گوناگون

پایان نشست مشترک برجام؛ کمیسیون جدیدی تشکیل می‌شود

با پایان نشست کمیسیون مشترک برجام، قرار شده گفت‌وگوها هفته آینده از سر گرفته شوند. به هیات‌ها فرصت داده شده برای مشورت به پایتخت‌های خود برگردند. اروپا می‌گوید مذاکرات پیشرفت داشته‌اند اما کارهای سخت و زیادی مانده‌اند……

مذاکرات نشست مشترک برجام وین عصر سه‌شنبه ۲۰ آوریل پایان گرفت و هیات‌های شرکت‌کننده به کشورهای خود بازگشتند. روسای هیات‌های مذاکره‌کننده، در باره پیش‌نویس متون و چگونگی ادامه گفت‌وگوها بحث کردند.

اروپا می‌گوید مذاکرات نشست مشترک پیشرفت داشته‌اند، اما به کارهای بیشتری نیاز هست. انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام اتحادیه اروپا در توییتر نوشت: «مذاکرات در دو هفته گذشته پیشرفت داشته‌اند اما کارهای زیاد و دشوار هنوز باقی مانده‌اند.»

رسانه‌های داخلی ایران از توافق شرکت‌کنندگان مبنی بر تشکیل یک گروه کارشناسی سوم برای پیگیری ترتیبات عملی مربوط به اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و بازگشت امریکا به برجام خبر داده‌اند. تا کنون نشست‌ها با حضور دو کار گروه کارشناسی پیش رفته است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره جمهوری اسلامی نوشته است: «هیات ایرانی هر زمان که روند گفت و گوها به سمت زیاده خواهی، وقت کشی و چانه زنی‌های غیرمنطقی برود، گفت و گوها را متوقف خواهد کرد.»

رهبر جمهوری اسلامی یک هفته قبل در مراسمی مجازی در باره مذاکرات جاری گفته بود: «ما بحثی در این زمینه نداریم ولی باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نباشد و طوری نباشد که طرف‌ها مذاکره را کش دهند، چون این برای کشور ضرر دارد.»

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، روند کنونی گفت‌و‌گوها را با وجود “چالش‌ها و دشواری‌ها” رو به جلو ارزیابی کرده است.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، روز سه‌شنبه ۲۰ آوریل در توییتی نوشت: «تصمیم گرفته شد فرصتی به هیات‌ها داده شود تا به کار خود برسند و با پایتخت‌های خود مشورت کنند.»

نماینده چین هم گفته است که تمرکز اصلی نشست‌ها، روی لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است. عباس عراقچی پیش‌تر تهیه فهرستی از تحریم‌ها توسط آمریکا را ضروری دانسته و گفته که بدون این لیست “هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.” او تاکید کرده که لیست مورد نظر باید شامل اشخاص ثالثی هم باشد که به دلیل همکاری با ایران مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا