحانی را برملا کند.

نخست‌وزیر اسرائیل درباره آنچه او ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران خواند هشدار داد و گفت: تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همچنان باید برقرار بمانند.

باراک اوباما هم مدعی شد این تحریم‌های اقتصادی بوده که باعث تغییر لحن ایران شده است اما تاکید کرد که حسن روحانی، رئیس‌‎جمهور ایران، باید سخنان آشتی‌جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.

مناسبات واشنگتن و تل‌آویو در دوره اوباما با سردی نسبی همراه بوده و دولت راست‌گرای نتانیاهو با تردید به سیاست‌های اوباما نگریسته است.

رئیس جمهور آمریکا در این دیدار علاوه بر ایران در خصوص فلسطین نیز اظهارنظر کرد و بر آسان سازی فرایند مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطین به منظور دستیابی به اهداف خود تاکید کرد.

گفتنی است، قرار است نخست وزیر رژیم صهیونیستی فردا بعنوان آخرین سخنران مجمع عمومی سازمان ملل در آخرین روز این مجمع سخنرانی کند و ایران محور سخنرانی و لفاظی های وی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر از قول سردار مجید بکایی ،جانشین وزیر دفاع در پاسخ به مهر:
آمریکا در پی بازی سیاسی برای امتیازگیری است/ «گزینه نظامی» فقط حرف است
جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه نباید فریب لبخند آمریکایی ها را بخوریم، گفت: آمریکا به دنبال بازی سیاسی برای گرفتن امتیاز است.
به گزارش خبرنگار مهر، سردار مجید بکایی جانشین وزیر دفاع در حاشیه همایش ضرورت توسعه تسلیحات هواپایه در نبردهای آینده که امروز سه‌شنبه در دانشگاه جامع امام حسین برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مذاکرات ایران و آمریکا گفت: ما نباید فریب لبخند آمریکایی ها را بخوریم، اگر مساله هسته ای حل شود آنها مسائل دیگری مطرح می کنند، مذاکرات، بازی سیاسی برای گرفتن امتیاز از طرف آمریکایی ها است.
وی با بیان اینکه امید داریم در این مذاکرات ماهیت آمریکا و نظام سلطه روشن تر از قبل شود، افزود: به نظر نمی رسد آمریکایی ها تغییر کرده باشند، آنها دنبال منافع نظام سلطه هستند تا منافعشان حفظ شود، البته این مذاکرات روندی است که دولت محترم در پیش گرفته است.
سردار بکایی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با نتانیاهو دوباره ادعا کرده گزینه نظامی روی میز است، گفت: آنها فقط حرف می زنند، گزینه نظامی در رابطه با ایران هیچگاه روی میز نبوده و آنها توانمندی نظام جمهوری اسلامی را می دانند. البته برخی از این حرف های آمریکایی ها به خاطر مراوداتی است که با اسرائیل دارند زده می شود.
جانشین وزیر دفاع در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دلیل رویکرد آمریکا به مذاکرات با ایران چیست، گفت: توان دفاعی ما و افزایش توان بازدارندگی سبب بازدارندگی دشمن شده است، آنها به عراق و افغانستان حمله کردند و الان دنبال این هستند که از ایران امتیاز بگیرند و دلیل این کار این است که نظام ایران ترتیبات جدیدی را در جهان رقم زده و نظام سلطه را دچار انفعال کرده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با وجود بیانات مقام معظم رهبری بر عدم دخالت سیاسی نظامیان چرا همچنان فرماندهان نظامی در عرصه سیاست خارجی اظهارنظر می کنند، گفت: این بخاطر اقدامات خبرنگاران است، اگر خبرنگاران چنین سوالاتی نپرسند، فرماندهان نظامی نیز در این رابطه اظهارنظر نخواهند کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا