بین‌المللی

هشدار مجدد روسیه به ترکیه درباره فروش پهپاد به اوکراین

یک مقام ارشد دولت روسیه از احتمال تجدید نظر در همکاری نظامی با ترکیه در صورت فروش پهپادهای ساخت این کشور به اوکراین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، معاون نخست وزیر روسیه چهارشنبه پس از سخنرانی سالانه رئیس جمهور این کشور در مجلس فدرال، از بررسی همکاری نظامی و فنی با ترکیه در صورت ارسال پهپادهای ساخت ترکیه به اوکراین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» «یوری بوریسوف» معاون نخست وزیر روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران ، در پاسخ به این سئوال که اگر آنکارا هواپیماهای بدون سرنشین را به اوکراین تحویل دهد ، روسیه همکاری نظامی-فنی خود را با ترکیه متوقف خواهد کرد ، گفت، ما به طور خاص هر مورد بررسی خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های ترکیه در روزهای گذشته مدعی شدند که آنکارا آماده فروش سلاح و هواپیماهای بدون سرنشین خود به همه کشورها از جمله اوکراین است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه مورخ ۱۲ آوریل در مورد فروش پهپادی ساخت ترکیه به کی‌یف گفت که به آنکارا هشدار داد. در سال ۲۰۱۹ ، اوکراین چند فروند هواپیماهای بدون سرنشین «بیرقدار» ترکیه را خریداری کرد. اوکراین بعدا اعلام کرد که علاقه‌مند به تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین بیرقدار در اوکراین است و ارتش اوکراین قصد دارد ۴۸ پهپاد از این نوع را خریداری کند.

هواپیمای بدون سرنشین بیرقدار اخیرا قابلیت خود را را در درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ کوهستانی نشان داد. این پهپاد که توسط نیروهای جمهوری آذربایجانی مورد استفاده قرار گرفت شماری از مواضع ارمنستان به ویژه خودروهای زرهی و سامانه های ضدهوایی این کشور را منهدم کرد.

چندی قبل رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش اوکراین برای اولین بار از پهپاد ترکیه‌ای «بیرقدار تی بی-۲» برای ماموریت شناسایی در منطقه «دونباس» استفاده کرد.این پرواز در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۱ انجام و از سوی وزارت دفاع اوکراین تایید شده است. نیروی هوایی اوکراین با تمام هواپیماهای جنگنده خود که مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی است، به تجهیزات پیشرفته نیاز مبرم دارد. در جریان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، این کشور ۴۵ فروند از جنگنده‌های «میگ-۲۹ »خود را از دست داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا