اخبار

تا این لانه فساد حذف نشود، اوضاع همین است

در ۱۶سال گذشته بین ۳۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد دلار هزینه دور زدن تحریم ها شده، این یعنی فساد بزرگ شکل گرفته است. این ذینفعان (باند حاکم) با شعارهای مختلف به دنبال حفظ شرایط موجود هستند. رژیم جمهوری اسلامی از معدود رژیم‌هایی است که برای مافیای قدرت و ثروت برای سوءاستفاده‌های مالی این‌چنین تسهیلات قانونی‌ای نیز ایجاد می‌کند……

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در دولت روحانی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، به طور ضمنی بیت رهبری و باندهای مافیایی حاکم را مسئول اوضاع بحرانی کشور دانست و گفت: با وضع فعلی ما نمی‌دانیم که آیا موضوع برجام حل می‌شود یا خیر؛ چهار سال است نمی‌دانیم آیا به fatf می‌پیوندیم یا خیر، حتی مسئله کرونا و واکسیناسیون را نمی ‌توانیم حل بکنیم در حالی که همه کشورهای همسایه آن را حل کرده‌اند.

او  افزود: تا زمانی که این تفکر وجود دارد که جمهوری اسلامی تافته جدا بافته است، عدم قطعیت‌ها و گرفتاری‌ها افزایش پیدا می‌کند. تا ما به اقتصاد جهانی نپیوندیم هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

وزیر سابق راه و شهرسازی با هشدار نسبت به خروج سرمایه از کشور گفت: در سه سال گذشته حدود ۱۵ میلیارد دلار صرف خرید خانه در خارج شده است. این به مفهوم خروج سرمایه بسیار سنگین از کشور بوده درحالیکه ورود سرمایه حدود صفر است.

آخوندی یادآور شد: از سال ۸۴ تا امروز روند نزولی اقتصادی ایران شروع شده است و تنها عامل مهم برجام بود که آن نیز برگشت و حتی با مخالفان داخلی مواجه شد. البته یک عده‌ای که در وضع موجود منافع آشکار دارند، حاضر نیستند تغییری در آن ایجاد شود.

او متذکر شد: ما مجبور می‌شویم در صادرات، کالای خود را به جای دیگر ببریم یا عنوان آن را تغییر دهیم، سیستم بیمه آن را عوض می‌کنیم که همه اینها تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد برای ما هزینه دارد یعنی اگر میزان تجارت ما بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار باشد، سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار هزینه تجارت ما می‌شود. این هزینه از جیب مردم است اما عده‌ای در آن ذینفع هستند.

آخوندی تصریح کرد: وقتی این شرایط ۱۶ سال به طول می‌کشد در واقع نهادینه می‌شود و ذینفعان جدی پیدا می‌کند. در این مدت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه شده، این یعنی فساد بزرگ شکل گرفته است. این ذینفعان با شعارهای مختلف به دنبال حفظ شرایط موجود هستند. متاسفانه فساد به شدت گسترش یافته و بر اقتصاد ایران سایه افکنده است. باید توجه داشت در این شرایط امکان رشد اقتصادی وجود ندارد.

او  گفت:« وقتی تمام نمودارها نزولی است، این به چه مفهوم است؟ آیا جز توزیع منابع نسل های آتی است؟ بنابراین باید بر این روند نقطه پایان بگذاریم.»
بر همگان آشکار شده است که فساد با سرشت و ماهیت رژیم در هم تنیده شده است و تنها راه برچیدن بساط رژیم ولایت فقیه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا