اخبار

افشای اسامی حضار نشست ایران و عربستان

خبرگزاری فرانسه با بیان این ادعا که نمایندگان تهران و ریاض در عراق دیدار کرده‌اند، اسامی مقامات حاضر در این نشست را فاش کرد…..

خبرگزاری فرانسه نوشت: یکی از منابع دولتی در عراق و یک دیپلمات غربی با اشاره به دیدار نمایندگان دو کشور ایران و عربستان در بغداد مدعی شدند این دیدار به منظور تلاش در جهت بهبود روابط تهران و ریاض صورت گرفته است.

این دو منبع با تأیید این خبر افزودند: هیأتی عالی رتبه از عربستان و ایران در اوایل ماه آوریل در بغداد، پایتخت عراق با یکدیگر به دیدار و رایزنی پرداختند.

یک منبع دولتی عراق نیز در این راستا اعلام کرد خالد بن علی الحمیدان، رئیس اطلاعات عربستان به عنوان رئیس هیأت اعزام شده از سوی ریاض و نمایندگانی از سمت علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به عنوان نمایندگان تهران در این دیدار حضور داشتند.

یک دیپلمات غربی نیز مدعی شد از برگزاری این مذاکرات با هدف بهبود روابط میان ایران و عربستان اطلاع داشته است.

روزنامه فایننشال تایمز پیش از این از مذاکره مستقیم دو کشور ایران و عربستان پس از ۵ سال قطع روابط دیپلماتیک خبر داده بود.

سفیر جمهوری اسلامی در بغداد وساطت عراق بین تهران و ریاض را تایید کرد

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، از وساطت بغداد برای تنش‌زدایی بین کشورهای منطقه استقبال کرده و افزوده که ایران از هر تحرکی که منجر به توسعه روابط، همکاری‌ها و نزدیکی بین کشورهای عربی، همسایه و منطقه شود حمایت می‌کند و مشوق آن است.

مسجدی نسبت به پایان جنگ در یمن نیز ابراز امیدواری کرده است.

ایرنا به نقل از سفیر ایران در عراق نوشت: «جمهوری اسلامی از میانجی‌گری بغداد برای نزدیک کردن تهران به کشورهایی که با آنان دچار چالش شده‌ایم یا روابط با آنها به سردی گراییده است حمایت می‌کند و این موضوع به اطلاع مقامات عراقی هم رسیده است.»

یک روز پیش تر، سخنگوی وزارت خارجه ایران بی آن که دیدار مقامات ایران و عربستان در بغداد را تایید کند گفته بود: «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و این موضوع را به نفع مردم دو کشور می‌داند.»

این واکنشی بود به گزارش رویترز که با استناد به سخنان یک مقام ارشد ایران و دو منبع مطلع در منطقه، از انجام مذاکرات مستقیم بین تهران و ریاض در راستای کاهش تنش بین دو کشور خبر داده بود.

رویترز نوشت که این دیدار ۹ آوریل و در سطح مقامات پایین انجام گرفته است.

قبل از رویترز نیز روزنامه “فایننشال تایمز” از قول یکی از مقامات دو کشور نوشته بود که هدف از این مذاکرات، یافتن راه حلی برای جنگ یمن و تنش‌زدایی در مناسبات طرفین است.

مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان، شش سال قبل و پس از حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد، قطع شد.

این دو قدرت منطقه‌ای شیعی و سنی، در جنگ داخلی یمن نیز جانب  یکی از طرفین منازعه را گرفته‌اند. تهران از شورشیان شیعی حوثی حمایت می‌کند و عربستان از نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور قانونی یمن. بر همین اساس جنگ یمن، جنگ نیابتی بین این دو رقیب منطقه‌ای نیز نامیده می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا